fbpx
Таг: училиште

таг: училиште

Со јапонска донација обновенo e кичевското училиште „Д-р Владимир Полежиноски“

Со 80,593 евра, јапонска донација, променети се вратите и прозорците во училиштето „Д-р Владимир Полежиноски“ во Кичево, а обновени се и училишните тоалети. Како што информираат од Јапонската амбасада, амбасадорот на Јапонија Оцука Казуја денеска присуствувал на церемонијата за успешно завршениот проект. „Веруваме дека инвестирањето во образованието е инвестиција во иднината. И Јапонија е силно посветена на поддршката на економскиот...

Промоција на книга за тајното женско училиште во Струга од Дијана Петрова

Во ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје утревечер со почеток во 19 часот ќе биде промовирана книгата „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова. Промотор на романот е Иван Антоновски, модератор на настанот е Александра Јуруковска, а фрагменти од делото ќе чита актерот Андреј Серафимовски. Настанот ќе се одржи во спомен-собата „Т’га за југ“. Романот „Излегувањето од сенка (Тајното женско училиште)“...

Шаќири: Нема повеќе користење телефон на час, стручни тимови да разговараат со секое дете

Сите училишта во Македонија да одржат состаноци со сите родители на тема „Подобрување на процесите, безбедност на организација и состојбите на училишните објекти и околината“. Да се отворат дискусии за тоа, дали се потребни училишни униформи како кодекс на облекување на учениците, а родителите да се запознаат со етичкиот кодекс на наставниците и да се размисли за надополнување на...

Основното образование губи по околу 1.000 ученици годишно

За само една учебна година, бројот на ученици во основното образование се намалил за 1.015, а бројот на средношколци за дури 1.798, покажуваат последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС). На крајот на учебната 2021/2022 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 184.910, што е намалување за 0.6 отсо во однос на претходната година, а во редовните...

Приведен средношколец од Штип, се заканувал на Инстаграм

Штипската полиција привела ученик од гимназијата „Славчо Стојменски" откако тој вчера на социјалната платформа Инстаграм објавил заканувачка порака. СВР Штип потврди дека 18-годишниот Б.Д. е приведен и дека е информиран јавен обвинител. Според соопштението на СВР Штип, се преземаат мерки за расчистување на случајот. Директорот на училиштето, Марјан Арсов, за медумите изјави дека училишните служби разговарале со ученикот и со неговите...

Сослушан таткото на детето кое уби девет лица: обвинителството бара притвор, тој го негира делото

Во Вишото јавно обвинителство во Белград, бил сослушан В. К. (47), татко на седмоодделенецот К.К., кој на 3 мај уби девет луѓе во ОУ „Владислав Рибникар“ во белградската населба Врачар, пренесува РТС. На рочиштето таткото негирал дека сторил кривично дело и детално ја изнел својата одбрана, а обвинителството најавило дека ќе бара мерка притвор. Сослушувањето на таткото на 13-годишното дете...

Српската влада по вчерашната трагедија предлага контроли и мораториум за носење оружје

Српската влада ги донесе најновите одлуки по вчерашното деветкратно убиство во белградското училиште „Владислав Рибникар“, пишува Радио-телевизија Србија.  Владата со најновите одлуки предлага мораториум на издавање дозволи за поседување и носење огнено оружје (дозволи за набавка на оружје, потврди за оружје и слично), во наредните две години. Во рок од три месеци, мора да заврши прегледот на сите издадени дозволи...

Властите ги утврдуваат причините за деветкратното убиство во Белград, граѓаните бесни

Српските официјални власти започнаа со објавување во јавноста на првичните сознанија околу мотивите за вчерашното деветкратно убиство во Белград. Веселин Милиќ, началник на белградската полиција во вчерашното гостување во емисијата „Око“ на РТС, откри дека К.К. (13), седмоодделенецот кој вчера уби осум свои соученици и чуварот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, а рани уште шест деца и...

Вучиќ предлага мораториум за поседување оружје и кривична одговорност за лица над 12 години

Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево имаше свое обраќање до јавноста, по траорниот настан, кога седмоодделенец уби осум свои соученици и чуварот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, а рани уште шест деца и наставничка. Вучиќ откри повеќе детали околу случајот, а предложи и десет мерки, за кои рече дека треба да одлучат надлежните институции. Тој изјави дека ова е...

Осум деца и чуварот се убиени, откако седмоодделенец пукаше во училиште во Белград

Во пукотницата што се случи денеска во Белград, во основното училиште „Владислав Рибникар“ на Врачар, убиени се осум деца и чуварот на училиштето, потврди српското Министерството за внатрешни работи. Српската полиција соопштува дека шест деца и еден наставник се ранети и се пренесени во болница. Ученикот од седмо одделение, К.К., роден 2009 година, кој се сомничи дека пукал во своите...

