fbpx
Таг: турски војници

таг: турски војници

Во Турција се тврди дека 100.000 мигранти тргнале кон Европа

Откако Турција по загинувањето на 36 турски војници во сириската провинција Идлиб, во напад на силите под контрола на сирискиот претседател Башар ал Асад, порача дека повеќе нема да ги задржува мигрантите на патот кон Европа, Грција и Турција излегоа со спротивставени бројки за тоа колку мигранти тргнале да ја преминуваат турската граница. Грција викендов соопшти дека само 73 мигранти...

Во напад во Сирија загинаа 33 турски војници, НАТО свика итна седница

Во вчерашниот воздушен напад во северната сириска провинција Идлиб загинаа најмалку 33 турски војници, јавуваат светските медиуми. Станува збор за најголема загуба на воен персонал од почетокот на офанзивата на турската армија во Сирија. Постојните информации посочуваат дека воздушниот напад го извршиле сириските воздушни сили, но весникот „Гардијан“ и дел од другите светски медиуми не ја отфрлаат можноста бомбардирањето...

Уште двајца турски војници побарале азил во Грција

Грчката полиција денеска соопштила дека уште двајца турски војници, кои биле уапсени откако тајно влегле во Грција, побарале азил во земјата, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Од полицијата навеле дека двајцата офицери им се предале на грчките власти во североисточниот град Орестијада, минатата недела. Војниците пред грчката полиција изјавиле дека во земјата влегле преминувајќи ја реката Еврос, долж...

Грција го одби барањето на Анкара за екстрадиција на пребеганите турски војници

Грција го отфрли барањето на Турција за екстрадиција на осумте турски војници. Грчкиот Врховен суд денеска одлучи да ги ослободи војниците кои во јули, по обидот за пуч во Турција, со хеликоптер пребегаа во Грција и побараа азил и заштита. Одлуката на Врховниот суд да се одбие барањето на Анкара и војниците да не се екстрадираат назад во Турција е...

Турски судија пребегал во Грција и бара азил

Сè поголем е бројот на турски граѓани кои бараат азил во Грција. Грчката полиција уапси 50-годишен турски судија на островот Хиос, кој нелегално влегол во државата со група бегалци и барал азил за да биде заштитен од режимот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Турскиот судија пристигнал на Хиос заедно со чамец со шест бегалци од Сирија, кои патувале од Турција...

Одложена процедурата за азил за турските војници во Грција

Грчката служба за азил ги одложи за неколку недели интервјуата за азил за осумте турски војници што избегаа од Турција и слетаа во Александруполи по воениот удар против турскиот претседател. Денеска, пред службата се појавија првите двајца војници што требаше да имаат интервју и во придружба на адвокат побараа одложување за подобро да ги подготват своите искази за интервјуто за азил....

Турските војници што пребегаа во Грција осудени на условни казни

Виновни за нелегално влегување во Грција и условна казна затвор од два месеци е конечната пресуда на грчкиот суд за осумте турски војници кои бараа азил во Грција, по обидот за државен удар во Турција. Судот оцени дека војниците се виновни оти нелегално влегле во државата, меѓутоа казната им е олеснета бидејќи се смета дека животот им бил под закана...

Турските војници се товарат за нелегален лет во Грција

Утре почнува судењето на турските војници во Александруполи. Грчкиот обвинител го смени обвинителниот акт и осумте војници кои со турскиот воен хеликоптер вчера слетаа во Грција и побараа азил, сега се товарат за нелегален лет во Грција. Како што пренесе грчката државна телевизија ЕРТ, исклучено е обвинувањето со кое војниците се товареа и за нарушување на односите меѓу Грција и...

Украински борци се предаваат во Мариупол, Зеленски обвини дека Русија користи забрането оружје

Официјална Москва соопшти дека уште речиси 700 украински борци се предале во окупираниот град Мариупол, пренесе Ројтерс. Истовремено, САД се последната земја која што повторно ја отвори својата амбасада...