fbpx
Таг: ЦРМ

таг: ЦРМ

ЦРМ: Процесот на медиумски реформи мора да продолжи

Центар за развој на медиуми (ЦРМ) и група експерти за медиумски политики апелираат до сите политички партии да се заложат за итно започнување на реформите во медиумскиот сектор ветени со договорот од Пржино од 2016 година и поставени како барања од Европската комисија во документот Итни реформски приоритети. „Реформите во медиумскиот сектор се предуслов за ослободување на медиумите и јавноста...

ЦРМ бара „За заедничка Македонија“ да се погрижи за безбедноста на протестите

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) најостро го осудува вчерашниот напад на новинарите на информативниот портал „А1он“ од страна на учесници на протестот „За заедничка Македонија“ и бара брзо откривање и санкционирање на сторителите на нападот. - Колегите Александар Тодевски и Владимир Желчески совесно ја вршеле својата должност, да ја известуваат јавноста за настани од јавен интерес, и со ништо не...

ЦРМ: Се одолжуваат судските постапки за клевета против новинарите

Во вториот квартал од 2015 година (април – јуни), Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) следел 28 судски предмети на 52 рочишта. Од донесувањето на Законот за граѓанска одговорност за навреда и за клевета, во ноември 2012 година досега, завршени се 54 случаи за навреда и за клевета против новинари, но поголемиот дел од пресудите сè уште не се правосилни,...

ЦРМ: Новинарите да не го запоставуваат јавниот интерес во случајот „Пуч“

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ), преку соопштение ги повикува новинарите, во известувањето за случајот „Пуч“, да не го запостават јавниот интерес и потсетува дека новинарите не се одговорни за начинот на кој нивните извори ги добиле податоците. Во соопштението од ЦРМ се наведува дека практиката на Европскиот суд за човекови права ги ослободува новинарите од одговорност  за објавување тајни...

За три месеци 44 судски случаи за навреда и за клевета

Околу 50 судски случаи за навреда и клевета мониторирал Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) во периодот од 14 јуни до 15 октомври оваа година. Во извештајот кој беше презентиран на денешната дебата „Навреда и клевета - јамка за слободното изразување“, која се одржа во Клуб на новинари, пишува дека во рок од три месеци биле мониторирани вкупно 44...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...