fbpx
Таг: Центар за социјални работи

таг: Центар за социјални работи

Ќе се бара кривична одговорност за мајката на седумгодишното дете кое вчера настрада во пожар во Гостивар

Ќе се проверува евентуална кривична одговорност за мајката на настраданото седумгодишно детенце вчера, во пожарот во зграда во Гостивар. Од ЈО Гостивар информираа дека С.Т. од Ресен синоќа била приведена во полициска станица, под сомнение дека сторила кривично дело „повреда на семејни обврски“ и дека се преземаат дејства за утврдување на евентуална кривична одговорност. Се очекува таа да биде...

МТСП за загинатото дете во пожар во Гостивар: Центарот за социјална заштита немал пријави за родителска негрижа

Во врска со денешниот случај со пожарот во зграда во Гостивар, при што настрада седумгодишно дете кое било врзано со синџир, се јави со соопштение Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Тие информираат дека немало пријави до Центарот за социјална заштита (ЦСР) во Гостивар за родителска негрижа. „Досега во ЦСР Гостивар не се пристигнати никакви пријави или информации за...

Обезбедена бесплатна мобилна апликација BE SAFE за жртвите на семејно насилство за време на полицискиот час

СОС линија семејно насилство фото: МТСП
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) известува дека жртвите на семејно насилство кои ќе имаат потреба од помош, поддршка и заштита од семејно насилство за време на полицискиот час, во периодот од 22 до 5 часот наредниот ден, треба најпрво да се јават на Националната бесплатна мобилна СОС линија за жртви на семејно насилство 070/075/077 141-700. Линијата обезбедува...

Протест поради нефункционалноста на Центарот за социјални работи во Шуто Оризари [галерија]

Кај Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје денеска се одржа протестна акција со наслов „Лавиринтот во Центарот за социјална работа во Шуто Оризари“, како израз на незадоволството од страна на ромската заедница поради нефункционалноста на Центарот за социјални работи во Шуто Оризари. „Детектирани се низа неправилности и несоодветен однос од страна на вработените кон социјално загрозените семејства и лица, поради...

Напуштените деца во згрижувачките семејства откриваат што е љубов и дом

Неговите слабички испружени рачиња, насмеани очиња и детска срамежлива насмевка ни посакаа топло добредојде во дворот на семејната куќа во околината на Скопје, во еден сончев топол јулски ден, далеку од градската врева и жега. Трчкаше околу нас, видно возбуден дека дошле гости и почека најпрво да седнеме во дебелата сенка под лозницата, во широкиот двор, па застана насмеано...

По осум месеци, се става во функција возилото за лица со попречености во Штип

Комбето за транспорт на лица со попречености, кое ново стоеше на паркинг во Штип цели осум месеци, од понеделник ќе почне да си ја врши намената за кое е купено. Административен проблем со забраната за распишување на огласи за вработување со претседателските избори го оневозможи приемот на возач, па постапката се одлговлечи со месеци. Конечно, Центарот за социјални работи го...

Царовска: Ако сте загубиле социјална помош поради брз трансфер на пари, конкурирајте пак

Корисниците на социјална парична помош што го загубиле правото поради пари добиени по брз трансфер во текот на претходната власт, да се обратат до центрите за социјална работа во градовите низ Македонија и повторно да побараат социјална парична помош, порача министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Таа појасни дека во целата земја има 910 такви случаи. – И...

Министерката Ременски најави поддршка за отворање на нова детска градинка во Тетово

Тетовската локална самоуправа одговорила позитивно на писмениот допис на Министерството за труд и социјална политика, кое побарало Општина Тетово да изнајде соодветна локација за изградба на нова детска градинка. Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска Ременски, изјави дека во завршна фаза е административната процедура за изградба на три центри за ран детски равој во Тетово. - Идејата за ваквиот...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...