fbpx
Таг: убиени новинари

таг: убиени новинари

Грчки новинар во Атина изрешетан со 10 куршуми, сомнежите насочени кон организираниот криминал

Новинарот Јоргос Караиваз бил брутално убиени пред неговиот дом во јужна Атина во петокот, со 10 куршуми, а според грчкиот заменик-министер за цивилна заштита, Лефтерис Иконому, веројатно зад убиството стојат припадници на организираниот криминал. Говорејќи на грчата државна телевизија ЕРТ, Иконому сугерираше дека постои врска меѓу убиството и организираниот криминал, потсетувајќи дека во изминатите три години имало неколку најверојатно нарачани...

„Репортери без граници“: 387 новинари зад решетки на крајот од 2020 година

На историско високо ниво е бројот на новинари што се наоѓаат во затвор, објави „Репортери без граници“. На крајот од 2020 година, 387 новинари се наоѓаат во затвор низ светот, што е за само 2 помалку во споредба со периодот од пред 12 месеци. Дури 61 отсто од нив, се наоѓаат зад решетки во една од следниве пет земји:...

Меѓународна федерација на новинари: Во 2020 година во светот се убиени 42 новинари и медиумски работници

Во текот на 2020 година во светот се убиени 42 новинари и медиумски работници, а над 200 се затворени поради извршување на своите работни обврски, објави во четвртокот Меѓународната федерација на новинари (IFJ), пренесува Н1. Извештајот на IFJ е објавен на Меѓународниот ден на човекови права, 10 декември, и според него, најмногу новинари се убиени во Мексико, 13, пет...

Од почетокот на годинава убиени се 66 новинари низ светот

Според извештајот на Меѓународната федерација на новинари, од почетокот на 2016 година убиени се 66 новинари на работна задача. Најмногу од нив настрадале во Авганистан (11), Мексико (8) и во Ирак (7). Во Сирија, Јемен, Пакистан, Индија и во Гватемала убиени се по пет новинари. Во пресрет на 2 ноември, Меѓународниот ден за борба против неказнување на злосторствата врз новинарите...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...