fbpx
Таг: Црвен крст

таг: Црвен крст

Црвен крст организира хуманитарен концерт за помош на самохрана мајка

Под мотото „Подај рака – спаси некого од мака“, ќе се одржи хуманитарен фолклорен концерт на 10 март во Домот на АРМ во Скопје, со почеток од 20 часот. Целта на овој хуманитарен концерт е собирање финансиски средства за самохрана невработена мајка од населбата Козле во Скопје, која со своето малолетно дете живее во многу тешка состојба. Билетите ќе чинат 100 денари...

Во Прешево бегалците добиваат само чај и супа, нема повеќе храна

Во Прифатниот центар за мигранти и бегалци во Прешево, каде во последниот месец престојуваат помеѓу 700 и 1.000 лица, од крајот на ноември поради недостиг од продукти, не се дели храна туку само топли чаеви и супа. Секретарот на Црвен крст во Прешево, Ахмети Халими рече денеска дека мигрантите во тој прифатен центар пред дваесетина дена добивале по еден пакет...

Сириската војска убива цивили во Алепо, тврдат ОН

Обединетите нации денеска соопштија дека сириски провладини сили почнале да влегуваат во домови во источните делови во Алепо и да ги убиваат цивилите кои ќе ги затекнат внатре, пренесува „Би-би-си“. Од канцеларијата за човекови права на Обединетите нации, како што наведува британскиот национален сервис, изјавиле дека имаат веродостојни докази дека во четири области 82 цивили биле убиени на самото место. Портпаролот...

Меѓународниот Црвен крст бара да се поштедат цивилите во Мосул

Меѓународниот Црвен крст денеска ги повика сите страни во борбата за ирачкиот град Мосул да ги поштедат цивилите и да дозволат ранетите да бидат евакуирани. Регионалниот директор на меѓународниот Црвен крст за Блискиот Исток, Роберт Мардини, на прес-конференција во Женева соопшти дека организацијата ги зајакнала медицинските центри, вклучувајќи и лечење на евентуални жртви на хемиско оружје. Хуманитарната агенција се надева дека...

Семејствата од поплавените подрачја ќе добијат по околу 200 евра од Црвен крст

Граѓаните од поплавените подрачја ќе добијат околу 200 евра по семејство од средствата собрани на двете сметки на Црвен крст, односно од сметката на Фондот на солидарност и од телефонските броеви на која беа донирани 63,8 милиони денари или 1.038.389 евра. Бројката на семејства на која им е потребна помош се движи од 4.000 до 4.500. - Пријавувањето на граѓаните кои претрпеле...

На двете сметки на Црвен крст собрани 840.002 евра, акцијата завршува денеска

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 38.409.843 денари или 624.550 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.250.300 денари, односно 215.452 евра, или вкупно 840.002 евра, соопштија од Црвен крст. Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале: 34.036 пакети со храна (еден пакет е наменет за четири лица); 31.004 дневни и топли...

Крводарителска акција по повод празникот Голема Богородица

Општинската организација на Црвен крст Центар во соработка со Институтот за трансфузиона медицина и оваа година, по 14. пат, ќе ја реализира традиционалната крводарителска акција по повод празникот Голема Богородица. Акцијата ќе се одржи денесска, од 9 до 17 часот, во Домот на АРМ. Минатата година на акцијата биле собрани 242 единици крв, а од Црвен крст - Центар се надеваат...

На двете сметки на Црвен крст собрани 829.669 евра

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 37.799.764  денари или 614.630 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.224.900 денари, односно 215.039 евра, или вкупно 829.669 евра, соопштија од Црвен крст. Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале: 33.454 пакети со храна (еден пакет е...

Помош од македонскиот Црвен крст за настраданите во земјотресот во Италија

Македонскиот Црвен крст му понудил помош на италијанскиот Црвен крст за поефикасно справување со последиците од земјотресот во делот на спроведување на спасувачки акции. Од Црвениот крст на Република Македонија соопштуваат дека се подготвени во наредниот период да упатат хуманитарна помош во парични средства во Фондот на Меѓународната федерација на Црвен крст и Црвена полумесечина, наменети за помош и за...

На двете сметки на Црвен крст собрани 766.848 евра

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 33.944.220  денари или 551.938 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.217.000 денари, односно 214.910 евра, или вкупно 766.848 евра, соопштија од Црвен крст. Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале: 33.084 пакети со храна (еден пакет е наменет за...

