fbpx
Таг: Цветан Димов

таг: Цветан Димов

Проширувањето на „Цветан Димов“ во Чаир ќе направи масакр на старите дрвја, предупредува Зелен хуман град

Улицата „Цветан Димов“ во општината Чаир може да остане без деценискиот дрворед, доколку се одобри реконструкција без подготвен проект, предупредуваат активистите на Зелен хуман град. На дневен ред на седница на Советот на Скопје утре по вторпат ќе се разгледува точката за меѓуопштинска соработка на градот Скопје и Чаир, „тешка“ 140 милиони денари, наменети за изработка на проект и...

Градот Скопје нуди 2,3 милиони евра за улицата „Јахја Пашa“ во Чаир

Решавањето на проблемот со хаосот во булеварот „Цветан Димов“, познат како улица „Јахја Пашa“, предвидено е да се реши со одлука за меѓуопштинска соработка меѓу Град Скопје и Општина Чаир. Оваа одлука на седницата на 25 април не е донесена во Советот на град Скопје, но се очекува повторно да се стави на дневен ред на некоја од следните...

Четири автомобили изгореа на улицата „Цветан Димов“ во Чаир

Четири автомобили биле зафатени во пожар кој избувнал ноќеска во три часот по полноќ на улицата „Цветан Димов“ во Чаир, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР). „Вчера во СВР Скопје, во 3 част и 11 минути било пријавено дека на ул. „Цветан Димов“ во Скопје настанал пожар во патничките возила „опел“ со скопски регистарски ознаки сопственост на А.С.(41) од Скопје,...

Активистите бараат добро да се промисли проширувањето на улицата Цветан Димов во Чаир

Новите коловозни ленти за автомобилите и за идниот БРТ во Скопје кои ги предвидуваат градските власти би можело да претставуваат „вистински пекол“ за пешаците и велосипедистите, предупредуваат граѓанските активисти. Од граѓанската иницијатива „На точак“ велат дека токму тоа би можело да се случи доколку се оствари најавата за проширување на улицата Цветан Димов во скопската општина Чаир со шест...

По осум месеци од поставувањето на скелињата, почнаa работите на фасадата на „Цветан Димов“

По осум месеци од монтирањето на скелињата околу средното училиште „Цветан Димов“, ветената реконструкција на објектот во Чаир, почна дури вчера. Почетокот на работите го објави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, пренесува „Порталб“. Шилегов рече дека фасадата ќе има посебен визуелен стил, во кој доминира стакло. -Новата енергетски ефикасна фасада на „Цветан Димов“ ќе има специфичен визуелен и естетски стил, односно...

Градот шест месеци плаќа кирија за скелето на СУГС „Цветан Димов“ што не се користи

Град Скопје сега веќе еден месец не одговора на прашањето на „Порталб.мк“ во врска со плаќањето на скелето што е поставено за реконструкција на фасадата на средното училиште „Цветан Димов“ во општина Чаир. За скелето се плаќа шест месеци, а работата не е започната. „Порталб.мк“ на 12 февруари испратил имејл до портпаролот Валон Салиху и до официјалната имејл адреса на...

Скелето стои со месеци, фасадата на „Цветан Димов“ во Чаир сè уште не е завршена

Проектот на Град Скопје за реконструкција на фасадите во средните училишта во Скопје заглави во средното училиште „Цветан Димов", бидејќи скелето е поставено уште во октомври, но досега ниту еден работник не се појавил да започне со работа, известува „Порталб“. Информацијата ја потврдува директорот на училиштето, Висар Дураку, кој вели дека нема сознанија зошто работите не се започнати. - Скелето за...

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...