„Тројка“ за училиштата од просветните инспектори: лоша хигиена и недостиг од компјутери

Лошите хигиенски услови во училиштата и во спортските сали, недостигот на нагледни средства (географски карти, глобуси, хамери, историски карти, смарт табли, геометриски тела, хербариуми и сл.) како и недостигот на компјутери и компјутерска опрема во наставата, се најчестите слаби страни кои ги нотирале просветните инспектори во нивните извештаи, кога ја оценувале работата на училиштата во Македонија. Државниот просветен инспекторат...

Ова се потребните документи за упис на прваче

Извод од матичната книга на родените, медицинска потврда од стоматолог, потврда за направен офталмолошки преглед, како и потврда за примени вакцини. Ова се документите кои треба родителите на првачиња да ги обезбедат, за да можат да ги запишат своите деца во прво одделение. Рокот за пријави почнува на 1 мај, а завршува на 31 мај. И годинава, како и минатата,...

Анкета на Мета: Средношколците на училиште најчесто јадат бурек, пециво или тост, а 30 отсто не се физички активни

Средношколците најчесто јадат бурек, хамбургер, тост или пециво додека се на училиште, а најчесто пијат кафе или вода. Ова го покажаа резултатите од анкетата што ја направи Мета.мк, со која целта беше да видиме какви се навиките во исхраната на средношколци од неколку училишта за средно образование, како и колку често спортуваат. Анкетниот прашалник го одговорија вкупно 672 ученици. Ги...

Фотографија од работилница за семејство злонамерно извадена од контекст

Директорката на училиштето „Св. Кирил и Методиј“ за Вистиномер вели дека на фотографијата споделена во постот има татко и синови и мајка и ќерка (еднородителско семејство и згрижувачко семејство). Родителите коишто реагирале, по консултацијата во училиштето се извиниле и го прифатиле објаснувањето од училиштето, пишува Вистиномер.   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: “Се е отидено. Секој има право да си прави дома што...

Убиени шестмина во училиште во Нешвил, полицијата ја уби напаѓачката

Шест лица, од кои три деца биле убиени во пукање во основно училиште во Нешвил. Три од жртвите се на возраст од осум и девет години, возрасните жртви се на возраст од 60 и 61 година. Полицијата информира дека во децата пукала 28-годишната Одри Хејл, која беше убиена од полицијата. Според информациите од полицијата, Хејл била поранешна ученичка во училиштето....

Изградена е спортска сала во училиштето во Ваташа

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Кавадарци, Митко Јанчев:   На крајот на септември 2021 година, во кампањата за локалните избори, градоначалникот на Кавадарци , Митко Јанчев  на предизборен собир во Ваташа барајќи ја довербата за нов мандат, меѓу другото, вети и доизградба на спортската сала во ООУ „Димката Ангелов...

Лажна е заканата за поставена бомба во охридското училиште „Св. Наум Охридски“

Дојавата за поставена бомба во училиштето „Св. Наум Охридски“ во Охрид е лажна информираат во Министерството за внатрешни работи. Оттаму велат дека ги направиле сите потребни проверки. „На електронската адреса на едно училиште во Охрид е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиената пријава полициски службеници презедоа мерки за безбедно евакуирање на објектот, а потоа се извршени детални антитерористички...

Нови дојави за бомби во три скопски основни училишта и едно во Крива Паланка 

Министерството за внатрешни работи информира дека околу 07 и 30 часот утрово, во СВР Скопје е пријавено дека на електронски адреси на три основни училишта во скопско е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Исто така денеска околу 11 часот во полициската станица во Крива Паланка било пријавено дека на електронска адреса на едно основно училиште е упатена закана...

Разрешена е директорката на училиштето во Градско каде ученик беше жртва на булинг

Директорката на Основното општинско училиште „Даме Груев“ во Општина Градско, каде еден од учениците подолго време бил жртва на врсничко насилство од соученици, е разрешена. Станува збор за случајот во кој двајца деветтодделенци, во ООУ„Даме Груев“ во Градско, во два наврати, му искинале долен веш на соученик во соблекувалната за физичко образование. Првпат тоа се случило на четврти а вторпат...

Мета факт: Градоначалникот Муцунски не започна со изградба на нова гимназија во Аеродром

Градоначалникот на скопската општина Аеродром Тимчо Муцунски, во своите обраќања пред граѓаните, во периодот пред локалните избори кои се случија минатата година, кажа дека во Аеродром ќе биде изградена модерна гимназија. Ова ветување, до денеска, е неисполнето. Муцунски, во кампањата за локалните избори, во видео обраќање насловено како „Мојата програма за Аеродром во 90 секунди“, кажува дека ќе има изградба...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...