fbpx
Таг: угостители

таг: угостители

Казни од над 18 илјади евра за трговци кои не ги почитувале одлуките за замрзнување на цените

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) за две недели извршил 360 надзори кај трговците за да се увиди дали ги почитуваат одлуките донесени од Владата за замрзнување на цените. Oттаму соопштуваат дека издале 53 прекршочни платни налози во вредност од над 1.150.000 денари или над 18 илјади евра. Од инспекторатот информираат дека во периодот од 1 до 14 мај на територијата на...

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го одбрале. Повеќе за нивната професија погледнете во 72-та епизода на нашите вести за млади. И неделава носиме многу нови информации - меѓу нив, за герила акцијата на „Сите за МКЦ“ на...

Угостителите го откажаа протестот, властите ќе го решаваат проблемот со летните дискотеки

Иницијативата „Сакаме ноќен живот во Скопје“ го откажа протестот пред Владата на Република Северна Македонија, кој требаше да се одржи во среда со почеток во 20 часот. Како причина за откажувањето на протестот, неформалната група ја наведе заложбата на властите за брзо решавање на нивниот проблем. „Нашите барања за спас на ноќниот живот во Скопје најдоа слух кај надлежните институции....

Во Бугарија нови построги мерки за спречување на ширењето на ковид-19

Од денеска, на целата територија на Бугарија на сила се построги мерки за намалување на ширењето на ковид-19, извести бугарски „Медиапул“. Според податоците од Единствениот информативен портал, бројот на случаи на ковид-19 во Бугарија од почетокот на пандемијата е 562.710, а бројот на починати е 19.149. Во моментов во земјата има 34.507 активни случаи. Хоспитализирани се 4.284 пациенти, а вчера...

ЗНМ и СЕММ: Потребна е поголема одговорност од медиумите при објава на сатирични содржини

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) реагираат на објавите со измислените изјави поврзани со градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко со оценка дека на овој начин јавноста може да се доведе во заблуда и да се шират дезинформации. „Иако станува збор за содржина од сатиричен карактер, медиумите кои во јавноста се препознаваат...

Владата донесе одлука за скратено работно време на угостителските објекти до 21 часот

Владата на денешната седница донесе одлука за нови мерки за спречување на ширењето на корона вирусот, информираше премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил. „Се скратува работното време на угостителските објекти до 21 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна. Оваа одлука важи и за угостителските објекти на бензинските станици, а исклучени се угостителските објекти на ТАВ аеродромите во...

Владата и угостителите ќе бараат заедничко решение за засегнатите во дејноста прослави и свадби

Владата одржа состанок со претставници на рестораните за свадби и прослави, на ноќните клубови и на дел од музичарите од естрадата, информираше премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил. „Дијалогот е започнат, заедничка цел е да се спречи какво било зголемување на ризикот по здравјето на граѓаните во услови на зголемување на бројот на заболени, а во исто време да се...

Епидемиолозите предупредуваат: Секој протест е ризик за ширење на ковид-19

Пред Владата протестираа угостителите и музичарите затоа што не им се допаѓаат мерките против ковид-19, претходно во Тетово и Куманово против онлајн наставата протестираа средношколците, а вчера протест против поскапувањето на струјата организираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. На денот кога е забележан рекорден број на 317 новозаразени со ковид-19, од кои 182 во Скопје, епидемиолозите потсетуваат дека секој собир е ризик...

Владата ќе го помогне туристичко-угостителскиот сектор и со четвртиот пакет економски мерки

Поддршката за туристичко-угостителскиот сектор ќе продолжи и во наредниот период преку четвртиот пакет мерки кој е во фаза на подготовка, истакна денеска министерот за економија Крешник Бектеши на средбата со претставници од Здружението за туризам и угостителство при Стопанската комора на Македонија. Мерките, како што додаде Бектеши, ќе се носат со целосна вклученост и консултација на секторот врз основа на...

Угостителите бараат протоколи за организирање на прослави и настани

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија денеска одржа состанок со Комисијата за заразни болести, на која угостителите повторно ја искажаа неопходноста од креирање и донесување соодветни протоколи кои би се почитувале за контролирано одржување на прослави и настани во угостителските објекти. Континуирано на состаноците на ТУК со Комисијата за заразни болести, се укажува дека дел...

