fbpx
Таг: ЦЕРН

таг: ЦЕРН

Научниците во ЦЕРН открија нова субатомска честичка

Научниците што ги водат експериментите во големиот хадронски колајдер (Large Hadron Collider) во ЦЕРН објавија дека откриле нова субатомска честичка, наречена пентакварк, јавува „Би-Би-Си“. Постоењето на честичката првпат беше теоретски претпоставено уште во 1960 година, но како и случајот со Хигсовиот бозон, науката со децении го проблематизираше пентакваркот сè до неговото детектирање во хадронскиот колајдер. Откритието е објавено во списанието „Физикал ревју...

Прва жена на чело на ЦЕРН

Италијанската физичарка Фабиола Џаноти во 2016 година ќе ја презеде функцијата директор на Европскиот центар за нуклеарно истражување (ЦЕРН). Таа ќе биде првата жена која ќе застане на оваа челна позиција. Како што се наведува во соопштението на ЦЕРН, Џаноти од1994 година работи во одделот за физика во ЦЕРН. Таа го водела проектот АТЛАС во кој учествуваа 3.000 физичари од...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...