fbpx
Таг: центри

таг: центри

Реактор и ХЕРА со проект за мулти-професионална превенција на родово засновано насилство

Со заедничкиот состанок меѓу Реактор – истражување во акција, ХЕРА - Aсоцијација за здравствена едукација и истражување и претставници на институциите, кој се одржа вчера (14 октомври 2021 година), се одбележа отпочнувањето на проектот „Воспоставување на мулти-професионална превенција на родово засновано насилство, работа со сторители преку пристап фокусиран на безбедноста на жртвите и советување на мажите во Република Северна...

Во ковид-центрите се лекуваат 584 пациенти, слободни кревети има

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 584 и има околу 590 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 310 пациенти...

Од денеска започнува вакцинацијата против сезонски грип

Министерството за здравство информира дека од денеска започнува вакцинацијата против сезонски грип. Граѓаните можат да закажат термини за бесплатно вакцинирање преку својот матичен лекар. „Денеска вакцинација започнува во здравствените домови во Скопје, Велес, Неготино и општата болница во Кавадарци; утре во здравствените домови во Teтово, Гостивар, Кичево, Охрид, Струга, Вевчани, Македонски Брод и Ростуше и Општа болница со проширена дејност...

АНАЛИЗА: Платите на вработените во седумте Центри за плански развој – само во Полошкиот се „тајна“?

Од 23.429 денари до максимални 52.724 нето месечна плата – во овие рамки се движи износот на висината на примањата на вработените во Центрите за плански развој во земјава, кои се клучна „карика“ за реализација на проектите на локално ниво, со цел рамномерен регионален развој. „Порталб“ обезбеди податоци за брoјот на вработените и за висината на платите што ги земаат...

Потребна им е промоција на центрите за упатување на жртви на сексуално насилство

Како резултат на ратификацијата на Истанбулската конвенција, во земјава се отворени три центри за упатување жртви на сексуално насилство во Скопје, Тетово и Куманово. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права и Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство сметаат дека е потребно да се зголеми информираноста на граѓаните за овие центри, а за таа цел денеска во...

Армијата со „Центри за прва поддршка“ ќе се грижи за семејствата на војниците во мисија

Министерството за одбрана и АРМ ќе формираат Центри за прва поддршка, кои треба да се грижат за семејствата на војниците додека се на мисија надвор од земјава, најави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Таа и началникот на Генералштабот генерал-мајор, Васко Ѓурчиновски во Домот на АРМ во Скопје организираа средба со семејствата на припадниците на АРМ кои се во мисии...

Австрија ќе ги штити границите, по договорот за мигрантите во германската влада

Австриската влада соопшти дека е подготвена да преземе мерки за заштита на границите, по договорот во германската влада со кој се предвидува рестрикција за влез на мигранти во Германија. „Доколку германската влада го потврди договорот, ќе бидеме приморани да преземеме мерки за да ги спречиме непријатностите на граѓаните во Австрија“, се наведува во соопштението. Во него се додава дека Австрија е подготвена...

Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад во Мексико

Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад на вооружена група на центар за рехабилитација на северот на Мексико, соопшти полицијата. Вооружената група синоќа упаднала во центарот за лекување наркозависници „Обединети семејства“ и почнала да пука на луѓето, каде што во тој момент биле 25 лица. https://twitter.com/AgenteTruffaut/status/912917160539901953 Во последната деценија, најмалку шест напади се извршени врз рехабилитациски центри, а за...

Сиромаштијата во руралните подрачја е сериозен проблем за државата, покажуваат истражувањата

Околу 87 проценти од територијата на Македонија e рурално подрачје, а во него живее 45 отсто од вкупното население. Сиромаштија во руралните подрачја е сериозен проблем за државата. Ова го покажува извештајот „Повеќедимензионална анализа за сиромаштија во РМ“, изработен од Федерацијата на фармерите на Македонија во партнерство со Факултетот за земјоделски науки и храна при УКИМ во Скопје и во консултација со Македонската...

Подметнати пожари во неколку центри за азиланти во Шведска

Повеќе од 300 баратели на азил на југот на Шведска, биле евакуирани од центрите за згрижување поради избувнување на пожар, соопшти полицијата. Полицијата во градот Векше соопшти дека околу 200 баратели на азил се евакуирани откако пожар ја уништил општинската зграда во близина на центарот. Сè уште нема информации за повредени лица. https://twitter.com/gospel_expose/status/864837941440299009 Во Молила и во Барби исто така биле евакуирани...

Бегалците од Идомени се преселија на автопатот околу Евзони

Бегалците од кампот на македонско-грчката граница кои одбија да заминат во организираните бегалски центри најдоа засолниште на празните простори околу автопатот кон Солун. Илјадници луѓе сега со своите шатори се сместени на просторот на напуштени бензински пумпи околу Идомени, пред граничниот премин Евзони, во две напуштени згради на еден хотел и стара царинска зграда, како и на паркингот на хотелот...

Курц: Грција мора да ги сопре мигрантите

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, апелираше до Грција да ги спречи мигрантите и бегалците да го продолжат патот кон Северна Европа, изјавувајќи дека Атина треба да ги задржи новопристигнатите во центрите за регистрација. - Треба да заврши политиката на Грција со која на мигрантите им е дозволен патот на север. На тие што успеале да дојдат до Грција,...

Шулц: Кога сите во Европа би ги примиле бегалците нема да има никаква криза

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, изјави дека нема да има никаква бегалска криза во Европа кога сите земји би се согласиле да ги прифатат бегалците, затоа што на Стариот Континент, два милиони бегалци нема да се забележат. - Европската Унија има 500 милиони жители во 28 земји. Ако ним им поделите два милиони бегалци, никој нема да ги забележи -...

Порака пред мини-самитот: Заеднички да се реши мигрантската криза

Највиските функционери на Европската унија се согласија дека е потребен заеднички пристап во решавањето на мигрантската криза и подобра соработка со државите долж балканскиот бегалски пат. - Денеска не можеме да правиме разлика меѓу членки и не-членки на ЕУ, бидејќи кризата го погодува целиот континент – изјави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Тој истакна дека ниту една земја нема да стане...

ЕК ги демантира плановите за градење бегалски центри во Србија

Европската комисија ги отфрли шпекулациите за наводни планови за воспоставување центар за бегалци во Србија и истакна дека Брисел само сака да им помогне на земјите од Балканот во совладувањето на бранот мигранти. Портпаролот на Европската комисија, Хајнц Мико, за виенскиот весник „Пресе“ рекол дека не е планирано градење масовни прифатилишта ниту во Србија, ниту во други земји. Сепак, тој укажа дека...

Ќе се реконструираат седум центри за социјална работа

Седум центри за социјална работа во наредните девет месеци целосно ќе бидат реновирани и реконструирани и ќе бидат опремени со нов мебел и опрема, најави министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, при денешната посета на Центарот за социјална работа во Демир Хисар, каде е почната реконструкцијата. - Почнуваме со реконструкција на центрите за социјална работа во Демир Хисар...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...