fbpx
Таг: учебник

таг: учебник

Сликовницата прикажана во пост не е дел од образовниот систем на Германија

Сликовницата има едукативен карактер и е наменета за родители, старатели и воспитувачи како прирачник на тема сексуално образование. Сликовницата не е учебник кој се користи во официјалната наставна програма во Германија, а тоа за странски проверувачи на факти го потврдиле образовните власти на 15 германски покраини, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост на Фејсбук...

Пет месеци по констатираните грешки, учебникот „Историја и општество“ сè уште е во употреба

Новиот учебник по предметот Историја и општество за петто одделение, сè уште се користи во наставата, иако уште од средината на декември лани, беа констатирани низа неточни информации и нелогичности. Иако за овој учебник реакциите во јавноста беа големи и имаше најава од министерот за образование и наука, Јетон Шаќири дека ќе биде повлечен ако се утврдат повеќе од...

МОН: Подготвуваме нов Закон за учебници, секој може да даде предлози

За да се подобри квалитетот на содржината во учебниците, но и да се подобри процесот на откуп и одобрување учебници во основното и средното образование, Министерството за образование и наука и Педагошката служба иницираат процес за изработка на нов Закон за учебници за основното и средното образование. Оттаму ги повикуваат сите заинтересирани да го разгледаат постојното законско решение и...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во законски рок од 10 дена, Комисијата треба да го достави предлогот до министерот за образование и наука. Формирањето на комисијата следи по забелешките од јавноста, особено од стручната фела. „Инклузивниот процес...

КСЗД: МОН да го повлече од употреба учебникот со вознемирувачка содржина

По поднесена претставка од страна на Коалиција МАРГИНИ, Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди продолжено и повеќекратно вознемирување врз основа на род, сексуална ориентација, родов идентитет, социјално потекло и припадност на маргинализирана група во учебникот Социологија за трета година реформирано гимназиско образование, од страна на: авторите Кеснофон Угриновски и Трајан Крстевски, рецензентите Илија Ацевски, Момир Стаменковиќ и Зоран Петрушевски и Министерството...

Порталб: Заев вети отстранување на спорниот учебник по Географија со навредлива содржина кон Албанците

Навредливата содржина кон Албанците во учебникот „Географија на Македонија“ ќе биде отстранета оваа година, а постапката е веќе започната, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето на Порталб.мк. Тој нагласи дека е свесен оти овој учебник се користи од 2002 година, а таквата содржина излезе на виделина во 2018 година, пишува Порталб.мк. Во еден ист мандат, премиерот Заев за Порталб.мк вети...

Вистиномер ја разобличи дезинформацијата на бугарскиот европратеник Џамбаски за наводен учебник кој признава само три раси: Македоноиди, Монголоиди и Негриди

Вистиномер.мк анализираше тврдење на бугарскиот европатеник и заменик претседател на ВМРО – Бугарско национално движење, Ангел Џамбаски (Ангел Джамбазки), кој на својот официјален Фејсбук профил објави статус дека „учебник“ во Северна Македонија учи дека постојат само три раси, од кои едната се „Македониди“ и утврди дека станува збор за дезинформација. Графичко учебно помагало за македонските соросоиди од Шишман, кои сакаат...

Коалиција Маргини и Мрежата за заштита од дискриминација поднесоа тужба за дискриминација во учебник за високо образование

Коалиција „Маргини“ заедно со Мрежата за заштита од дискриминација поднесоа тужба за утврдување на дискриминација во учебникот „Основи на персонологија 2“, што се користи во наставната програма на Филозофскиот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. „Обвинување на жените за зголемениот број на разводи, осуда на прекинувањето на бременост и квалификување на истополовите партнерства како забеганост, се само...

Поради стереотипни и дискриминаторски содржини, МОН го повлече учебникот за петто одделение по македонски јазик

Министерството за образование и наука соопшти дека го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение, поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во овој учебник се констатирани дискриминирачки текстови, но и примери коишто ја засилуваат родовата нееднаквост. Утврдени се голем број пропусти и грешки, но и непочитување на македонската стандарднојазична норма“ велат од МОН, потенцирајќи дека продолжуваат со силни реформски процеси...

Жени криминалци (видео)

На лавината реакции во врска со грешките во учебниците по социологија, им се приклучи и Кика Авеиро. Кика вели дека во минатото и таа лично објавувала и зборувала за грешки кои можат да се најдат во учебниците од кои учат децата, но дека случајот со учебникот по социологија ги носи работите на ново ниво. Во видеото таа објаснува какво влијание...

МОН ќе го повлече, измени и препечати спорниот учебник по социологија

Министерството за образование и наука ќе прави измени во учебникот по социологија за втора година средно образование, кој вчера и денеска предизвика лавина реакции во јавноста. Станува збор за содржина која ја дискриминира жената, односно тврди дека ако жената е затворена дома, таа нема можност да прави кривични дела. Планот на Педагошката служба за ревизија на учебниците го содржи и...

МОН ќе го повлече спорниот учебник „Општество“

Министерството за образование ќе го повлече учебникот за четврто одделение по предметот општество, откако Народниот правобранител утврдил дека во него постои дискриминација врз основа на брачен и семеен статус, како и врз религиска основа. Министерката за образование, Рената Дескоска, во изјава за „Сакам да кажам“, вели дека комисијата донела предлог за повлекување на спорниот учебник и оти таа денеска ќе...

Правобранителот констатирал дискриминација во учебникот „Општество“ за 4. одделение

Народниот правобранител позитивно се произнесе во однос на претставката што беше поднесена со помош на Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ (СЗПМЗ), која најпрво беше иницирана од 40-тина мајки кои живеат во еднородителски семејства, вонбрачни заедници и брачни заедници, поддржани дополнително и од страна на останати осум организации, информираше Коалицијата СЗПМЗ. Лицата и организациите што реагирале укажале на дискриминација...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...