fbpx
Таг: цвеќиња

таг: цвеќиња

[Фотовест] Првите темјанушки се појавија на Водно под стопениот снег

Температурите од околу 10 степени изминатиов викенд интензивно го топеа снегот на Водно. Меѓу растопениот снег се појавија првите темјанушки, кои го наговестуваат будењето на природата и доаѓањето на пролетта. Како и минатите години, топлото време и натпросечните температури во зимскиот период ги приморуваат кокичињата да се разбудат од зимскиот сон многу порано од вообичаеното. Климатските промени периодов наназад предизвикуваат...

Нова квазиисториска лекција на бугарскиот весник „24 часа“

Бугарскиот весник „24 часа“ вчера објави текст кој привидно се однесува на работата на заедничката македонско-бугарска комисија за учебниците и за историјата, но всушност претставува уште едно држење лекции за историјата, но онака како што ја гледаат бугарските национал-романтичари. Во статијата во која се изнесуваат традиционалните бугарски историски погледи, кои не ги земаат предвид фактите што ги утврдила и македонската...

Свеќи и почит за загинатите бранители

Со болка, револт и со неверување, охриѓани ги проследија вестите за загинатите осуммина бранители, како и за големиот број повредени во судирите во Куманово. Од синоќа, во групи се собираат на градскиот плоштад Свети Климент Охридски, каде палат свеќи во малата капела, подигната на местото на стара црква, непосредно пред монументот на светителот-закрилник на градот. Охрид е мултиетнички град, каде се...

„Цветна патека на мирот“ ќе конкурира за Гинисов рекорд

Членовите на Лајонс-клубот „Вардар“, денеска, во дворот на Факултетот за електротехника и информациски технологии, посадија 61 бела роза по повод христијанскиот празник Цветници. Истовремено, уметникот Живко Поповски-Цветин го почна својот проект „Цветна патека на мирот“, со кој ќе конкурира за Гинисов рекорд. - Од денеска, овие рози ќе го разубавуваат дворот на Факултетот и ќе го расчистуваат воздухот. Цвеќето го...

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...