fbpx
Таг: учебна година

таг: учебна година

Оваа учебна година ќе започне на 1 септември, а секоја следна ќе започнува на 10 септември

Основците и средношколците во земјава годинава се враќаат на училиште од 1-ви септември, иако имаше идеја учебната година да стартува 10 дена подоцна, односно на 12-ти септември, потврди за Мета.мк министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој најавува дека оваа нова пракса е предвидено да се воведе од следниот септември, а учебната година во тој случај ќе трае...

Бирото ги објави новите наставни програми за второ и за петто одделение, ќе има споени предмети

Компјутер, проектор, дигитални уреди (фотоапарат, телефон, телевизор, ЦД уред), но и сложувалки, логички плочки, игра „Не лути се човече“, градинарски алат, прибор за лична хигиена и хигиена во домот. Ова е само дел од опремата и средствата кои ќе им бидат потребни од септември на второодделенците во училиштата низ државата, за да можат наставниците да ја реализираат наставната програма...

Последниот училиштен ден за основците од Сарај заврши исполнет со љубов и емпатија кон животните и луѓето [Галерија]

Основците од скопската Општина Сарај последниот училиштен ден го поминаа на несекојдневен начин. Околу 20 ученици од Долно Свиларе наместо вообичаените прослави за успешниот крај на учебната година имаа забавен ден исполнет со дружба и игра близу скопскиот аквадукт во прифатилиштето за бездомни кучиња Хепи Шелтер. Во организација на Здружението на граѓани Нексус граѓански концепт и во соработка со одделението...

Заврши уште една предизвикувачка учебна година

Прва учебна година со учење според нова Концепција за образование, прва учебна година без печатен дневник за оценување, прекин на наставата поради штрајкот на просветниците за повисоки плати, учење од дома, нереализирани часови, учење по две-три лекции во еден час, за првпат воведено државно тестирање, учество во ПИСА меѓународното тестирање и eлектронски упис на ученици во средното образование. Ова се...

Ќе ги помести ли штрајкот уписите во средно?

Со оглед на тоа дека веќе втора недела се штрајкува во просветата, неизвесно е дали ќе биде продолжена учебната година, нешто што може да влијае на уписот во средно образование. Бидејќи има прецизни датуми и конкретни рокови, некои директори на училишта стравуваат дека штрајкот може да го помести планот за запишување нови ученици. Андреј Манолев, директорот на гимназијата „Никола...

Второто полугодие ќе започне на 1 февруари со физичко присуство, учебната година ќе заврши во редовниот термин

Наставата во основното и средното образование ќе продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Така одлучи вчера Владата на седмата редовна седница врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести и согласно препораките на УНИЦЕФ, истовремено повикувајќи на доследно придржување и спроведувањето на протоколите за одржување настава со физичко присуство. „Ги имаме предвид и повиците од УНИЦЕФ,...

УНИЦЕФ: Одложувањето на учебната година да биде мерка од привремен карактер

Одлуката на Владата за одложување на почетокот на учебната година по зимскиот распуст треба да биде мерка од привремен карактер и треба да се вложат сите напори децата да се вратат во училиште, смета претставничката на УНИЦЕФ во земјава Партиција ДиЏовани. Таа вели дека 2022 не смее да биде уште една година на нарушено учење, туку година во која образованието...

Полициски час во Косово од денеска до 13 септември

Премиерот на Косово, Албин Курти најави нови мерки поради новиот раст на новозаболени од ковид-19. Вчера во Косово имаше дури 36 смртни случаи од ковид. Со новите мерки, ќе се одложи почетокот на учебната година на 13 септември, до кога ќе трае и режимот на полициски час, кој почнува денеска. Ќе биде забрането движењето меѓу 22 и 5 часот. „Секој...

Пановски: Учебната година да започне со комбинирана настава, и онлајн и со физичко присуство

Ризик е да се започне учебната година со физичко присуство, бидејќи има многу луѓе кои не се вакцинирани, вели д-р Никола Пановски. Тој смета дека ако на едно дете му се случи нешто посериозно, тогаш ќе настане хаос бидејќи атмосферата е многу чувствителна. Според него, треба да се овозможи комбинирана настава со оглед на фактот што премногу ученици во...

Петнаесет училишта добија мобилни станици за миење раце во пресрет на новата учебна година

Петнаесет училишта посочени од Институтот за јавно здравје и Државниот просветен инспекторат добија мобилни станици за миење раце, донирани од УНИЦЕФ и УСАИД. Денеска министерката за образование Мила Царовска, претставниците на УНИЦЕФ Патриција Ди Џовани и на УСАИД, Ерик Јановски, заедно со Филип Темелковски, градоначалник на Кисела Вода и Македонскиот центар за граѓанско образование го посетија основното училиште „Климен Охридски“...

Даниловски: Вакцинираниот ученик е позаштитен од невакцинираниот

Дали учениците треба да одат на училиште од 1 септември, со оглед на фактот дека ковид-бројките се во пораст? Колку ќе биде безбедно децата да ги следат часовите во училишните клупи? Дали би требало децата да се вакцинираат? Овие прашања се наметнаа по најавата на Министерството за образование и наука, дека голема е веројатноста учениците да се вратат во...

МОН: Најдобро е од 1 септември учениците да се вратат во училишните клупи

Министерството за образование и наука (МОН) интензивно се подготвува за започнување на новата учебна година од 1 септември, во услови на пандемија, преку пристап со кој ќе се обезбеди непречено одвивање на наставата, но и заштита на јавното здравје, информираат оттаму. „Oд вкупно 31.447 лица вработени во училиштата, вакцинирани се околу 60 отсто и апелираме наставниот и останатиот кадар во...

Филипче: Вакцинирајте се, без оглед на тоа дали сте прележале ковид-19 или не

Докажано е дека со прележување на ковид-19, не се создава доволна количина на антитела во организмот, па затоа е неопходно граѓаните да се вакцинираат. Ова го кажа министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиумите. Тој уште еднаш информираше за новите мерки кои беа усвоени на вчерашната владина седница, а нагласи и дека вакцината е единствениот начин до...

Успешно заврши необичната учебна година, одржана во вонредни околности и проследена со протести

Онлајн настава
Како што почна, така и заврши – наместо училишно ѕвоно, крајот на учебната 2020/2021 година го огласи затворањето на дигиталниот прозорец од платформата преку која учениците следеа настава. Изминативе девет месеци и за учениците и за наставниците беа особено необични, зашто за првпат во нивните животи, целата учебна година ја поминаа дома пред екраните на своите лаптопи или компјутери. Откако нејзиниот...

Поради ковид-19, Царовска смета актуелниот модел на настава да остане до крајот на учебната година

Од почетокот на учебната година до денес за 18 отсто е зголемен процентот на ученици што следат онлајн настава, соопшти денеска министерката за образование и наука, Мила Царовска, потенцирајќи дека двонасочната комуникација помеѓу учениците и наставниците преку ИТ опрема се одвива солидно. „Наставниците ги стекнаа потребните вештини, а учениците пак стекнаа навика за присуство на онлајн настава. За еден месец...

Вистиномер: Учениците нема да треба целото идно лето да го поминат на училиште

На Фејсбук се појави пост, кој претставува линк до вест со наслов „Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година“. Во веста, пак, се вели дека „Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година“, пишува Вистиномер во својата нова анализа. Вака како што е објавен овој пост, но и насловена веста, се сугерира дека учениците...

Со строги протоколи започна учебната година во услови на пандемија (галерија)

Со заштитни маски на лицето, држење дистанца, дезинфекција на рацете и мерење температура на учениците, започна учебната година во училиштата каде е дозволена настава со физичко присуство. Од денес, наставата за децата од прво до трето одделение ќе се одвива во училиштата под строги протоколи, а за останатите преку онлајн платформата schools.mk. „Атмосферата во училиштето е мирна и тивка, буквално...

Инспектори „ќе влегуваат“ на онлајн часови за да следат како работат наставниците

Со почетокот на новата учебна година, државните просветни инспектори ќе имаат ингеренции без најава да се приклучуваат на онлајн часовите со цел да ја следат работата на наставниците. Како што учениците ќе имаат кориснички имиња и лозинки, така ќе имаат и инспекторите, со што ќе имаат пристап до националната онлајн платформа (која е во фаза на изработка), на која...

Мила Царовска: Ковид-19 ни покажува зошто ни треба цврст образовен систем (видео)

Последиците од пандемијата со ковид-19 недвосмислено покажаа оти нашата држава треба да научи дека планирањето на инвестициите во образованието значат многу. Голем е предизвикот да се започне учебната година на ваков начин, со ресурсите кои и досега ги имаа училиштата, бидејќи екстра ресурси, нема. Ова во интервју за Мета го вели Мила Царовска, новата министерката за образование и наука...

Училиштето ќе треба да им обезбеди материјали за учење на децата што немаат компјутери

Пандемијата ни наметна нови правила на кои мора да се прилагодиме сите. Ова бара заштита на јавното здравје, но и учење во исто време. Понудивме комбиниран систем на настава, а за успешна реализација, се работи и онлајн платформа која скоро ќе биде презентирана, рече на денешната прес-конференција новата министерка за образование Мила Царовска, на која зборуваше и министерот за...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...