Најмалку 21 загинат во земјотресот во Италија, властите очекуваат бројката да се зголеми

Официјалните власти на Италија потврдија дека бројката на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Централна Италија достигна 21 лице. - Спасувачките екипи најпрво ќе се фокусираат на извлекување на луѓето од урнатините и на спасување на нивните животи - изјавил првиот човек на италијанската цивилна заштита, Фабрицио Курчо, за италијанските медиуми. Портпаролот на италијанскиот Црвен крст, Томазо дела Лонга, рече...

Собрани 740.783 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 32.372.244 денари или 526.377 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400 собрани се 13.186.000 денари или 214.406 евра, или вкупно 740.783 евра, соопштија од Црвен крст. Досега екипите на Црвен крст дистрибуирале: 30.049 пакети со храна (еден пакет е наменет за 4 лица); 21.000 дневни...

Рокот за за донации за поплавените Црвен крст ќе го продолжи до петок

Црвен крст ќе го продолжи периодот за донации за граѓаните од поплавените подрачја до петок, изјавија од Црвен крст за „Мета“. Тоа значи дека со продолжување на акцијата, граѓаните сè уште ќе можат да донираат по 100 денари на телефонските броеви 075/070/077 143 400. - Има интерес од граѓаните за донирање и не е фер да ги прекинеме линиите – изјави за...

Собрани 725.853 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 31.570.576 денари или 513.343 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 13.069.400 денари или 212.510 евра, или вкупно 725.853 евра. До сега тимовите на Црвен крст дистрибуирале: 28.250 пакети со храна (еден пакет е наменет за 4 лица) 21.000 дневни...

Саити: Парите ќе се делат на сметка на секој корисник по проценка на штетите

Парите што до сега се собрани во Црвен Крст, (650 илјади евра на двете сметки) стојат на страна и никој не смее да ги чепне без одлука на извршен одбор и без критериуми за поделба, информираше генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити. - За да почнеме да трошиме пари мораме да имаме инструмент со кој ќе ја утврдиме потребата...

Собрани 637.454 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 26.270.940  денари или 427.170 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 12.932.500 денари или 210.284 евра, или вкупно 637.454 евра. До сега, од 150 волонтери и професионалци на Црвен крст се дистрибуирани: 27.028 пакети со храна (еден пакет е наменет...

Собрани 588.415 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 23.298.578 денари или 378.838 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 12.889.000  денари или 209.577 евра, или вкупно 588.415 евра. Од Црвен крст информираат дека акцијата на собирање на средствата е планирана да трае 15 дена од...

Над 350.000 евра собрани донации за настраданите во поплавите

Над 350.000 евра се собрани на жиро сметката на фондот за солидарност при Црвениот крст за помош на погодените од поплавите. Парични донации и понатаму се собираат преку телефонскиот број 143 – 400 од сите домашни мобилни оператори, а цената на еден повик е 100 денари. Донираа многу компании, но и странски држави помогнаа со техничка помош и луѓе за испумпување...

Црвен крст: Дистрибуирани се 17.662 пакети со храна

Тимовите на Црвениот крст на Република Македонија до вчера дистрибуирале 17.662 пакети со храна, 15.000 дневни оброци, 7.600 топли оброци, 3.369 литри млеко, 7.172 литри јогурт, 2.025 пакети со хигиена, 128 тони вода, 630 пакети пелени, 550 душеци, 2.154 кебиња, 600 килограми облека, 286 парчиња чизми, 252 литри дезинтал. Укажани се 92 асистенции по прва помош од страна на екипите на Црвениот крст и реализирани се четири медицински транспорти. Како што информираат од Црвениот крст нивни екипи вчера доставиле камион со помош...

Италија ќе додели помош од 200.000 евра за поплавените подрачја

Италија ќе додели 200.000 евра помош со цел да се поддржат активностите на Црвениот крст на Република Македонија, за ублажување на последиците од поплавите во скопскиот регион, соопшти Италијанската амбасада во Скопје. Средствата, како што се наведува, ќе придонесат за финансирање на активностите кои ги презема Црвен крст, како набавка на прехранбени производи, вода за пиење, средства за хигиена, облека,...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...