fbpx
Таг: туристичкапромоција

таг: туристичкапромоција

Порталб: Попова Шапка, туристичка атракција која не е доволно промовирана

„Попова Шапка“ продолжува да биде туристичкиот центар околу кој во јавноста се дебатира за големиот потенцијалот што го поседува, а од друга страна и за незалагањето на властите да инвестираат во него. Од агенцијата која е одговорна за промоција на туристичките капацитети на земјава, велат дека ја промовирале Попова Шапка, но ако ја прелистаме нивната веб-страница или фејсбук профил,...

Промовирана Монументал МК – нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура

По повод прославувањето на Денот на народното востание - 11 Октомври, Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ денеска ја промовираше Монументал МК - нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура. Станува збор нов туристички водич и бесплатна мобилна апликација на пет јазици, вебсајт и промотивни сувенири. Оваа тура опфаќа 30 локации во Скопје и другите градови...

Охридската куќа, филигранот и храната, адути за туристичка промоција на Охрид

Факултетот за туризам и угостистителство во Охрид и секторот за туризам и локален економски развој при Општината ја организираа финалната презентација на проектот „Младите како носители на културата, традицијата и знаењето во општина Охрид“, чија цел е вклучувањето на младите во туристичката промоција на охридските традиционални вредности, јавуваат дописникот на „Мета“ од Охрид. Охридскиот бисер, накитот од филигран, сувенирите, како...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...