fbpx
Таг: учесници

таг: учесници

Македонски фолклор во најдолгото оро за Гинис

Членовите на Културно уметничкото друштво „Илинден" од Битола, како учесници на Фолклоријадата во УфA, Русија, беа дел од најдолгото оро заиграно досега низ светот, информираат од таму. „2.700 учесници од 37 земји од светот и припадници на 71 различна националност беа дел од ова оро. Со овие бројки на учесници беа срушени два гинисови рекорди.Едниот рекорд е по број на...

Започнува пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2021

Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, најавуваат дека овој маратон, кој ќе се одржи по 17-ти пат, за разлика од претходните изданија, ќе биде дводневен настан. Маратонот ќе се одржи на 2 и 3 октомври, а денеска во 10 часот започнува пријавувањето на учесниците, кое ќе се одвива до 15 септември, односно до пополнување на предвидениот број на учесници. Првиот...

Објавени наградените учесници од меѓународниот Стрип конкурс „Велес 2020“

Стрип центар на Македонија - Велес ги објави наградените стрипови од традиционалниот, 18 по ред меѓународен стрип конкурс Велес 2020. „Постигнат е и квантитет и квалитет, македонската стрип сцена има солидна кадровска перспектива, но потребна е финансиска поткрепа за натамошни активности како, стрип школи, изданија, изложби, фестивали, меѓународна размена итн“ велат од Стрип центарот. Со парична награда обезбедена од страна на...

Утре започнува „Џифони Македонија“ на кој ќе учествуваат 300 млади од 13 земји

Утревечер во 19 часот во Кинотеката на Македонија, со проекција на италијанскиот филм „Мојот брат брка диносауруси“, кого Европската филмска академија го избра за најдобар филм за млада публика за 2020 година, ќе биде отворен фестивалот „Џифони Македонија 2020“. Овогодинешната тема на фестивалот е Земја (Earth) како дел тригодишниот циклус посветен на животната средина (2018 г. – Вода, 2019...

Објавен повикот за уметнички концепти за „Бела ноќ 2020“

По повод културната манифестација „БЕЛА НОЌ 2020“, која ќе се оддржи на 26 септември, ЈУ Универзална сала - Скопје и Град Скопје распишуваат јавен повик за доставување на предлог концепти од областа на сите видови на уметност во рамки на овој настан. Годинава, како и на секоја Бела ноќ, ќе бидат опфатени следниве области: визуелни уметности (ликовна уметност, фотографија, инсталација,...

Манчевски присуствуваше на настанот „Направи робот“, дел од Неделата на кодирање во Битола

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ги посети учениците од битолското основно училиште „Св. Климент Охридски“ кои го реализираат проектот „Направи робот“.  Настанот е во рамки на Неделата на кодирање - Code Week, а е во организација на „Национален центар за развој на иновации и претприемачко учење“. - Во рамки на овој проект, секоја година се приклучуваат...

Европската недела на кодирање ќе се одржи од 5 до 20 октомври

Од минатата година, Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за образование и наука и во соработка со Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, активно ја поддржуваат Европската недела на кодирање (EU Code Week 2019), која се одржува секоја година во октомври на различни локации во повеќе од земји од Европа и пошироко. „И оваа година ја продолжуваме оваа успешна...

Собранието не го усвои предлог-законот за целосна амнестија на учесниците од 27 април

Собранието со 59 гласа „против“ и 25 „за“ не го усвои предлог законот за амнестија што го поднесе пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија. Пратениците од опозицијата бараа овој закон да се донесе по скратена постапка. Тој предвидуваше неселективно спроведување на правдата, односно амнестија на сите осомничени, обвинети и осудени лица за настаните од 27 април. Зад овој...

Косово им исплати по 10.000 евра на семејствата на учесниците во „Диво насеље“

Косовското Министерство за финансии ја реализираше одлуката на Владата и на 29 семејства на загинатите и осудените за настаните во кумановско Диво насеље во мај 2015 година им исплати по 10.000 евра. – Исплатени се 290 илјади евра, пропорционално за 29 семејства на загнатите и осудени лица во настаните во Куманово, онака како што беше предвидено со одлуката на Владата...

Судот денеска или утре ќе одлучува за притворот на осомничените од 27 април

Кривичниот суд од Скопје денеска, а најдоцна утре треба да одлучи по барањето на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција за продолжување на притворите на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чаквов, Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и уште петнаесетина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април оваа...

