fbpx
Таг: цивили

таг: цивили

Најмалку 30 загинати војници во Нагорно-Карабах – ситуацијата и натаму тензична

Нови борби меѓу вооружените сили на Ерменија и Азербејџан се одвивале ноќеска во регионот на Нагорно-Карабах, долж линија за контакт, јавува „Би-би-си“. Извештаите од теренот, на кои се повикува британскиот национален сервис, велат дека од двете страни било користено тешко вооружување, минофрлачи и артилерија. Во вчерашните борби, според информациите, загинале најмалку 30 војници, а има информации и за цивилни...

Двајца полицајци убиени во бомбашки напад во Турција

Двајца полициски службеници се убиени, а најмалку 14 други, меѓу кои и неколкумина цивили, се повредени во експлозија на автомобил-бомба, што се случила рано утрово во југоисточниот дел на Турција, јавуваат светските агенции. Турските официјални власти соопштуваат дека зад нападот стојат милитанти на Курдската работничка партија (ПКК). Засега никоја не ја презел одговорноста за нападот. Бомбашкиот напад, како што пренесуваат медиумите, се...

Повеќе од 180 лица загинаа на првиот ден од примирјето во Сирија

На првиот ден од склученото примирје во Сирија, загинаа повеќе од 180 лица. Од Сирискиот центар за надзор на човековите права соопштија дека половина од лицата загинале во напади на Исламска држава во северните делови на земјата. Во нападот на ИД врз сирискиот град Тел Абад на границата со Турција, како и врз околните градови и села, убиени се 70 џихадисти, 20...

Асад: Не Русите, туку Американците ги гаѓаат цивилите

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека САД погодиле цивили во Сирија и дека не постојат докази дека тоа го направиле Русите. - Тоа, всушност, го направија Американците. Тие убија многу цивили на сeверот од Сирија, а не Русите – нагласи Асад. Повеќе од 80 земји, пред сè, Турција и Саудиска Арабија, обезбедуваат поддршка на терористите во Сирија, додаде сирискиот претседател. Тој...

Исламска држава тврди дека стои зад нападите во Џакарта

Терористичката организација Исламска држава тврди дека стои зад серијата бомбашки напади што денеска се случија во главниот град на Индонезија, Џакарта, јавуваат светските медиуми. Во соопштение, објавено од Исламска држава, било наведено дека нападите биле изведени од „војници на калифатот“, а цел биле „граѓаните на крстоносната коалиција“. Според информациите, во нападите се убиени најмалку двајца цивили и петмина напаѓачи. Нападите во...

Фабиус: Русија и Сирија да ги прекинат нападите врз цивилите

Шефот на француската дипломатија, Лоран Фабиус, по средбата со претставникот на сириската опозиција, Раид Хијаб, во Париз истакна дека е потребно Сирија и Русија да ги прекинат операциите против цивилите. - Повикуваме да се прекине опсадата на градовите за хуманитарната помош да стигне до тие на кои им е потребна. Побарав од нашиот постојан претставник на ОН да го консултира Советот...

Гранатирана Саудиска Арабија – убиени тројца цивили

Три цивили, меѓу кои едно дете, убиени се на југот на Саудиска Арабија во гранатирање од правец на Јемен, соопшти денеска сириската државна новинска агенција СПА. Гранатирањето се случило синоќа, а мета на нападот била провинцијата Џазан, на границата со Јемен. - Билансот е смрт на три цивили, меѓу кои и едно дете. Девет лица се ранети и префрлени во болница...

Исламска држава досега убила 2.000 цивили во Сирија

Џихадистите на Исламска држава за 18 месеци, откако прогласија калифат, убиле 2.000 цивили во Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човековите права со седиште во Лондон. Според податоците на опсерваторијата, околу 930 лица од убиените биле од племето Шеитат, додека 420 лица се членови на екстремистичката организација, претежно странски борци, кои биле ликвидирани под обвинение за шпионажа или обид за дезертерство. Меѓу...

ИД ги спречува цивилите да го напуштат Рамади

Милитантите на Исламска држава ги спречуваат цивилите да го напуштат Рамади во пресрет на нападите што ги планира ирачката армија за да ја врати контролата над овој град, кој исламистите го зазедоа во мај годинава, соопшти портпаролот на ирачкото министерство за одбрана, Насер Нури. - Тие планираат да ги користат жителите на градот како жив штит – додаде Нури. Властите во Багдад ги...

Во бомбардирање во Сирија загинале 32 цивили

Најмалку 32 цивили се убиени на северот на Сирија, во бомбардирањето кое најверојатно го спровеле руските сили, соопшти Опсерваторијата за заштита на човековите права со седиште во Лондон. - Авионите во четврток го бомбардираа градот Рака и локалитетите Ал-Баби во провинцијата Алепо. Меѓу жртвите имало и шест деца и 11 жени, а десетина лица се ранети – соопшти директорот на...

