fbpx
Таг: убиство

таг: убиство

Вистиномер: Немало четворица мртви во вооружена пресметка во Ченто, туку сообраќајка

Вистиномер.мк рецензира пост објавен на Фејсбук во кој е линкуван напис чиј наслов гласи: Неофицијално: Престрелка во Ченто, има ранети и убиени Во меѓувреме, линкуваниот напис од порталот Булевар е избришан. За забележување е и дека лажната информација е споделувана во групи за купи продај каде членуваат и над 150 илјади луѓе, но и таму потоа е избришана. Какви се фактите? Дезинформација е дека во Ченто вечерта на објавата имало...

Вистиномер: Се повторува лагата дека убиецот на матурантот од Тетово ќе бил ослободен од Заев

Со една невидена леснотија одредени Фејсбук групи за билдање на гласачко тело врз основа на „патриотизам“ и одбрана на „национални интереси“, одвреме навреме повторуваат едни те исти манипулации за „предавството“ на една или друга политичка партија, за „предавството“ на еден или друг политички лидер, пишува Вистиномер. Таков пример се појави пред некој ден на Фејсбук страницата „Македонија на Македонците“, каде...

Насер Ештрефи во новиот процес осуден на 13 години затвор за убиството во Ѓорче Петров

Кривичниот суд во Скопје му досуди казна од 13 години затвор на Насер Ештрефи во повторениот судски процес за убиството на младиот Ангел Петковски во населбата Ѓорче Петров на 19 мај 2014 година. Обвинителството го гонеше Ештрефи по истите наводи според кои тој и претходно беше осуден во првичниот случај - на 14-годишна затворска казна. Убиството на матурантот Петковски се...

Еден од обвинетите за убиството на новинарката од Малта доби 15 години затвор

Еден од тројцата обвинети за поставување и детонирање на бомбата која ја уби истражувачката новинарка од Малта, Дафне Каруана Галициа на 16 октомври 2017 година доби 15 години затвор, откако ја призна вината, јави „Гардијан“. Винсент Мускат е еден од тројцата обвинети за поставување на бомбата кои првично се изјаснија за невини. Кога вчера му беше изречена казната, беа уапсени...

Три доживотни казни изрече судот во случајот „Монструм“, и две казни од по девет и 15 години затвор

Обвинетите Халил Демири и Африм Исмаиловиќ се прогласуваат за виновни дека го сториле кривично дело тероризам од член 394б став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, и се осудуваат на казна доживотен затвор. Обвинетиот Агим Исмаиловиќ се прогласува за виновен дека го сторил кривично дело тероризам од член 394б став 1 во врска со член 22...

ОЈО поднесе обвинение за 21-годишен скопјанец за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против 21-годишен скопјанец за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, за Никола Саздовски, се вели во допис од обвинителството. „Обвинетиот, заедно со уште две лица за кои постапката беше радвоена и за кои веќе е донесена првостепена пресуда...

Нееднаквост на Врховниот суд: Граѓаните чекаат со години, бизнисмените и функционерите „вршат работа“

Врховниот суд донесе одлука за случајот „Труст“ на бизнисменот Сеад Кочан една година и седум месеци по одлуката на Апелациониот суд. Но тоа не е случај со граѓанинот Насер Ештрефи, чие семејство пет години чека пред вратите на судот, каде случајот е покриен со прашина, пишува Порталб.мк. Нееднаквиот пристап на судските институции кон граѓаните е секако една од главните причини...

Третоосомничениот за убиството на Никола Саздовски е екстрадиран од Германија

Дваесет и едногодишниот Ј.Љ, кој е третоосомничен за убиството на Никола Саздовски Саздо, денеска е екстрадиран од Германија, информираат од Министерството за внатрешни работи. Ј.Љ е осомничен дека сторил кривично дело „убиство“ односно на 29 јули 2018 година околу 17.35 часот во Скопје, заедно со Б.Б. и С.Д. го нападнале Н.С., кој починал од нанесените повреди. За Ј.Љ. беше распишана...

НЕД: Продолжува борбата против расната сегрегација и дискриминација во САД

Бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициски службеник во Минеаполис предизвика гнев и без, какви што не се забележани во Соединетите американски држави повеќе од педесет години, уште од убиството на Мартин Лутер Кинг Џуниор, се вели во соопштението на Националниот фонд за демократија (НЕД) по повод последните случувања во САД. „Нашата демократија е ставена на тест...

Главниот обвинител негира дека момчето е осомничено за убиството на своите родители во Призрен

На 23.01.2020 година неколку косовски медиуми објавија дека 35-годишникот, А. Хадри, син на брачен пар пронајден мртов во Призрен, е осомничен за убиство на неговите родители. Индексонлајн и други портали, како Репортер,  Газета експрес и Перископи, а дури и порталот на националната телевизија РТК, ја објавија информацијата без ниту една официјална потврда дека синот на жртвата е осомничен за убиство на неговите родители. Косовскиот портал...

Основен суд Штип: Игор Спасов доби отпуст врз основа на медицинска документација

Специјалецот Игор Спасов, осуден за убиство на Мартин Нешковски, кој се бара по меѓународна потерница, добил условен отпуст по претходно прибавено мислење од страна на ОЈО, како и врз основа на соодветна медицинска документација во оригинал издадена од стручни медицински лица. Дополнително, и врз основа на искази на вешти лица од областа на медицината и известување од установата каде...

Обвинителство го истражува случајот со убиството на татко и син во Слупчане

Основното јавно обвинителство го истражува случајот во кој синоќа беа убиени татко и неговиот осумгодишен син кај Слупчане. „Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во близина на с. Слупчане каде синоќа беше пронајдено возило кон кое биле истрелани повеќе куршуми.  На увидот беше констатирано дека од близина е пукано во патничкото моторно возило во кое се наоѓале две лица, возач...

Поднесено обвинение за убиството на Никола Саздовски

Обвинителен акт за убиство е поднесен денеска против двајцата осомничени за свирепото претепување на Никола Саздовски во Автокоманда на 29 јуни годинава, соопшти  Основното јавно обвинителство Скопје. Исто така, за нив е побарано продолжување на притворот. Истражната постапка против третиот осомничен, кој се смета за соизвршител, е прекината поради тоа што е во бегство. Против него се распишани домашна и...

Загрозениот сведок во „Монструм”: Слушнав истрели пред да ги видам телата

Пред да ги види телата на четирите убиени момчиња кај Смиљковското Езеро, загрозениот сведок Е1 слушнал и повеќе истрели, рече тој на денешното судско рочиште за случајот „Монструм”. Сепак сведокот потенцираше дека не видел кој пукал, а прашан зошто сега првпат кажува дека слушнал истрели, рече дека не бил прашан. Адвокатот Насер Рауфи реагираше дека сведокот досега сведочел осум пати,...

ОЈО: Се уште нема осомничен за тројното убиство во Дебар

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар издал наредба за обдукција на тричленото семејство – маж, жена и нивната 14-годишна ќерка кои беа убиени во Дебар. Обвинителот издал и наредба за вештачење на сите траги и материјални докази пронајдени на лице место, информираат од ОЈО. „По наредба на јавниот обвинител беа земени парафински ракавици и беше извршен претрес во...

ОЈО делото за смртта на Саздовски го преиначи од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“

Основното јавно обвинителство за смртта на младиот Никола Саздовски - Саздо тројцата осомничени лица ќе ги гони за кривичното дело „убиство на свиреп начин“, дело кое досега пред преквалификацијата се водеше како „насилство“. Од ОЈО информираат дека ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка биле обезбедени вербални и материјални докази, односно биле испитани повеќе сведоци,...

Прв распит кај обвинител на притворените за претепувањето на Никола Саздовски

На однапред договорен термин во Скопското обвинителство, за насилство со тешки телесни повреди врз Никола Саздовски кој подоцна почина од повредите, денеска дојдоа на прв распит осомничените двајца Б. Б. (20), С. Д. (21), јави СДК. Ова е првпат тие да дојдат во Обвинителството. Асмир Алилспахиќ, адвокатот на второосомничениот, рече дека тој првпат се гледа денеска со осомничените како нивни бранител....

Ангеловски: Напаѓачите на починатото момче се во притвор и ќе одговараат

Насилникот е насилник, без разлика на неговата етничка припадност, во државата постојат закони, функционира правната државата и одговорните за нападот врз Н.С. (21), кој изутрината почина во комплекс клиниките „Мајка Тереза“ ќе одговараат пред законот, изјави денеска портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. Нагласи дека МВР експресно го расчистило случајот и сторителите се приведени и одредена им е мерка притвор. Тој...

Исчезнат српскиот новинар Цветковиќ, кој истражуваше за убиството на Ивановиќ

Новинарот Стефан Цветковиќ од Бела Црква, кој го истражувал убиството на српскиот политичар на Косово, Оливер Ивановиќ исчезнал синоќа, јавуваат српските медиуми. Министерството за внатрешни работи на Србија соопштило дека полицијата во Бела Црква го пронашла паркираниот автомобил за кој е утврдено дека го користел новинарот и дека е распишана потрага по него. За овој случај било известено и надлежното...

Рускиот новинар Бабченко, кој беше силен критичар на Путин е убиен во Киев

Рускиот новинар, Аркади Бабченко e убиен во Киев во својот стан, соопшти украинската полиција и наведе дека најверојатно бил мета поради работата што ја работел. Неговата сопруга го пронашла ранет и повикала служба за Итна медицинска помош, но тој починал по пат. Шефот на киевската полиција изјавил дека „прва и најочигледна верзија“ е дека врз Бабченко било пукано поради неговите професионални...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...