fbpx
Таг: учебна година

таг: учебна година

Изборите може да го одложат крајот на учебната година

Претседателските и парламентарните избори, кои ќе се одржат во два работни дена (24 април и 8 мај), го ставаат под знак прашалник крајот на учебната година за основците и средношколците. За тоа точно кој ден ќе биде последен од второто полугодие, допрва ќе се одлучува. Календарот за организација и работа на основните и на средните училишта е веќе готов...

Почнува зимскиот распуст, учениците назад во училиште на 22 јануари

Денеска е последниот ден од првото полугодие на оваа учебна година. Основците и средношколците заминуваат на зимски распуст, кој ќе трае до 21 јануари, односно, тие треба да се вратат на 22 јануари во училишните клупи. Она што е ново оваа учебна година, е дека се воведува пролетен распуст кој ќе започне на 29 април и ќе трае до 5...

Родителите на прваче ќе треба да одвојат во просек 200 евра за почетокот на учебната година [инфографик]

Пред почетокот на учебната година, родителите на основци и на средношколци ги подготвуваат своите деца за претстојната учебна година. Највозбудени се првачињата, кои за прв пат ќе седнат во училишните клупи. Колку родителите ќе ги чини почетокот на новата учебна година? Мета.мк ги разгледа цените во книжарниците и цените на облеката, кои нормално, варираат и зависат од квалитетот и брендот,...

За првпат ќе има седумдневен пролетен распуст за сите ученици, учебната година ќе трае до 17 јуни

Првпат во македонското образование, со владина одлука се воведува пролетен распуст за учениците во основното и во средното образование, потврди за Мета.мк министерот за образование, Јетон Шаќири. Веќе извесно време надлежните планираа промени во календарот за претстојната учебна година. Шаќири вели дека пролетниот распуст е за сите, односно и за наставниците и останатите вработени, кои нема да одат на работа...

Учебната година заврши, a кога ќе започне следната, ќе се знае до крајот на месецов

Денеска завршува учебната година за околу 185.000 основци во Македонија. Со пригодни музички приредби, но и со „жива“ музика за полуматурантите во школските дворови, беше означен крајот на училишните обврски за изминатава 2022/2023 година. Сега следуваат завршни родителски средби и совети, на кои ќе бидат утврдени завршните оценки на учениците. Министерот за образование Јетон Шаќири за Мета.мк информира дека до...

Денеска завршува учебната година за средношколците, основците ќе учат до среда

Денеска завршува учебната 2022/2023 година за сите ученици во средно образование, додека последниот училишен ден основците ќе го имаат во среда, на 14 јуни, откако ваква одлука во јануари донесе Министерството за образование и наука (МОН). Причината за одложениот крај на оваа учебна година за основците е тоа што зимскиот распуст беше продолжен и второто полугодие наместо на 18, започна...

Државната матура во фокус на новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“

Навременото полагање на државната матура е особено значајно за да можат матурантите со резултатите од испитот да аплицираат на факултет. За важноста на самата државна матура, како и за тоа на кој начин таа би требало во иднина да се организира, дознаваме од разговорот со Лука Павиќевиќ, претседателот на Сојузот на средношколци, во новата епизода на емисијата „Шорткат“. Во новите...

Шаќири: На владина седница ќе одлучиме дали новата учебна година ќе почне на 10 септември

На владина седница ќе се одлучува дали новата учебнатa 2023/2024 година ќе започне на 10 септември, наместо како досега, на 1 септември, вели за Мета министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. Ако оваа идеја се озакони, тогаш секоја следна учебна година за основците и средношколците ќе започнува на 10 септември. Инаку, тековната учебна година ќе биде продолжена за четири...

За основците учебната година ќе трае до 14 јуни, а за средношколците до 9 јуни

Учебната година за учениците во основото образование ќе трае до 14 јуни, а за средношколците до 9 јуни. Одлуката е веќе и официјализирана и вметната во календарите за организација на учебната 2022/2023 година, кои се објавени на веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН појаснуваат дека ова се прави затоа што зимскиот распуст беше продолжен и...

Не е потврдено дека училиштата ќе се затворат во декември

Наспроти тврдењето во постот, од Владата нема никаква најава или потврда дека училиштата ќе се затворат во декември. Оттаму се децидни дека наставата мора да се одржува со физичко присуство. Исто така, премиерот не е ниту трајно работно неспособен, ниту ментално растроен, а уште помалку тоа му го утврдиле лекари како доживотна дијагноза. Тој бил оценет дека е неспособен...

