fbpx
Таг: убиство

таг: убиство

САД: Полицијата уби маж во метро

Сообраќајната полиција во Вашингтон застрелала и убила маж кој неовластено се наоѓал во тунел на метро, соопштија денеска американските власти. Вашингтонската сообраќајна полиција задолжена за метрото, синоќа, околу 21 часот, добила пријава од операторот на метрото дека на шините се наоѓа непознат маж, соопшти портпаролката на метрото, Морган Дај. Полицијата на „Твитер“ напиша дека осомничениот е убиен во тунел, источно од страницата...

Уапсени уште двајца осомничени за убиството на Борис Немцов

Руската полиција уапсила уште две лица осомничени за убиството на Борис Немцов. Двајцата се уапсени во Ингушетија, но се од Чеченија. Еден од нив е помал брат на Анзор Губашев, кој беше приведен заедно со Заур Дадајев. Дадајев и Губашев не се во базата на податоци за пронаоѓање од органите на редот и не се регистрирани за вршење какви и да е прекршувања...

Илјадници луѓе излегоа на маршот во чест на Немцов

Наместо протестен митинг на опозицијата, организиран е протстен марш во знак на сеќавање на убиениот руски опозиционер Борис Немцов, во кој учествуваа повеќе илјади луѓе. Неколку илјади луѓе прво се собраа на плоштадот Славјанск во центарот на Москва, од каде тргнаа кон мостот на кој пред два дена беше убиен Немцов. Колоната од луѓе била долга неколку стотини метри, а маршот...

Две лица убиени во „Мекдоналдс“ во Торонто

Две лица се убиени од огнено оружје во ресторан за брза храна „Мекдоналдс“ во Торонто. Пред убиството се случила расправија пред шалтерот за служење храна, соопшти канадската полиција. Двајца мажи, на возраст од 25 и од 40 години, почнале да се расправаат со еден клиент кој со себе имал огнено оружје. По настаната тепачка, клиентот со оружјето стрелал и ги убил...

Протестен марш низ улиците на Москва во чест на Немцов

Низ улиците на Москва денеска ќе се организира протстен марш посветен на убиениот руски опозиционер Борис Немцов. Маршот ќе се одржи наместо планираниот голем протест на опозицијата против војната во Украина. Предвидено е протстот да почне во 14 часот, а по еден час ќе почне и маршот низ московските улици. Руските власти синоќа издадоа одобрение за собирот и дозволија присуство...

Путин: Ќе сторам сè убијците на Немцов да бидат казнети

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе стори сè за да бидат казнети тие што го организирале и извршиле како, што рече, подлото и цинично убиство на лидерот на опозицијата, Борис Немцов. Ова било напишано во телеграма што Путин ја испратил до мајката на Немцов, а која беше објавена на официјалната веб-страница на Кремљ. „Почитувана Дина Јаковлевна, примете го моето најдлабоко сочувство...

Заев испрати телеграма со сочувство до семејството на Немцов

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати телеграма со сочувство до семејството на убиениот опозициски лидер во Москва, Борис Немцов, и до граѓаните на Руската Федерација. „Изразувам искрено и длабоко сочувство за бруталното убиство на Борис Немцов, до Вас - семејството на Борис Немцов, до неговите пријатели, колеги, но и до граѓаните – поддржувачи, во свое име и во име на...

Оланд и Меркел го осудија убиството на Немцов

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел изразија сочуство за семејството на убиениот опозициски политичар Борис Немцов и најостро го осудија убиството, нагласувајќи дека тоа претставува загуба за руската демократија. - Тој беше храбар и неуморен заштитник на демократијата и борец против корупцијата - рече претседателот на Франција. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е потресена од грозоморното кукавичко...

Убиен рускиот опозиционер Борис Немцов

Лидерот на опозициското руско „Движење на солидарноста“, Борис Немцов, е убиен вчера во центарот на Москва. Причина за смртта е големо внатрешно крвавење, што го предизвикале четири куршуми истрелани кон него од автомобил во движење. Тој бил погоден во главата, срцето, црниот дроб и во желудникот. Во моментот на убиството, Немцов се шетал на московскиот мост Бољшој камени, а во соопштението...

Три студенти муслимани убиени во САД

Тричлено муслиманско семејство е убиено од огнено оружје во својот дом во мирна населба во Северна Каролина. Во пукањето се убиени 23-годишниот Деа Шеди Баракат, неговата 21-годишна сопруга Јусор Мохамед и нејзината 19-годишна сестра Разан Мохамед Аби-Салха. Жртвите се пронајдени убиени во својот дом, а некои од жителите на околните станови не биле ниту свесни за инцидентот до доаѓањето на полицијата. Полицијата...

