fbpx
Таг: Црвен крст на РМ

таг: Црвен крст на РМ

Почина поранешниот претседател и генерален секретар на Црвен крст Илија Цветаноски

Црвениот крст на Република Северна Македонија информира дека по кратко боледување вчера на 77-годишна возраст почина поранешниот претседател и генерален секретар на Црвениот крст Илија Цветаноски. Илија Цветаноски беше претседател на Црвениот крст на Република Македонија од 1996 до 2001 година и генерален секретар од 2001 до 2004 година. „Со голема тага ја примивме веста дека не напушти една од личностите...

Форумот на жени на СДСМ ќе ја спроведе хуманитарната акција „Дарувај од срце“

Форумот на жени на СДСМ денеска ќе ја спроведе традиционалната хуманитарна акција „Дарува од срце“ во соработка со Црвениот крст на Република Македонија. „Целта на акцијата е да се обезбеди топла облека, обувки, покривки...на нашите сограѓани на кои им е тоа најпотребно во овие зимски денови“, велат од партијата. Акцијата, додаваат оттаму, истовремено ќе се одвива во сите градови во...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...