fbpx
Таг: црна листа

таг: црна листа

Агелер: Вашингтон не упаѓа и не апси во земјава, таквата законска можност е на обвинителството и на судовите

Откако контроверзниот бизнисмен Орце Камчев вчера се најде на „црната листа“ на САД, американската амбасадорка Ангела Агелер, искажа цврста определба дека корупцијата не треба да остане неказнета и дека сега судбината е во рацете на македонските институции.Агелер ја оцени злоупотребата на власта, перењето пари и корупцијата на Орце Камчев како предавство на народот. Таа ја нагласи потребата од доверливи...

И Орце Камчев се најде на црната листа на САД

Бизнисменот Јордан Орце Камчев заврши на црната листа на Министерството за финансии на САД, соопшти институцијата денеска. Потсекретарот на министерството, Брајан Е. Нелсон рече дека Камчев ја злоупотребил својата позиција ангажирајќи се во коруптивни активности и спроведувајќи себична агенда на сметка на демократските институции и граѓаните на Северна Македонија. „Бизнисменот Јордан „Орце“ Камчев интензивно се занимава со корупција, вклучително и...

Агелер очекува „едно или две имиња“ од земјава да се најдат под американски санкции

Постојат повеќе видови на санкции што САД ги воведуваат. Овие листи се многу динамични бидејќи корупцијата во своите многу форми се случува секој ден, изјави денеска американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер, одговарајќи на новинарски прашања за американската „црна листа“ на санкции. По денешната посета на Истражниот центар при Основното јавно обвинителство Скопје, таа посочи дека листите постојано се ажурираат....

Виктор Димовски и на Владата ќе и објаснува како Онишченко добил пасош

По случајот со контроверзниот Украинец Олександер Онишченко, кои иако бил на црната листа на САД, сепак добил македонски пасош, директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) Виктор Димовски веројатно утре ќе треба да реферира на седница на Владата, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски. Тој е категоричен дека мора да се утврди одговорноста за доделувањето државјанство на Украинецот, кое, инаку, е...

Стејт департментот ги стави на црна листа Груевски и Мијалков

Американскиот Стејт департмент ги стави на црна листа поранешниот премиер Никола Груевски и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, како одговор на нивното учество во значајна корупција. Според Стејт департментот, нивните дела го поткопуваат владеењето на правото, демократските институции и јавните процеси и ја еродираат довербата на јавноста во владите. Покрај Груевски и Мијалков, Стејт департментот, исто така, на црна листа...

И лица во Грција кои работат против Договорот од Преспа, може да се најдат на црна листа на САД

Oние што работат против Договорот од Преспа и во држави надвор од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Грција, ќе можат да се најдат на црна листа на САД, изјави за „Гласот на Америка“ портпаролот на Стејт департментот. „Извршната наредба 14033 дозволува санкции против оние што ја потценуваат стабилноста на Западниот Балкан, каде и да се наоѓаат, под услов да ги...

Панама и Кајманските острови се новите земји на „црната листа“ на ЕУ

Министрите за финансии на ЕУ вчера додадоа уште четири земји на „црната листа“ на ЕУ на даночни засолништа, надвор од блокот, вклучувајќи ги Панама и територијата на САД, Кајмански острови. На состанокот на министрите во Брисел се ажурира „срамната“ листа, на која се додадоа четири нови земји на веќе постојниот список од осум земји. Така, освен Панама и Кајмански острови,...

Трамп ја продолжи важноста на црната листа за Македонија – 10 лица се закана за САД

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот да ја продолжи важноста на т.н. „закана по националните интереси на САД“ од регионот на Западен Балкан, документ кој беше донесен во јуни 2001 година од Џорџ Буш. Со него се опфатени Босна и Херцеговина, Косово и Македонија и тој пропишува дека од овие сè уште земји постои закана од „лица кои помагаат...

Уапсена министерката за култура на Јужна Кореја поради „црна листа“ на уметници

Јужнокорејското обвинителство денеска ги уапсило министерката за култура на земјата, Чо Јун-сун, и поранешниот шеф на кабинетот на отповиканата претседателка на државата, Парк Геун-хе, Ким Ку-чин, под обвинение дека правеле списоци со уметници кои имаат критички ставови кон владата, јавуваат светските медиуми. Министерката и Ким Ку-чин, заедно со уште тројца претходно уапсени функционери, според обвинувањата, направиле листа со имињата на...

САД го ставија на „црната листа“ синот на Бин Ладен, Хамза бин Ладен

Властите на САД денеска соопштија дека на својата „црна листа“ на „меѓународни терористи“ го ставиле синот на убиениот водач на Ал каеда, Осама бин Ладен, Хамза бин Ладен. Одлуката на американските власти автоматски повлекува финансиски и правни рестрикции против синот на Бин Ладен. Стејт департаментот, како што јавуваат светските агенции, навел дека одлуката е донесена бидејќи Ал каеда во август...

Пеколот на земјата се врати во Газа, борбите продолжуваат

Борбите во Газа продолжуваат, откако пропаднаа разговорите за продолжување на еднонеделното примирје со Хамас и посредниците рекоа дека израелските бомбардирања ги комплицираат обидите за повторно прекинување на воените дејствија,...