Припадници на ИД убиле христијански свештеник

Убиството на христијанскиот свештеник било извршено во градот Мосул, административен центар на провинцијата Ниневија, која одамна е под контрола на екстремистите. Долго време немаше информација за судбината на свештеникот. Исламска држава контролира големи територии во Сирија и во Ирак, тероризирајќи го локалното население, особено христијанското.

Обвинетиот за убиството на Ангел Петковски, осуден на условна казна за кражба на велосипед

Насер Е., обвинет за убиството на матурантот Ангел Петковски, во мај минатата година, денеска за кражбата на велосипедот од дворот на куќата на Петковски, е осуден на условна казна од една година доколку во наредните три години не стори ново кривично дело, додека за кривичното дело убиство со умисла ќе му се суди во одвоен процес, пренесуваат медиумите. Обвинетиот на...

Маж фрли жена од покривот на Детската клиника

Убиство вечерва се случи на Детската клиника во Скопје, јави телевизија „Сител“. Имено, според информциите на телевизијата, непознат маж фрлил жена од покривот на клиниката. На убиството му претходела караница, а очевидците тврдат дека тој ја давел жртвата, по што ја фрлил од зградата.

Франција: Идентификуван убиецот на полицајката од Монруж

Полицијата го идентификуваше лицето што во вчерашната престрелка ја уби полицајката во Монруж, на југот на Франција. Приведени се две лица блиски до осомничениот. Француските власти повеќепати истакнаа дека убиството на полицајката во Монруж не е поврзано со терористичкиот напад на „Шарли ебдо“. Сепак, весникот „Фигаро“ истакнува дека иако нападите не се поврзани, лицето што ја уби полицајката и браќата Куаши ѝ припаѓаат...

Криминалецот Авди Зенели уапсен пред Нова година

Во организирана акција на СВР Куманово и на Централните полициски сили (ЦПС), завчера во раните утрински часови бил уапсен кумановецот Авди Зенели(47), познат криминалец, кој се барал со централна потерница за издржување доживотна затворска казна, соопшти МВР. Акцијата била спроведена по претходно добиени оперативни информации. Како што информираат од полицијата, уапсениот Зенели е сторител на убиството на гостиварецот Зеќир Зеќири (46),...

Двегодишно дете ја убило мајка си во продавница на „Волмарт“ во САД

Двегодишно дете ја застрелало и ја убило својата 29-годишна мајка со пиштол што го нашло во нејзината чанта, додека пазарале во продавница на „Волмарт“ во малото гратче Хејден, соопштила полицијата на сојузната американска држава Ајдахо, пренесуваат светските медиуми. Од канцеларијата на шерифот на областа Кутенаи, изјавиле дека мајката, Вероника Рутлиџ, пазарувала со нејзиниот син и со уште три други деца, кога...

ИД ликвидирала 120 свои борци

Екстремистичката сунитска организација Исламска држава во последните три месеци ликвидирала 120 свои припадници, повеќето странски борци кои сакале да се вратат дома, јави Сириската организација за заштита на човековите права, со седиште во Лондон. Организацијата, која своите податоци ги темели на информации добиени од активисти и од жители на Сирија, вели дека бруталната милитантна група ги убила џихадистите кои се...

Бан Ки-мун бара да се врати мораториумот на смртната казна во Пакистан

Да се запрат егзекуциите во Пакистан и да се врати мораториумот на смртната казна, бара Бан Ки-мун, генералниот секретар на ОН. Наваз Шарифи, премиерот на Пакистан, го укина мораториумот на смртната казна, откако пакистанските талибански бунтовници спроведоа рација во училиштето во Пешавар на 16 декември и убија речиси 150 деца. Оттогаш шест лица кои биле осудени за тероризам се обесени,...

Полицаец уби афроамерикански тинејџер во Сент Луис

Полицаец уби 18-годишен Афроамериканец на бензинска пумпа во Сент Луис, јавуваат американските медиуми. Жртвата е идентификувана како Антонио Мартин. Корисниците на социјалните мрежи се преплавени со фотографии и со видеозаписи од местото на инцидентот, а на некои од нив се гледа и расплаканата мајка на убиениот тинејџер. Scene where #antoniomartin's 18 year old body has been laying for 2 hours. pic.twitter.com/dUm7nwSXPQ —...

Покренато обвинение против мајката која уби осум деца во Австралија

Подигнато е обвинение за убиство против 37-годишната Мерсани Вориа, мајка на седум и тетка на едно од осумте убиени деца, чии тела полицијата ги пронајде пред два дена во градот Кернс во Северна Австралија. Четири момчиња и четири девојчиња, на возраст од 18 месеци до 15 години, беа пронајдени со повеќе убодни рани, а со аутопсија ќе бидат утврдени причините...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...