fbpx
Таг: убиство

таг: убиство

ИСИС обезглави уште еден Американец

Милитантната група Исламска држава, која се бори во Ирак и во Сирија, го обезглави американскиот хуманитарен работник Питер Касиг. Касиг е убиен, иако, откако минатата година беше киднапиран во Сирија, премина во ислам, јавува „Би-Би-Си“. ИСИС во октомври објави видеоснимка на која се гледа убиството на британскиот хуманитарен работник Ален Хенинг, а исламистите се заканија дека ќе го обезглават и Касиг. Дваесет...

Кривични пријави за двајца полициски инспектори поради пиштолот на осомничениот за трикратното убиство

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на МВР, по извршени проверки, утврдила низа пропусти кај двајца инспектори од кавадаречката полиција, кои постапувале по пријавите за семејно насилство од жртвите на тројното убиство што се случи во неделата. Како што информираат оттаму, полициските инспектори Д.Т. и Д.К. не постапувале професионално и против нив секторот за внатрешна контрола ќе поднесе кривични...

Што ќе се гради на местото на злосторството кај Смиљковско Езеро?

По долгото одложување на пресудата за случајот „Монструм“, судот сега го одолжува и преводот на текстот на пресудата, постапка која доцни, а со тоа се запира и процедурата на одбраната за обжалување на првостепената пресуда до Апелацискиот суд, изјавил за „Порталб“ адвокатот Насер Рауфи. Според него, постапката за жалба ќе биде пролонгирана бидејќи пресудата сè уште се преведува на албански. - Судот...

Денеска е ден на жалост во Кавадарци

Градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов, донесе одлука денешниот ден да биде прогласен за ден на жалост во градот, поради трикратното убиство што се случи во неделата. На денот на жалоста, знамињата во општина Кавадарци ќе бидат истакнати на половина копје, а сите закажани културни и спортски манифестации се одложуваат. Угостителските објекти кои се на територијата на Општина Кавадарци денеска ќе емитуваат класична...

(ВИДЕО) Полицијата го бркала осомничениот убиец по гробиштата во Кавадарци

Од МВР денеска излегоа со официјални детали од апсењето на осомничениот за трикратното убиство во Кавадарци. Како што информираат оттаму, 40-годишниот Т.С. бил уапсен вчера, околу 11.30 часот, по бркотница со полицијата на градските гробишта и низ околните улици во Кавадарци. По речиси дводневна потрага и по добиени оперативни информации, полицијата го лоцирала осомничениот на градските гробишта во Кавадарци. При проверување на...

Поднесено обвинение за убиството на матурантот во Ѓорче Петров

Јавното обвинителство покрена обвинение против осомничениот за убиството на матурантот Ангел Петковски, што се случи кон средината на мај годинава, во населбата Ѓорче Петров. Според обвинителниот акт, осомничениот се товари за две кривични дела, тешка кражба и убиство со умисла. Соопштението од јавното обвинителство ви го пренесуваме интегрално: „Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје ја заврши во целина истрагата за...

Семејното насилство се храни од бавноста и нереагирањето на институциите

Четири убиства, од кои едно двократно и едно трикратно, на кои им претходело семејно насилство, се случиле од мај до ноември годинава, што е алармантната бројка која укажува на нефункционалноста на системот за заштита, реагираат од Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Невладината организација „Хера“. Карактеристично за сите овие случаи е што убиствата се извршени од...

СДСМ: Зошто полицијата дозволи да бидат одземени три човечки животи

Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите должни да ги заштитат граѓаните, целосно потфрлија. Сторителот на убиството бил пријавуван неколкупати во полиција и во центрите за социјални работи! Зошто полицијата и центрите за социјална работа дозволија да бидат одземени три човечки животи иако биле предупредени што може да се случи?!,...

Осомничениот за трикратното убиство во Кавадарци пред истражен судија

Осомничениот за трикратното убиство во Каварадардци денеска треба да се појави пред јавен обвинител во Велес, кој се очекува да му изрече мерка притвор во траење од 30 дена. Тој, во неделата, ги уби таткото, мајката и сестрата на својата сопруга, од која се разведувал, а беше уапсен вчера на градските гробишта во Кавадарци.

Murderer from Kavadarci arrested

Triple murderer from Kavadarci is arrested, confirmed the Minister of Interior Gordana Jankulovska. Two days ago, he killed the mother, father and sister of his divorcing wife. Murder was reported by his wife.

Убиен новинар на водечки магазин во Перу

Две непознати лице во неделата навечер убиле новинар на водечкиот перуански магазин „Каретас“, кој истражувал нарачани убиствата во провинциски град јужно од Лима. Уредникот на магазинот „Каретас“, Америко Замбрано, соопшти дека 22-годишниот Фернандо Рајмонди е убиен во бакалницата на својот татко во градот Канете. Убијците му наложиле на пријателот на Рејмонди да ја напушти бакалницата, а потоа го застрелале младиот новинар...

Адвокатите побараа ослободителни пресуди за обвинетите во „Ровер“

Адвокатите на обвинетите во случајот „Ровер“ на денешното рочиште, во своите завршни зборови побараа ослободителни пресуди за сите обвинети, истакнувајќи притоа дека на повторното судење, судот не ги следел насоките на Апелацискиот суд, дадени по укинувањето на првостепената пресуда, пренесува „Фокус“. Според одбраната, и во текот на повторениот судски процес, не се докажа умислата на обвинетите и не се приложија...

Полицијата сè уште трага по осомничениот за трикратното убиство во Кавадарци

Полицијата сè уште трага по кавадарчанецот, осомничен дека вчера попладне убил три лица во нивниот дом во градот. Осомничениот смртно ги застрелал родителите и сестрата на неговата поранешна сопруга, пренесуваат дел од медиумите. Од велешката полиција иформираат дека пријавата за случајот кај нив пристигнала вчера околу 16 часот. - Убиени се три лица, на возраст од 33, 56, 61 година. Јавен обвинител...

Зет убил цело семејство во Кавадарци и побегнал

Цело семејство попладнево е убиено во Кавадарци. Според првичните информации, зетот ги убил таткото, мајката и сестрата на неговата сопруга, по што се дал во бегство. Случајот, околу 16 часот, го пријавила сопругата на убиецот. Од МВР потврдуваат дека има пријава за починати три лица, но повеќе детали не се откриваат.

Уапсените во Мексико признаа дека извршиле масовно убиство

Тројца припадници на наркобанда, уапсени за време на истрага за исчезнувањето на 43 студенти од мексиканскиот град Игуала, признаа дека убиле голема група луѓе, соопшти државниот обвинител Хесус Муриљо. Тој рече дека тројцата уапсени признале дека запалиле група луѓе, и тоа додека некои од нив уште биле живи, во депонија близу Игуала во државата Гереро, каде студентите исчезнаа на 26...

Албанска пратеничка поднесе оставка поради вмешаност на нејзиниот син во убиство

Албанската пратеничка Луиза Џувани денеска поднесе оставка, откако полицијата го приведе нејзиниот син поради престрелката во ноќен клуб, во која загинаа четири лица. Како што соопшти полицијата, пукањето во тиранскиот ноќен клуб „Анте гранд“ почнало по жолчна расправија, во која учествувал и синот на пратеничката од владејачката Социјалистичка партија. Во престрелката се убиени четири лица, а двајца се повредени. Полицијата...

Братче си ја застрелалo сестричката во Охајо, САД

Истрагата за овој инцидент ќе ја преземе обвинителската канцеларија од округот Лорејн
Тригодишно девојче се наоѓа во критична состојба откако нејзиниот четригодишен брат ја застрелал со огнено оружје во главата. Инцидентот се случил во градот Лорејн, во американската сојузна држава Охајо, на околу 50 километри западно од Кливленд. Децата си играле сами во соба кога момчето во фиока пронашло наполнет пиштол. Истрагата за овој инцидент ќе ја преземе обвинителската канцеларија од округот Лорејн, која ќе...

Тензично на судењето за случајот „Ореше“, полицијата спречила инцидент

Судската полиција спречила инцидент во судница во Основниот суд во Велес, каде денеска почна новото, четврто по ред, судење за случајот „Убиство во Ореше“, пишува интернет-порталот „Нова ТВ“. За време на рочиштето, сведокот Вељо Арсовски, роднина на убиениот Лазар Милошевски, но и на обвинетиот Ѓоре Петровски, изјавил дека Петровски му понудил стан и пари за да ја смени изјавата. Според „Нова...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...