Новото училиште во Мала Речица отворено само за учениците од прво и второ одделение

Новото основно училиште „Наим Фрашери“ во Мала Речица никако да започне да работи со полн капацитет. И овој 1 септември таму не започнаа да учат ученици од сите одделенија. Во новиот објект влегоа само учениците од прво и второ одделение, а кога ќе започнат останатите, не се знае. Општината бара Министерството за образование позитивно да одговори за новите финансирања,...

РСБСП со апел до возачите и до учениците: Бидете внимателни и почитувајте ги сообраќајните правила

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) упати апел до возачите, учениците и нивните родители за внимание и почитување на сообраќајните правила и прописи на стартот на новата учебна година. Од Републичкиот совет апелираат возачите на моторни возила и другите учесници во сообраќајот да бидат особено внимателни во близина на воспитно-образовните установи, но и до родителите на учениците,...

Оваа учебна година ќе започне на 1 септември, а секоја следна ќе започнува на 10 септември

Основците и средношколците во земјава годинава се враќаат на училиште од 1-ви септември, иако имаше идеја учебната година да стартува 10 дена подоцна, односно на 12-ти септември, потврди за Мета.мк министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој најавува дека оваа нова пракса е предвидено да се воведе од следниот септември, а учебната година во тој случај ќе трае...

Бирото ги објави новите наставни програми за второ и за петто одделение, ќе има споени предмети

Компјутер, проектор, дигитални уреди (фотоапарат, телефон, телевизор, ЦД уред), но и сложувалки, логички плочки, игра „Не лути се човече“, градинарски алат, прибор за лична хигиена и хигиена во домот. Ова е само дел од опремата и средствата кои ќе им бидат потребни од септември на второодделенците во училиштата низ државата, за да можат наставниците да ја реализираат наставната програма...

Последниот училиштен ден за основците од Сарај заврши исполнет со љубов и емпатија кон животните и луѓето [Галерија]

Основците од скопската Општина Сарај последниот училиштен ден го поминаа на несекојдневен начин. Околу 20 ученици од Долно Свиларе наместо вообичаените прослави за успешниот крај на учебната година имаа забавен ден исполнет со дружба и игра близу скопскиот аквадукт во прифатилиштето за бездомни кучиња Хепи Шелтер. Во организација на Здружението на граѓани Нексус граѓански концепт и во соработка со одделението...

Заврши уште една предизвикувачка учебна година

Прва учебна година со учење според нова Концепција за образование, прва учебна година без печатен дневник за оценување, прекин на наставата поради штрајкот на просветниците за повисоки плати, учење од дома, нереализирани часови, учење по две-три лекции во еден час, за првпат воведено државно тестирање, учество во ПИСА меѓународното тестирање и eлектронски упис на ученици во средното образование. Ова се...

Ќе ги помести ли штрајкот уписите во средно?

Со оглед на тоа дека веќе втора недела се штрајкува во просветата, неизвесно е дали ќе биде продолжена учебната година, нешто што може да влијае на уписот во средно образование. Бидејќи има прецизни датуми и конкретни рокови, некои директори на училишта стравуваат дека штрајкот може да го помести планот за запишување нови ученици. Андреј Манолев, директорот на гимназијата „Никола...

Второто полугодие ќе започне на 1 февруари со физичко присуство, учебната година ќе заврши во редовниот термин

Наставата во основното и средното образование ќе продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Така одлучи вчера Владата на седмата редовна седница врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести и согласно препораките на УНИЦЕФ, истовремено повикувајќи на доследно придржување и спроведувањето на протоколите за одржување настава со физичко присуство. „Ги имаме предвид и повиците од УНИЦЕФ,...

УНИЦЕФ: Одложувањето на учебната година да биде мерка од привремен карактер

Одлуката на Владата за одложување на почетокот на учебната година по зимскиот распуст треба да биде мерка од привремен карактер и треба да се вложат сите напори децата да се вратат во училиште, смета претставничката на УНИЦЕФ во земјава Партиција ДиЏовани. Таа вели дека 2022 не смее да биде уште една година на нарушено учење, туку година во која образованието...

Полициски час во Косово од денеска до 13 септември

Премиерот на Косово, Албин Курти најави нови мерки поради новиот раст на новозаболени од ковид-19. Вчера во Косово имаше дури 36 смртни случаи од ковид. Со новите мерки, ќе се одложи почетокот на учебната година на 13 септември, до кога ќе трае и режимот на полициски час, кој почнува денеска. Ќе биде забрането движењето меѓу 22 и 5 часот. „Секој...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...