fbpx
Таг: убиство

таг: убиство

Внуката на Морган Фриман избодена до смрт на Менхетан

Внуката на американскиот актер Морган Фриман, ноќеска е пронајдена избодена до смрт на улица на Менхетан во Њујорк. Полицијата околу три часот по полноќ добиле повил за помош, а потоа ја пронашле Едина Хајнс (33), со повеќекратни прободни рани на градите. Прогласена е за мртва во болница во Харлем. Полицијата привела 30-годишен маж, за кој се вели дека бил во врска...

Пакистански министер убиен со бомба во својот дом

Провинцискиот министер на пакистанската провинција Панџаб загина во експлозија во својата куќа, а покрај него настрадале уште девет лица. - Во нападот е убиен министерот Шуја Ханзада – навеле локалните власти на градот Шади Кан, околу 70 километри од Исламабад. Во куќата на министерот за време на ескплозијата се одржувал состанок, а на учесниците им се срушил кровот. Полицијата претпоставува дека експолозијата...

Откриени лицата кои убија човек и ограбија менувачница во Драчево

Министерството за внатрешни работи инфомираше дека го расчистила убиството и грабежот на менувачницата „Золит Трејд“ во Драчево, што се случија во февруари 2013 година. Се работи за лицата И.И (28) кој е во бегство и С.С (28) и двајцата од Скопје. На С.С му е одреден притвор во траење од 30 дена поради сомневање за сторено кривично дело „разбојништво“. „Кривичното дело...

Убиство во Тетово

Педесет и петгодишен жител на Тетово го убил својот две години помлад брат, така што го нападнал со нож и му нанел неколку смртоносни повреди. На физичкиот напад и на убиството им претходела вербална расправија меѓу браќата. Телото на 53-годишниот маж во Клиничката болница во Тетово било донесено околу 13 часот. Лекарите ја констатирале смртта со неколку убодни рани во градниот кош. Напаѓачот...

Мексикански гувернер на распит поради убиство

Истражителите од Мексико Сити денеска ќе отпатуваат во Веракруз поради испитување на гувернерот на мексиканската држава за убиство на фоторепортер, соопшти градоначалникот Мигел Ангел Менсера. Градоначалникот соопшти дека сите можни сценарија за убиството се разгледуваат, вклучувајќи ја и можноста да биде политички мотивирано. Гувернерот на Веракруз, Хавијер Дуарте, за локалните медиуми изјави дека нема сознание за инцидентот што се случил на 31...

Полициски претреси во гостиварската населба Фазанерија каде загина 10-годишното дете

Полицијата, по наредба на јавен обвинител, има извршено претреси во неколку домови во гостиварската населба Фазанерија, каде во понеделникот од залутан куршум загина 10-годишно дете. Во интерес на истрагата за пронаоѓање на сторителот на ова кривично дело, повикани се неколку лица на разговор во СВР Тетово, а од местото на трагедијата подигнати се и материјали за вештачење. Залутаниот куршум, кој...

Познат идентитетот на убиениот во Диво Насеље

Познат е идентитетот на убиениот 71-годишен маж во инцидентот што  претпладнево, околу 11.20 часот, се случи на улицата Тоде Мендол во кумановско Диво Насеље, пишува „Прес24“ . Според порталот, убиен е 71-годишниот Риза Р., а во пукањето тешко повреден е неговиот 30-годишен син Аднан. За убиството осомничен е косовскиот државјанин Бекир Н. Според информациите, Бекир Н. со огнено оружје стрелал во Риза и...

Мајка и син пронајдени мртви во куќа на улица Козле

Двајца турски државјани, за кои се знае само дека се мајка и син, утринава биле пронајдени мртви со повреди во пределот на главата, во куќа на улица Козле. Сè уште не се знае како се случило убиството, кои биле мотивите, како и идентитетот на жртвите. Екипи на крим-техника и јавен обвинител се на терен. Од полицијата најавуваат повеќе детали поврзани со случајот...

Еден убиен и еден ранет во престрелка во кумановско Диво Насеље

Во престрелка која претпладнево се случила во кумановската населба Диво Насеље, едно лице почина, а едно е тешко рането и веднаш е пренесено во болницата во Куманово. Според МВР, на местото на престрелката е јавен обвинител.

Главниот осомничен нема да сведочи за смртта на рускиот агент Литвиненко

Главниот осомничен во истрагата за смртта на поранешниот руски агент Александар Литвиненко, за „Би-Би-Си“ изјавил дека нема да сведочи и да дава докази за случајот што го водат британските правосудни органи. Дмитри Ковтун е еден од двајцата осомничени за кои британските власти веруваат дека го отруле Литвиненко со радиоактивната супстанца полониум 210 во лондонски хотел во 2006 година. Котвун, кој ги...