Македонија ќе учествува на „Евровизија 2018“

Македонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички. Минатата недела, под листата пишуваше дека промената од изборот во 2017 година е што Русија повторно ќе учествува, а Македонија нема. Сега на веб-страницата пишува дека земјите учеснички требало...

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за насилниците од 27 април

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара „итно и неодложно“ ослободување и амнестија на сите лица што „извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите во Собранието на Република Македонија од 27 април“. Според ВМРО-ДПМНЕ, овој чин ќе придонесе за помирување во Македонија и за релаксирање на политичките тензии. Ваков заклучок, како што информираат од партијата, бил донесен на последната седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на кој бил...

8.500 учесници од 51 држава денеска трчаа на „Виз ер скопски маратон“

На „Виз ер скопски маратон 2017“, кој денеска се одржа низ скопските улици, трчаа 8.500 учесници од 51 држава, што е рекорден број, информираа организаторите. Промоторки на маратонот годинава беа близначките од Естонија, Леила, Лина и Лили, кои трчаа и на маратонската трка на Олимписките игри во Рио. На маратонот денеска беа победнички на трката од 21 километар. „Секоја година ги следевме искуствата...

На Струмичкиот карневал годинава имаше повеќе од 1.000 учесници

Меѓународниот карневал што традиционално се одржува во Струмица, заврши и на него учествуваа околу 1.100 учесници од Албанија, Русија, Бугарија, Црна Гора, Србија и од Аруба. Според Александар Цицимов од Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, годинава не биле присутни некои од традиционалните гости од странство, поради совпаѓање на православниот и на католичкиот Велигден и одржувањето на традиционалните карневали во другите земји. Сепак, како што...

Охриѓанецот Бобан Павловски го фати крстот во реката Вардар во Скопје

Бобан Павловски од Охрид го фати крстот што денеска напладне во реката Вардар, од мостот Слобода во Скопје, го положи поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. ­ Павловски по повод фаќањето на крстот доби икона, златник и други подароци. Тој на сите им посака здравје, среќа и бериќет. На чинот на положувањето на крстот во реката...

ХЕРА: Потребна е поголема поддршка од владите и од донаторите во борбата против ХИВ

Денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сида. По овој повод денеска се одржа првиот дел од дводневниот регионален состанок на Југоисточна Европа за ХИВ, на кој учествуваат 50 претставници од Глобалниот фонд, државни институции, граѓанскиот сектор и претставници од заедниците од вкупно осум земји. „Целта на регионалниот состанок е да се дискутираат механизмите за одржливост, вклучување на заедниците во...

Заврши шестото издание на Неделата на дизајн во Скопје

Шестото издание на Неделата на дизајн во Скопје заврши, а го одбележаа добри презентации, изложби, таргетирани предавања, работилници за професионалци проследени со музичка програма. Првпат беа доделени и награди за дизајн и тоа во три категории: за најдобар студенски производ/прототип, најдобар млад бренд во подем и за најдобра презентација на компанија. На завршниот настан во „Јавна соба“ организаторите порачаа дека македонскиот дизајн со...

Големо велосипедско дефиле на скопските улици

Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци, денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на скопските улици се возеше по повод 22 септември, Меѓународниот ден без автомобили и последниот ден од Европската недела на мобилност 2016. Велосипедистите стартуваа кај Порта „Македонија“ и пристигнаа во Градскиот парк, на Школка, каде што се одржа забава со настап на улични музичари. Меѓу учесниците беа и министерот...

Деветнаесетто издание на Меѓународниот фестивал „Денови на Наим“

В четврток, 15 октомври, во 19.30 часот пред Центарот за култура „Ило Антески - Смок“ во Тетово, ќе почне 19. издание на Меѓународниот поетски фестивал „Денови на Наим“. На фестивалот ќе се претстават 36 учесници од 18 земји. На првиот ден ќе се положи цвеќе пред споменикот на познатиот албански поет Наим Фрашери, потоа во фоајето на Центарот за култура ќе...

Шеста Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“

Триесеттина уметници од земјава, регионот и од светот, од денеска до 10 јули ќе учествуваат на шестата по ред Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“. Колонијата е спонзорирана од локална вевчанска фирма, додека инцијатор и почетен организатор беше Фондацијата „Киро Глигоров“. Македонскиот уметник Петар Попчев, учесник на сите досегашни колонии, вели дека убавината на Вевчани не е во изворите и во љубезноста...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...