fbpx
Таг: УГД

таг: УГД

УГД распиша оглас за студенти од еднородителски семејства за плаќање половина од партиципацијата

Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) во Штип објави Интерен оглас за студенти од ранливи категории и студенти чие родителско право го врши само еден родител за стекнување со погодноста за плаќање половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии за академската 2022/2023 година. Право на учество на огласот има секој студент кој запишал зимски семестар на прв циклус на студии...

Прв академски час во новата учебна година, студентите се враќаат во предавалните и амфитеатрите

По две и пол години претежно поминати дома во учење од далечина, студентите денеска се вратија во нивниот природен дом – амфитеатрите и предавалните на факултетите. Државните универзитети денеска го одржаа првиот академски час за новата генерација на студенти со што се означи почетокот на новата академска 2022/2023 година. „Ниту една од дигиталните алатки и платформи, без кои не можевме...

Субвенциониран оброк и покачени стипендии за студентите, незадоволен академски кадар на факултетите – високото образование во 2021

Студентски дом Гоце Делчев
Во годината што измина, и која повторно ја одбележа ковид-кризата, беа донесени неколку нови мерки за финансиска поддршка и помош на студентите. Исплатата на средствата наиде на неколку проблеми, исто како и дигитализацијата на процесот на аплицирање. Студентите во 2021 година добија покачени стипендии и субвенции за здрави оброци, а побараа неколку нови мерки и поддршка од низа институции. Академскиот...

Илија Ивановски е нов студентски правобранител на УГД

Студентите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип го добија новиот правобранител – студентот Илија Ивановски. Од Универзитетското студентско собрание на УГД соопштија дека со одлука на Сенатот е потврден неговиот мандат. Ивановски е студент во четврта година на Факултетот за медицински науки. Од УСС УГД информираа дека за сите прашања и информации кои се од неговата област студентите ќе можат да...

Прв академски час во новата академска 2021-2022 година

Државните универзитети денеска го одржаа првиот академски час за новата генерација на студенти, со што се означи почетокот на новата академска 2021-2022 година. На новозапишаните студенти на првиот и најголем универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, далечински им се обрати ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски, кој им посака добредојде и им порача малите потешкотии со...

Универзитетите сѐ уште не знаат колкава школарина ќе плаќаат студентите со самохрани родители

Студентите со самохрани родители сè уште не знаат дали ќе треба да плаќаат целосна школарина во претстојната учебна година. Конкретен одговор за ова прашање нема ниту од државните универзитети. Ова се само дел од анонимните коментари и искуства на студентите од оваа категорија: „Кога започнав со факултет бев дете на самохран родител и плаќав целосна партиципација во приватна квота. Пред една...

Прв академски час во новата неизвесна академска година: „Сите ќе излеземе посилни и помудри“

Паралелно со старот на учебната година, први октомври го означи почетокот и на новата академска година на дел од македонските универзитети. Студентите кои годинава го започнуваат своето високо образование, првиот академски час го имаа на отворено на платото пред факултетите. Рекоторот на најголемиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски, ги поздрави новите бруцоши на Правниот и Филозофскиот факултет и...

Студентите ѝ ја презентираа Декларацијата за млади, образование и иднина на министерката Царовска

Претставници на студентските собранија на универзитетите „Св. Кирил и Методиј“, „Мајка Тереза“, „Гоце Делчев“, „Св. Климент Охридски“ и „Универзитет на Југоисточна Европа“ вчера се сретнаа со новата министерка за образование и наука, Мила Царовска и ѝ ја презентираа Декларацијата за млади, образование и иднина. Во декларацијата претставени се барањата за реформи за поквалитетно образование, инвестиции во науката и образовната инфраструктура,...

Мајкрософт го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ како успешен пример за премин од физичко во онлајн учење

Со реализирани 100.000 часа аудио настава, 50.000 часа видео настава и 11.000 онлајн предавања, Универзитетот „Гоце Делчев“ е единствената високообразовна институција од земјава која Мајкрософт ја издвои како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина во време на пандемијата со корона вирусот. „Со 15 факултети и преку 9.000 студенти УГД е еден од најдобрите универзитети во Северна...

Додека се чека последниот збор на МОН и Комисијата за заразни болести, факултетите се подготвуваат за академската година

Се ближи испитната сесија на факултетите низ земјава, а на прагот е и новата академска година. Поради појавата на корона вирусот, претходниот семестар и јунската испитна сесија се одвиваа под корона услови со онлајн испити. Процесот заврши со низа критики и анегдоти, а на површина излегоа недостатоците на образовниот систем. Студенскиот лидер на УКИМ, Борјан Ефтимов вели дека во моментов...

Владата ќе додели 50 стипендии на странци со македонско потекло за упис на државните универзитети

Владата ќе додели вкупно 50 стипендии на странски државјани од интерес на Република Северна Македонија за студенти со македонско потекло кои живеат во државите на Балканскиот Полуостров кои ќе се запишат како редовни студенти на државните универзитети „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје, на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола, на Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, на Универзитетот за...

Македонската храна и домашниот туризам во „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“

Македонската гастрономија и домашниот туризам се главните теми кои се обработени во неодамна издадената книга насловена „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“, чии автори се професори и студенти од Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД). Постојат многу малку книги во земјава во кои се зборува за оваа проблематика и оттаму потекнува идејата за издавање на ова...

Штипскиот универзитет понуди бесплатна прва учебна година по македонски јазик и книжевност за сите нови студенти

Сите новозапишани студенти на Катедрата за македонски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип во учебната 2020/2021 година ќе студираат бесплатно, информираат од Филолошкиот факултет. „Во насока на мотивирање на идните студенти, Филолошкиот факултет при УГД Штип одлучи со сопствени средства да го финансира студирањето во првата учебна година. Ќе се види колкава е бројката...

Јунската испитна сесија на штипскиот универзитет ќе се одвива онлајн, а на битолскиот со физичко присуство

По речиси три месеци одржување на наставата преку средства за учење од далечина, високото образование во државата се најде пред нов предзивик: спроведување на испитна сесија во вонредни околности. Растечкиот тренд на новозаразени лица со коронавирус и најавата од Министерството за образование дека студентските домови ќе останат затворени, ги алармираше  студентските претставници  и факултетите дека треба да се воведат...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен....