fbpx
Таг: цунами

таг: цунами

Силен земјотрес ја погоди Грција, издадено е предупредување за цунами

Тревога за опасност од цунами е издадена утринава на брегот на Средоземно море по силниот земјотресот од 6,8 степени што го погоди јужниот дел на Грција, соопшти европскиот сеизмолошки центар. Нивото на морето се менува во близина на Грција и се формира цунами, се наведува во пораката испратена на „Твитер“. Испратено е предупредување луѓето да останат подалеку од плажите. Земјотресот кој...

Земјотрес во Хондурас со јачина од 7,6 степени

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтерова скала погоди остров кој припаѓа на Хондурас, а потресот се почувствувал низ цела Централна Америка. Властите издале предупредување за можност од појава на цунами. Иако епицентарот на земјотресот бил оддалечен 519 километри од главниот град на Хондурас, Тегусигалпа, од силната на земјотресот се треселе прозорите. За сега нема пријава дека е причинета некаква...

Се зголемува бројот на повредени во земјотресот што ги погоди Грција и Турција

Бројот на повредени лица во земјотресот што ги погоди грчките и турските туристички места се зголеми на 180, а двајцата загинати на Кос се туристи, еден Швеѓанец и еден Турчин. Официјална Анкара ја потврди смртта на турскиот државјанин и додаде дека уште еден турски државјанин е потешко повреден и префрлен во болница во Атина. Евакуиран е и еден тракт на кој се наоѓале...

Силен земјотрес ги погоди Грција и Турција, двајца загинати и 170 повредени

Најмалку две лица загинаа, а 170 се повредени во земјотресот со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала, што утринава беше регистриран во Егејското Море, во близина на грчките и на турските туристички места. Хеликоптери ги превезуваат повредените во околните болници. На грчкиот остров Кос, како што јавуваат локалните власти, две лица загинале, а 100 се повредени во земјотресот, кој...

Силен земјотрес регистриран кај Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала, денеска ја погодил Папуа Нова Гвинеја, соопшти американскиот геолошки институт, јавуваат светските агенции. Потресот се случил на 40 километри западно градот Пангуна, на островот Бугенвил, во Папуа Нова Гвинеја, на длабочина од 153 километри, соопштил американскиот институт. Оттаму проценуваат дека е можно земјотресот да предизвикал умерена штета на осторовот Бугенвил. Центарот за...

Силен земјотрес го погоди Чиле, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтерова скала го погоди јужниот дел на Чиле, а властите издадоа предупредување за цунами. Предупредувањето важи за зоната што се наоѓа околу илјада километри од епицентарот на потресот, кој се случил на 225 километри југозападно од местото Пуерто Монт. Пацифичкиот центар предупреди дека се можни опасни бранови на крајбрежјето, кое се наоѓа на 1.000 километри од...

Нов силен земјотрес во Јапонија, можна е појава на цунами

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеорвата скала денеска го погоди североисточниот дел на Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 20 километри источно од префектурата Фукушима. Јапонските власти објавија тревога за цунами, но јапонските метеоролози смируваат дека брановите нема да достигнат голема висина и оти тешко веројатно е дека ќе предизвикаат некаква штета. Земјотресот се случил во истото подрачје каде пред...

Се зголеми бројот на повредени лица во земјотресот во Јапонија

Според последниот биланс по силниот земјотрес што синоќа ја погоди јапонската префектура Фукушима, 14 лица се повредени, а најмалку тројца од нив имаат потешки повреди, јавуваат светските медиуми. Епицентарот на земјотресот, кој беше со интензитет од 7,4 степени, бил во морето, на длабочина од 25 километри, соопшти Јапонската метеоролошка служба. Од потресот се појавија и цунами-бранови, кои достигнаа височина до еден метар.

Цунами по земјотресот во Јапонија

Најмалку шест лица се повредени, а илјадници се евакуирани во повисоките делови на островот откако јапонските власти издадоа предупредување за цунами по земјотресот со јачина од 7,4 степени и серијата повратни потреси во префектурата Фукушима. Епицентарот на земјотресот бил во морето, на 67 километри североисточно од градот Иваки, кој се наоѓа во крајбрежниот регион Хамадори. Како што јавува Јапонската метеоролошка агенција...

Земјотрес од 7,3 степени и цунами ја погодија Јапонија

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јапонија, а првите цунами-бранови, со височина од 60 сантиметри, веќе удриле во брегот на Јапонија. Постои опасност за нови и поголеми бранови, па властите издадоа предупредување од цунами, јавуваат светските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил во перфектурата Фукушима, на 67 километри од градот Иваки, а издадено е предупредување за цунами-бранови кои...

