fbpx
Таг: Црвен крст

таг: Црвен крст

Собрани 546.723 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 20.987.497 денари или 341.260 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 12.636.000 денари или 205.463 евра, или вкупно 546.723 евра. Во текот на изминатите денови, тимовите на Црвениот крст дистрибуирале: 14.080 пакети со храна (еден пакет е за 4 лица) 12.000...

Собрани 427.708 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 16.956.072 денари или 275.708 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 9.348.000 денари или 152.000 евра. Во текот на изминатите пет дена, тимовите на Црвениот крст дистрибуирале: 11.081 пакети со храна (еден пакет е за 4 лица) 3.127 литри млеко 3.930...

Собрани 401.598 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На сметката на Фондот на солидарност на Црвен крст до сега има собрано 9.630.333 денари (156.590 евра), а од донирање на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 до сега се собрани 8.918.000 денари (145.008 евра) велат од таму за „Мета“. Со вчерашната уплата на „Пивара Скопје“ и компанијата „Кока Кола“ вкупните средства изнесуваат 401.598 евра. - Денеска ќе...

Пунктовите за хуманитарна помош организирани од волонтери се отворени

Од групата „Хуманитарна помош за настраданите семејства во Скопје“ демантираат дека нивните пунктови ќе бидат затворени. „Сите пунктови коишто се организирани на социјалните мрежи функционираат со целосна посветеност на волонтерите, секој добиен продукт се маркира со ознака „H“ и се носи секаде каде што е потребно - за што може да посведочат и сите граѓани коишто се имаат обратено за помош...

Од денеска само Црвениот крст ќе дели помош, неофицијалните пунктови се затвораат

Почнувајќи од денеска, сите пунктови на кои се собира хуманитарна помош за населението погодено во катастрофалните поплави кои се случија изминатиот викенд ќе бидат затворени, информираат од Црвениот крст. Од таму велат дека помош за настраданите ќе се собира во магацините на Црвен крст во Момин Поток и во училиштето Наум Наумовски Борче, а од таму активистите на Црвен крст со...

Дијаспората собира средства за помош по поплавите во Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) изрази сочувство на семејствата засегнати од катастрофалната поплава што го зафати Скопје и околината, а беше предизвикана од пороен дожд вечерта на 7 август 2016. ОМД иницира акција меѓу иселениците за донирање средства кои ќе бидат испратени на Македонскиот црвен крст за помош на настраданите од поплавите. „Дополнително, ги охрабруваме граѓаните на Република Македонија да останат солидарни...

Од телефонот за донации досега собрани 81.300 евра

Вкупно пет милиони денари или 81.300 илјади евра се собрани досега од телефонскиот број за донации за поплавеното население, потврдуваат од Црвен крст. Телефонскиот број 143-400 беше отворен вчера на пладне и ќе биде во функција и наредните неколку дена. На телефонскиот број може да се донира од сите мобилни оператори. Според член 24 точка 10 од Законот за данок на додадена...

„Фејсбукот“ и „Твитерот“ на Владата неми за поплавите, граѓаните се самоорганизираат

Страниците на Владата на Република Македонија на социјалните мрежи немаат објавено никакви информации за поплавите кои викендов го погодија Скопје и тетовскиот регион, во кои загинаа 22 лица. На официјалните страниците на Владата на социјалните мрежи „Фејсбук“ и на „Твитер“ нема ниту препораки, ниту, пак, информации за собирање на хуманитарна помош. Последните објави на страниците се направени на 26 јули...

Црвениот крст на Македонија се приклучува кон глобалната кампања „Насекаде за секого“

Црвениот крст на Македонија, по повод Светскиот ден на Црвениот крст и на Црвената полумесечина - 8 Мај, се приклучи кон глобалната кампања на Меѓународната федерација на друштвата на Црвен крст и на Црвена полумесечина, што се одвива под мотото „Насекаде за секого“. - Насекаде во светот меѓународното движење на Црвениот крст и на Црвената полумесечина е присутна за секого....

Хуманитарна помош за 13.000 семејства во Алепо

Конвој од 26 камиони, довезе хуманитарна помош за 13.000 семејства во покраината Алепо, на северот на Сирија, која е погодена од неодамнешни борби, објави Меѓународниот комитет на Црвен крст. Испораката на хуманитарна помош од сириската Црвена полумесечина во градовите Азаз, Африн и Тал Рифат ќе биде најголема во оваа област. Во меѓувреме, и во болниците била испорачана нова помош. По примирјето...

Сирија: 50.000 лица без храна и без вода

Во сириската провинција околу градот Алепо се наоѓаат околу 50.000 раселени лица, предупреди Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК). Хуманитарната ситуација рапидно се влошува, затоа што е отсечен доводот на вода. МКЦК во соопштението наведува дека рутите за достава на помош се отсечени и оти цивилите се наоѓаат под силен притисок. - Температурата е екстремно ниска и луѓето таму се без соодветно...

96-годишниот Мирко Иваноски, најстар жител во општините Охрид и Дебарца

Охриѓанецот Мирко Иваноски(96), кој е роден на 17 ноември 1919 година, е прогласен за најстар жител во општините Охрид и Дебарца на конкурсот објавен од охридскиот Црвен крст, како дел од активностите за одбележување на Неделата на грижа за стари лица. Како што пренесува порталот „Охрид њуз“, за брачна двојка со најмногу години поминати заедно, во рамките на истиот конкурс,...

Екипи на Црвен крст и денеска на градските улици

Три мобилни екипи со три возила и со 12 волонтери на Црвениот крст на град Скопје и денеска ќе патролираат по улиците на Скопје од 11 до 17 часот и ќе поделат околу 1.500 шишиња вода на минувачите. Во рамките на теренските активности на неколку пунктови, се вршеше мерење на крвен притисок на граѓаните кои се пожалија на здравствени тешкотии, а...

Преку телефон досега собрани повеќе од 700.000 денари помош за поплавените

Хуманитарна помош во поплавените подрачја во Битола, Прилеп, Штип, Кочани, Струмица, а вчера попладне и во Кичевско и во Гостиварско, дистрибуираше Црвениот крст на Република Македонија. Преку мобилните телефони од „Т-Мобиле“, „Оне“ и од „Вип“, 070/075/077 143 400, до денеска се собрани вкупно 4.683.500 денари, а на сметката на Фондот на солидарност се собрани 741.987 денари. Во битолскиот регион се дистрибуирани...

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас, гранатирани населени места во повеќе региони

Украинските власти тврдат дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донецкиот и Луганскиот регион во најжестоката офанзива од почетокот на руската агресија врз Украина. Укринформ јавува за...