Сириска опсерваторија: Во руските напади се убиени 1.000 терористи и околу 500 цивили

Во воздушните напади што ги изведува Русија во Сирија, од почетокот на руската интервенција на 30 септември, досега загинале 1.502 лица од кои речиси третина се цивили, објави денеска Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Во нападите се убиени 419 припадници на Исламска држава и повеќе од 598 борци на фронтот Ал нусра, локален разгранок на Ал каеда,...

Тројца убиени во вооружен напад во болница во САД

Двајца цивили и еден полицаец се убиени кога вооружено лице отворило оган во клиника за планирање на семејство во градот Колорадо Спрингс во Соединетите Американски Држави, јавуваат светските медиуми. Според информациите, уште девет лица биле повредени во престрелката која траела пет часа пред напаѓачот да ѝ се предаде на полицијата. Поголем број луѓе, како што јавуваат медиумите, биле заробени во зградата...

Во воздушен напад на јеменски хотел загинаа 20 лица

Најмалку 20 лица, поголемиот дел цивили, загинаа во воздушен напад од саудиските воздухопловни сили на хотел во јеменскиот главен град Сана. Официјални лица рекоа дека станува за хотелот „Марина“, лоциран во јужниот дел на Сана. Ова се случува откако коалициските воздушни сили извршија напади против хутските сили во Сана во петокот и убија најмалку 40 цивили, а беа повредени најмалку 130...

За два месеци, убиени се 19 цивили во Турција

Во последните два месеци, во терористички напади во Турција, убиени се 19 цивили од кои три се деца. Нападите, главно, биле во Источна и во Југоисточна Турција. Одговорни за нападите се припадници на Курдската работничка партија (ПКК) и на младинското крило на ПКК - Движење на патриотската револуционерна младина и на левичарската екстремистичката група Револуционерна партија и фронт за народно...

Во Јемен загинаа 14 цивили

Четиринаесет цивили, меѓу кои има жени и деца, загинаа при бомбардирање на позициите на бунтовниците во градот Таез на југозападот на Јемен. Силите под команда на племенскиот лидер Хамуд ал-Микхлафи сега контролираат 75 отсто од градот, вклучувајќи ја и претседателската палата и резиденцијата на поранешниот претседател Али Абдула Салех кој е близок со бунтовниците. Првите конфликти околу градот Таез почнаа на...

ОН: Жестока осуда за нападот на цивили во Сирија

Потсекретарот на Обединетите нации за хуманитарни прашања и координаторот за итна помош, Стивен О’Брајан, жестоко го осуди нападот на цивили во Сирија. - Ужаснат сум од целосното непочитување на животот на цивилите во овој конфлит. Нападите врз цивили мора да престанат – рече О’Брајан на конференцијата за новинари во Дамаск. Бројот на жртвите во серијата воздушни напади на сириските сили во...

Во напад на воена база во Авганистан, убиени 33 лица, од нив 27 цивили

Најмалку 33 лица, од кои повеќето жени и деца, се убиени во самоубиствен бомбашки напад што синоќа се случил во близина на воена база во Авганистан, јавуваат светските агенции. Бомбашот-самоубиец детонирал експлозивна направа на контролен пукнт во близина на базата Камп Чепмен, што порано ја користела Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА), во источната авганистанска провинција Кост. Инаку, Камп Чепмен беше...

Повредени 17 цивили во нов бомбашки напад во Кабул

Седуманесет цивили биле повредени во напад на бомбаш-самоубиец, што денеска се случил во главниот град на Авганистан, Кабул, пренесуваат светските медиуми. Според информациите, бомбаш-самоубиец со возило влетал во конвој на трупи на НАТО, кој се движел по главниот пат кон аеродромот во Кабул, во близина на амбасадата на САД и допломатскиот кврат во градот. Официјални претставници на министерството за здравство на Авганистан...

Три цивили убиени во Украина

Две лица загинаа на истокот на Украина откако нивниот автомобил бил погоден од граната, соопштија украинските власти. Инцидентот се случил на 20 километри од линијата на фронтот. Сепаратистите во регионот на Донецк јавија дека еден цивил загинал во артилериски напад на градот Јанакиев. Дваесет куќи се уништени во нападот. Во судирот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти досега загинаа повеќе од 6.400 лица.

АИ: Двете страни се виновни за убивање на цивили во Украина

„Амнести интернешнел“ соопшти дека има собрано многу докази за убиства на цивили што во изминативе денови биле извршени и од проруските сепаратисти и од украинските сили во Источна Украина. Оваа организација ги обвини и двете страни за кршење на меѓународното хуманитарно право со напади врз Донецк, кој е под контрола на проруските сепаратисти, и врз Дебалцеве, град што го држат...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...