Угостители, туристички работници и транспортери бараат продолжување на помошта

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и владин економски тим се сретнаа со претставници од угостителската и туристичката дејност и лица од компании кои се занимаваат со превоз на патници, информираат од Владата. „На работната средба беше истакнато дека овие неколку сектори трпат најголеми штети од пандемијата предизвикана од коронавирусот Ковид-19, но со навремено креирање на мерки и протоколи од...

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

Раководителката на Инспекциски надзор, Мери Проја Продановска, денеска во Охрид ги соопшти наодите на инспекциските служби при зајакнатите контроли на угостителските и сместувачките капацитети за време на продолжениот викенд во Охрид, Струга, но и во останатите туристички меса низ државата. „Државниот пазарен испекторат во моментот е со засилен надзор на правни субјекти на Охридското крајбрежје, а контроли се вршат со...

26 кривични и 41 прекршочна пријава за угостителите што не ги почитуваат протоколите за работа

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски на денешната прес-конференција соопшти дека од повторното отворање на угостителските објекти на 28 мај до денес, изречени се 856 опомени во врска со спроведување на протоколите за работа кај кафулињата и рестораните. - За викендот и вчерашниот ден, Државниот пазарен инспекторат поднесе 21 кривична пријава и уште 5 се во фаза на постапка....

Бектеши: Не е точно дека угостителите не сакаат помош, има голем интерес за кредити

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес- конференција ги демантираше информациите од туристичко - угостителската комора, при Сојузот на стопански комори, ССЈ, што беа презентирани вчера дека угостителите не сакаат да ги користат мерките за поддршка, затоа што се недоволни и селективни, дека ќе го зголемат задолжувањето и нема да им олеснат во надминување на кризата. Министерот Бектеши потенцира дека...

Во угостителството „висат“ 29.000 работни места, се бараат итни мерки од Владата

Малите и средните претпријатија кои имаат до 50 вработени, семејните компании и претприемачите се најпогодени со новата состојба предизвикана од Ковид-19. Субјектите чија главна дејност е угостителството, ставија клуч на врата, по уредбата на Владата за нивно затворање, а поради опасноста од ширење на вирусната инфекција. „Здравјето на граѓаните е најважно, но не смее да се дозволи да пропадне оваа...

Сезонските вработувања во странство се „главоболка“ за домашниот бизнис (инфографик)

Хотелиерскиот и угостителскиот сектор, транспорт и другите услужни дејности, градежништвото – ова се дел од секторите кои нудат најголем број на слободни работни места. Имајќи предвид дека официјалните статистики регистрираат зголемување на вработеноста, а намалување на неврабтеноста во текот на оваа економска година, познавачите коментираат дека на пазарот на труд се случува поврзување на понудата на работа сила со побарувачката,...

Почна изградбата на спорната сообраќајница на Кеј 13 Ноември во Скопје

Почна изградбата на спорната сообраќајница, која ќе го пресече шеталиштето на Кеј 13 Ноември, во центарот на Скопје. Како што пренесува „СДК“, утрово градежни работници почнале да ги вадат плочките од шеталиштето, а поставена е и заштитна ограда. Сопствениците на околните угостителски објекти, како што пренесува порталот, изненадени од тоа што за време на викенд се почнува со градежни активности,...

Девизниот ефект и бројот на ноќевања се намалуваат и покрај зголемениот број на туристи

Наспроти зголемувањето на бројот на странски и на домашни туристи, во првите девет месеци од 2015 година се забележува пад на девизниот ефект за 25 проценти, во однос на истиот период во 2014 година. - Откако се почна со субвенционирање на странските тур-оператори од 2010 до 2014 година, имавме постојан пораст на девизните ефекти од туристите, што не беше случај во првите девет месеци...

Угостителите бараат намалување на ДДВ на храната од 18 на 5 проценти

Намалување на ДДВ на храната од 18 на 5 проценти ќе побара Здружението на угостителство и туризам при Стопанската комора од Министерството за економија. Во моментов, ДДВ што го плаќаат угостителите на храната што се служи во рестораните како влезна суровина, се оданочува со 5 проценти, а на крајот вкупната услуга, во која влегува и материјалниот трошок, се оданочува со...

Трајановски: Кафулињата во Скопје ќе работат по старо

На угостителските објекти нема да им се скрати работното време и ќе работат како и досега, до 24 часот, потврди градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски. - Би сакал да го демнатирам тврдењето дека на кафанџиите ќе им биде скратен еден час од работното време. Тоа не е точно. Кафулињата и кафеаните ќе останат со истото работно време како и...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...