fbpx
Таг: цркви

таг: цркви

СПЦ, сепак, ќе може да се регистрира во Црна Гора под своето име

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Црна Гора со инциденти во парламентот го усвои Законот за верските заедници

Црногорскиот парламент изминатава ноќ го усвои Законот за верските заедници. Ноќеска во Подгорица беше тензично, просрпските опозициски партии во парламентот поднесоа амандмани на законот, кои откако им беа одбиени, започнаа кавга со останатите пратеници и почнаа да ја кршат техниката во собраниската сала. Членовите на црногорската влада ја напуштија седницата пред инцидентот, додека полицијата интервенираше и ги отстрани од салата...

Во серија напади на цркви во Шри Ланка најмалку 207 загинати

Во серија бомбашки напади на три цркви и четири хотели во Шри Ланка, на прв ден Великден според Грегоријанскиот календар, загинаа најмалку 2017 лица, а над 450 се повредени. Најмалку 27 од загинатите се странци. Засега никој не презема одговорност за нападите во земјата каде до 2009 се водеа борби со сепаратистичките герилци Тамилски тигри. Локалните христијани велат дека последниве години се...

Заев: Искрено се надеваме дека МПЦ-ОА ќе стане дел од православната заедница

Премиерот Зоран Заев, кој со претседателот Ѓорге Иванов, претставници на државниот врв, на Синодот и свештенството на МПЦ предводени од архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, присуствуваше на свечената академија по повод 1.000 години од Охридската архиепископија, рече дека и тогаш и денеска, Охридската архиепископија беше една важна одредница во историјата на црквата, во историјата на христијанството на овие простори. - Охридската архиепископија претставувала...

Поглаварот и владици на МПЦ побараа од Владата поддршка за решавање на проблемите

На средба која денеска премиерот Зоран Заев и министрите за внатрешни работи, за образование и за култура, Оливер Спасовски, Рената Дескоска и Роберт Алаѓозовски, ја имале со поглаварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан, и со владиците Тимотеј, Наум и Климент, црковните великодостојници се пожалиле на бројни проблеми на црквата и побарале поддршка за нивно решавање, се вели во...

Двајца скопјани осомничени за серија кражби во цркви во Охридско

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривични пријави против две лица од Скопје, кои се товарат за серија кражби во цркви во неколку охридски села. Според полицијата, осомничените ги извршиле кражбите во периодот од минатото лето до средината на февруари оваа година. Против нив е поднесена кривична пријава за пет тешки кражби и за два обида за тешки кражби. Осомничените, според полицијата, ги извршиле кражабите...

„Њујорк тајмс“ го оцени Охрид како скапоцен камен во Македонија

Најновиот број на „Њујорк тајмс“, преку сторијата на новинарката Елизабет Зах, го споредува Охрид со скапоцен камен, наведувајќи ги најзначајните споменици на македонската историја и култура. Зах ги посетила црквите „Св.Јован Канео“, „Св.Климент“, „Св.Пантелејмон“ на Плаошник, Самоиловата тврдина и други места. Раскажува и за доживувањето при посетата на селото Куратица, каде ги искусила турите кои се нудат за туристите. Во останатиот дел...

Краделе во куќи и во станови во Охрид

СВР од Охрид поднесе кривична пријава против М.А. (41) од битолското село Велушина и М.С. (53) од струшкото село Ливада, кои ги товари за осум тешки кражби. Пријавените, во текот на минатиот месец, кражбите ги извршиле во неколку деловни објекти, куќи и станови во Охрид, како и во две цркви во Косел и во Лескоец. На тој начин, М.А. и М.С....

Вечерва, промоција на книгата „Иконите на Дичо Зограф од црквите во Дебар и Мала Река“

Вечерва, од 20 часот, на Научната и уметничката визита 2015, ќе биде промовирана книгата „Иконите на Дичо Зограф од црквите во Дебар и Мала Река“ на д-р Сашо Цветковски. Трудот на д-р Цветковски, ќе го промовира академик Цветан Грозданов, еден од врвните византолози на Балканот. Промоцијата ќе се одржи во Куќата на Уранија, на истиот простор на кој за утре е...