Притвор за осомничениот за убиството на Аргетим Асани

Судија на претходна постапка од струшкиот основен суд му одредил мерка притвор на 23-годишниот стружанец осомничен за убиството на заменик-директорот на Упрвата за јавни приходи (УЈП), Аргетим Асани (42), кое се случи викендов. Од Обвинителството информираат дека се прибираат докази за расветлување на убиството. „Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга ги презеде потребните дејства за расветлување на вооружениот напад, кој...

Полицијата изнесе повеќе детали околу вчерашното убиство во Струга

Поради постоење основи на сомневање за сторени убиства и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјал, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против А.К. (23) од струшкото село Велешта. Како што информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, вчера околу 13.15 часот, пријавениот на улицата од пиштол истрелал 14 истрели и од живот го лишил Аргетим...

Убиството на Асани – одмазда за убиениот телохранотел на Села

Полицијата соопшти дека го уапсила братот на убиениот телохранител и возач на струшкиот градоначалник Зијадин Села за убиството на заменик-директорот на УЈП, Аргетим Асани. Вчера на социјалните мрежи, а потоа и во изјава за медиумите, таткото на приведениот Абудлај Купа рече дека неговиот син се одмаздил за киднапирањето и за убиството на неговиот брат Купа.

ДУИ: Асани не е член на нашата партија и неговото убиство не е поврзано со тоа во Куманово

ДУИ го осудува последниот инцидент во Струга во кој животот го загуби Аргетим Асани (Артан Муслиу) заменик-директор на УЈП во Струга и истакнува дека тој не е член на ДУИ и дека неговото убиство не може на ниту еден начин да се поврзе со вооружениот инцидент што се случи во Куманово, а во кој животот го загуби командант Шкипоња. Од...

Функционерот на ДУИ, Агретим Асани попладнево е убиен во Струга

Со пет куршуми попладнево во Струга е убиен функционерот на ДУИ, Агретим Асани, заменик-директор на регионалниот центар на УЈП во Струга, објави весникот „Лајм“. Како што пишува весникот, тој се сметал за близок со вицепремиерот Муса Џафери. Не се познати сторителите на ова убиство, ниту точните мотиви. Од ДУИ го осудија весникот и рекоа дека зад инцидентот во Струга нема внатрепартиски мотиви и...

Одбележана годишнината на киднапираните и убиени Македонци од Непроштено

Одбележана е 14-годишнината на киднапираните и убиени Македонци од село Непроштено. За време на воениот конфликт во 2001 година, во ова село беше свирепо убиен Стојан Михајловски, а беа киднапирани неговите соселани Крсто Гоговски, Михајловски Цветко и Михајловски Васко. Нивните тела сè уште не се пронајдени. Единствен потсетник е спомен-обележјето изградено во нивна чест, каде попладневно се одржа годишнината, на...

ДУИ: Надлежните да го расветлат убиството во Куманово

Демократската унија за интеграција ги повика надлежните да го расчистат денешниот вооружен инцидент во Куманово, во кој едно лице е убиено, а две се ранети. Партијата изрази сочувство до семејството на убиениот, а на повредените им посака побрзо закрепнување. Инцидентот се случил денеска попладне, кога непознато лице, од возило во движење отворило оган врз убиениот Џемаил Реџепи, познат како Командант Шкипоња,...

Денеска почнува судењето за трикратното убиство во Кавадарци

Во Основниот суд во Велес денеска почнува судењето против Тони Станоев, обвинет за трикратно убиство во Кавадарци, од ноември 2014 година, кога ги застрела родителите на својата сопруга и нејзината сестра. На Станоев ќе му се суди за три кривични дела убиство, за кои му се заканува казна затвор од најмалку 10 години до доживотен затвор, за убиството на Снежана, Билјана и...

Обвинетиот за убиството на матурантот Ангел Петковски, осуден на 14 години затвор

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ја објави пресудата со која на 14-годишна затворска казна е осуден Насер Ештрефи од скопското село Грчец за убиството на матурантот Ангел Петковски, што се случи во мај минатата година, во населбата Ѓорче Петров. „Советот, ценејќи ги олеснителните и отежителните околности, на обвинетиот му одреди казна затвор во траење од 14 години, а...

Убиени чешки туристи во Албанија, полицијата нуди награда за информација

За каква било точна информација во врска со сторителите на убиството на двајцата туристи од Чешка, кое беше извршено во регионот на Дукаѓин, албанската полиција нуди 30.000 евра. Полицијата гарантира целосна анонимност на лицето што ќе ја даде информацијата за убијците, известуваат албанските медиуми. За грозноморниот чин сè уште нема уапсени, но на информативен разговор се повикани повеќе од 30 лица. Полицијата постави и...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...