fbpx
Таг: туберкулоза

таг: туберкулоза

Ученик од скопска гимназија заболел од туберкулоза

Ученик од трета година во средното училиште „Зеф Љуш Марку“, во скопската населба Бутел, од понеделник е на болничко лекување во Институтот за ТБЦ, откако му била дијагностицирана туберкулоза, пренесува порталот „Здравство 24“. Од Здравствен дом Скопје за порталот соопштиле дека во согласност со законските прописи, било испратено писмо до училиштето во кое било побарано соучениците на заболеното момче да...

Туберкулоза и СИДА се водечки причини за смртност од заразни болести

Бројот на починатите од туберкулоза првпат се приближи на статистиката на умрени од СИДА, која е водечка причина за заразни болести, наведува Светската здравствена организација (СЗО) во соопштението објавено вчера. Во 2014 година, од туберкулоза (ТБЦ) во светот починале 1,1 милиони лица, а во истиот период од ХИВ/СИДА починале 1,2 милиони, меѓу нив и 400.000 заразени со ХИВ и со...

Наставничка од скопски Чаир заболена од туберкулоза

Наставничка во ОУ „Васил Главинов“ во скопски Чаир е заболена од туберкулоза. Повеќе од две недели е хоспитализирана на институтот за белодробни заболувања. Од оваа здравствена установа за „Здравство 24“ (zdravstvo24.mk) велат дека пациентката е во стабилна состојба, добива соодветна терапија и дека лекувањето оди добро. Случајот го вклучи алармот во училиштето. Во поликлиниката Бит-пазар досега биле тестирани околу 60...

Туберкулозата сè уште е болест на младите

Во 2014 година се откриени 285 нови случаи на заболени од туберкулоза, со стапка од 13,8 лица на 100.000 население, што е за 38 случаи помалку споредено со 2013 година, кога бројот на новооткриени изнесуваше 325 лица. Најнови стандарди за дијагностицирање, лекување и за превенирање на туберкулозата вклучени во Националната стратегија за туберкулоза, се применуваат во Република Македонија, која е...

Се одбележува Светскиот ден на туберкулозата

Со тркалезна маса на која ќе се обратат поголем број експерти, Македонија денеска ќе се вклучи во одбележувањето на 24 март, Светскиот ден на туберкулозата. Настанот, како и минатите години, е организиран од Националниот координативен механизам со поддршка на Министерството за здравство, преку програмите поддржани од Глобалниот фонд за борба против ХИВ/СИДА, туберкулоза и маларија, како и од Институтот за...

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ-позитивните лица

Во Македонија, на 1 декември, по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесностa за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ-позитивните лица во светот. Претстaвници на здружението ќе споделуваат информации и промотивни матерјали на повеќе локации на територијата на Скопје за населението да биде запознаено за  начините како да се заштити...

Светски ден на хроничната опструктивна белодробна болест

Под мотото „Не е предоцна“, денеска Институтот за белодробни заболувања и туберколоза ќе го одбележи Светскиот ден на хроничната опструктивна белодробна болест. За таа цел, ќе бидат организирани бесплатни превентивни прегледи преку тестови за мерење на функцијата на белите дробови и ќе се делат пропагандни материјали. Хроничната опструктивна белодробна болест е една од најчестите болести со смртен исход. Се карактеризира со...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...