Ограбени три цркви во Гостиварско, одземени 6.000 денари

Вчера во полициската станица во Гостивар било пријавено дека во временскиот период од 12 до 18 јули, во селото Церово, непознат сторител со употреба на соодветен предмет насилно ја отворил вратата од црквата „Св. Никола“ и одзел 600 денари, по што го напуштил местото на настанот. Исто така, било пријавено и дека во временскиот период од 16 до 18 јули во Ново Село, Гостиварско, непознат сторител со...

СПЦ донесе условна одлука за продолжување на дијалогот со МПЦ

Светиот архиерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) денеска донел одлука со која начелно го одобрува продолжувањето на дијалогот со Македонската православна црква (МПЦ). „За наоѓање на канонски исправно и во духот на црковното предание прифатливо решение за статусот на т.н. македонска православна црква, начелно да се одобри продолжување на дијалогот меѓу претставниците на Српската православна црква и оваа црква во...

Двајца малолетници осомничени за кражби во цркви и манастири

Струмичката полиција до локалното Основно јавно обвинителство поднела известување против двајца малолетници од селото Лубница, осомничени дека кон средината на април извршиле серија кражби во цркви и во манастири, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, малолетниците се товарат за шест тешки кражби во цркви и во манастири на подрачјето на Радовиш и за одземање моторно возило. Осомничените на 12 и на...

Крадец провалил во две цркви во Битола

Непознат сторител, ноќта меѓу понеделникот и вторникот, провалил во две цркви во Битола и украл околу 6.000 денари, информираат од полицијата. Станува збор за црквите „Свети Јован Крстител“ и „Свети Јован Богослов“, во кои крадецот провалил со помош на погоден алат. Од црквата „Свети Јован Крстител“, крадецот однел прибор и масло за јадење, со што стекнал противправна имотна корист од...

Крадците прават поголема штета од вредноста на пленот од црквите

Група од Кочани се специјализирала за кражби по црквите и за три месеци сторила 14 кражби. Полицијата ги откри, меѓутоа, свештениците од Брегалничката епархија се сомневаат дека продолжиле со „бизнисот“ бидејќи пред два дена, на ист начин како и претходните цркви, бил ограбен храмот „Свети Климент“ во Штип. Биле украдени околу 6.000 денари кои останале во касата. Црквата е осветлена,...

Тројца осомничени за кражби во цркви во Источна Македонија

Секторот за внатрешни работи Штип ги открил сторителите на тешките кражби што изминативе неколку месеци се случија во цркви во Виничко, Кочанско и на територијата на Општина Македонска Каменица, информираат од МВР. Станува збор за 14 тешки кражби и за три обиди за тешка кражба, кои се случиле во периодот од 13 октомври 2014 година до 20 јануари 2015 година. Според полицијата,...

Ограбени цркви во Чифлик и во Облешево

Помеѓу средата и четвртокот оваа недела, непознати сторители ограбиле две цркви во кочанските села Чифлик и Облешево, информираат од МВР. Едната кражба, според полициските информации, е извршена во црквата „Свети Наум“ во селото Чифлик и се одземени околу 2.000 денари и прстен од бело злато. Другиот случај бил регистриран во црквата „Света Недела“ во селото Облешево, каде од метални каси биле...

Велес ќе добие две нови цркви

Во Велес годинава ќе се отворат две нови цркви. Храмовите посветени на Свети Кирил и Методиј во младинскиот парк и на Светите Козма и Дамјан во дворот на болницата се готови, а се доработува само фрескоживописот. Во Велес моментално се градат уште две цркви.

Штајнмајер: Германија е овде за поддршка на Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер кој престојува во официјална посета на земјава. Покрај тет-а-тет средбата,...