Земјотрес во Нов Зеланд, нема штети и цунами

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Нов Зеланд, но нема извештаи за предизвикана штета или цунами. Геолошкиот институт на САД соопшти дека епицентарот бил на 45 километри југоисточно од градот Бленхајм, на длабочина од 10 километри. Спасувачките служби на Нов Зеланд, со помош на брод и на хеликоптер, и денеска ќе продолжат со евакуацијата на...

Двајца загинати и опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

Премиерот на Нов Зеланд, Џон Ки, соопшти дека најмалку две лица загинале при силниот земјотрес  со магнитутда од 7,8 степени според Рихтерова скала што ја погоди земјата. Службите за цивилна одбрана им наредиле на жителите на источниот брег на земјата да се преместат во областите кои се наоѓаат на поголема надморска височина поради опасност од цунами. „Се очекуваат нови цунами-бранови, кои би можеле...

Првите цунами-бранови го погодија Нов Зеланд

Првите цунами-бранови, кои настанаа по земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, го погодија Нов Зеланд, но засега е прерано за да се утврди колкава е штетата и дали има жртви, соопшти новозеландското министерство за справување со кризни ситуации. Како што пренесуваат светските медиуми, брановите достигнувале височина од 2,1 метар. - Се очекуваат нови цунами-бранови, кои би можеле...

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, постои опасност од цунами

Властите на Нов Зеланд издадоа предупредување за можно цунами и ги повикаа лицата од целиот источен брег да се повлечат кон внатрешноста на островот или на повисоките делови, откако силен земјотрес го погоди североисточниот град Кристчерч, најголемиот град на Јужниот Остров. Засега нема извештаи за жртви. Потресот првично беше оценет дека имал магнитуда од 7,4 степени, но подоцна е утврдено дека...

Земјотрес од 6,4 степени го погоди Чиле, нема повредени

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди чилеанската престолнина Сантјаго и предизвика паника кај населението, но, според властите, засега нема информации за евентуални штети. Според чилеанската служба за вонредни ситуации, станува збор за голем сеизмички настан што го зафатил регионот на престолнината и целиот централен дел на ова јужноамериканска земја. Според американскиот геофизички институт, епицентарот на...

Силен земјотрес во Австралија, можна појава на цунами

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Австралија, соопштија австралиските сеизмолози. Претходно, сеизмолозите соопштија дека земјотресот има потенцијал да предизвика цунами, но оваа информација сè уште не е потврдена. Според американската сеизмолошка служба, епицентарот на земјотресот, кој бил со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала, бил на 1.704 километри од брегот на Квинстаун,...

Два нови земјотреси во Еквадор

Земјотреси со јачина од 6 и од 5,8 степени според Рихтеровата ската утрово повторни го потресоа Еквадор. Додека нови земјотреси го тресат Еквадор, бројот на загинатите во претходните два се зголеми на 587 лица, а потрагата по преживеаните уште трае. Американскиот геолошки центар наведува дека земјотресите се случиле на 33 километри северозападно од Бахиа де Каракеза, на длабочина од 10 километри. Во...

Силен земјотрес го погоди Еквадор, загинаа 77 лица

Најмалку 77 лица загинаа, а 588 се повредени во силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што го погоди Еквадор. Според податоците на американскиот геолошки завод, епицентарот на земјотресот, кој е најсилен од 1979 година, се наоѓал 27 километри источно од Мусинеа, место кое е популарно меѓу туристите. Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа, прогласи вонредна состојба и апелираше до...

Силен земјотерс во Индонезија, постои опасност од цунами

Земјотрес со јачина од 7,9 степени по Рихтеровата скала го погоди брегот на Индонезија, а засега нема извештај за повредени лица и за причинета штета. Институциите прогласија опасност од цунами. Тектонското нарушување се случило на југозападниот остров Суматра, на длабочина од 10 километри и на 808 километри оддалеченост од градот Паданга. Најпрво е регистриран потрес со јачина 8,2 степени, а потоа е утврдено дека силината на земјотресот...

Тројца поранешни директори на „Тепко“, обвинети за катастрофата во „Фукушима“

Тројца поранешни извршни директори на јапонскиот енергетски гигант „Тепко“ и официјално се обвинети за небрежност во врска со катастрофата во нуклеарната централа „Фукушима“ во 2011 година, пренесува „Би-би-си“. Тие ќе бидат првите на кои ќе им биде судено за несреќата во „Фукушима“, која претрпе големи оштетувања и топење на реакторите по силниот земјотрес во 2011 година, кој предзвика цунами и...

„е-Општество.мк“: Превенцијата и едукацијата на општеството се најсилното оружје за кибер-безбедност

Мора да имаме образовани и едуцирани граѓани со знаења и вештини за да се соочиме со предизвиците на кибер безбедноста, додека државата мора да биде ефикасна и да гарантира...