fbpx
Таг: Центар за јавно здравје

таг: Центар за јавно здравје

Седум деца заболени од салмонела во училишта во Карпош, се испитува храната и хигиената во кујните

Седум ученици кои учат во основните училишта „Владо Тасевски“, „Војдан Чернодрински“ и во „Јан Амос Коменски“ биле заболени од инфекција предизвикана од бактеријата салмонела (dg. sаlmonellozis), потврдија за Мета од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ). Веќе се земени брисови од вработените во кујните во училиштата, а резултати се очекуваат најдоцна до сабота. Како што информира директорката Рената Младеновска, ДСЗИ...

Мијат садови без сјај, чистат со џогери со ќебе – што затекнуваат надлежните во училишните кујни и градинките?

Нечиста работна облека, нечисти ножеви и даски, измиени садови без сјај, чистење училишен под или под во градинка со џогер со парче ќебе. Ова се само дел од неправилностите кои ги затекнуваат на терен во училишта и градинки, докторите по хигиена од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ). Тие велат дека сè уште има објекти во кои хигиената на вработените...

Вистиномер: Комплетни измислици за грабнување и насилно тестирање на пациент

Лице од Кичево кое беше прво лице од Македонија со симптоми на мајмунски сипаници, неколку дена по ред одбиваше да се тестира. После пет дена одбивање, на крај тој прифатил да се тестира, а тестот е негативен, односно тој нема мајмунски сипаници. Наспроти тоа што го говорат фактите, овој пост шири невистини и паника во јавноста,  дека човекот насилно...

Доктор Џавид Фејзули: Порано не се дискутираше дали да се прими вакцина или не

За време на епидемијата со големи сипаници – вариола вера, во поранешна Југославија за месец и половина се вакцинираше 18, 5 милиони народ. Тогаш немаше сакаш – не сакаш, вели во интервјуто за „Вистиномер“, пензионираниот раководител на службата за општа хигиена и здравствена екологија при Центарот за јавно здравје Тетово, доктор Џавид Фејзули. „Ние имаме Закон за заштита на...

Во Прилеп е во замав пандемијата со ковид-19, неделно заболуваат по 400 лица

Пандемијата од ковид-19 во Прилеп зема замав. Во овој втор бран се евидентираат неделно преку 400 заболени лица, што е на нивото на бројот од времето кога првиот бран на корона вирусот го достигна пикот во овој град. Од одделот за епидемиологија во Центарот за јавно здравје апелираат сите граѓани да се придржуваат до заштитните мерки. Во Прилеп, овој втор...

Директорот на Центарот за јавно здравје – Охрид апелира да престане објавувањето на списоци со ковид пациенти

Од ден на ден сѐ поголемиот број на новозаболени со ковид-19 не е единствениот проблем со кој се соочуваат охриѓани кога станува збор за пандемијата. Имено, од неодамна по социјалните мрежи кружат списоци со лични податоци наводно на пациенти заразени од ковид-19 од градот, што поттикна бурна дебата по социјалните мрежи, но и медиумите. Директорот на охридскиот Центар за јавно...

Стојанов: Има место за уште 1.000 хоспитализации, ако се исполнат, следен чекор е карантин

Рестораните, кафулињата, кафеаните да работат до 21 часот наместо до 23 како досега, предлага Комисијата за заштита од заразни болести. Предлогот е одобрен од владиниот кризен штаб, а дека се планира ова, за Мета потврди и д-р Александар Стојанов, директорот на Центарот за јавно здравје. Тој вели дека во државата има отприлика место за уште 1.000 хоспитализации, па ако се...

Студенти и административци ќе им помагаат на здравствените власти во справувањето со ковид-19

Студенти по општа медицина и административни службеници ќе бидат прераспределени за изработка на решенијата за изолација и за анкетните листови во државните институции што се борат против ковид-19. Министерот за здравство Венко Филипче денеска ги посети студентите од шеста година по општа медицина, кои помагаат во изработката на анкетните листови во Институтот за јавно здравје. Од Министерството за здравство информираат...

Пламна ковид-19 на Балканот, државите од регионот повторно воведуваат рестрикции [инфографик]

Европа е повторно жариште на нов бран на заразени со ковид-19, болеста што ја предизвикува новиот корона-вирус. Балканскиот полуостров е особено зафатен со новиот наплив на заразени. Кривите на графиконите на сите земји во регионот се движат во нагорна линија, нешто што здравствените експерти и епидемиолози го најавуваа уште пред неколку месеци. Ниските температури, а со тоа и почестите...

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема“ најави дека се планира надградување на стратегијата за тестирање од корона вирусот во земјава. Тој изјави дека за кратко време ќе започнат со набавка на брзи тестови за детектирање на вирусот, кои за 10 до 15 минути го детектираат вирусот без лабораторија и без лабораториски апарат. „Тие...

Фондот на лабораториите во иднина ќе им плаќа по 1.850 денари за направен корона тест

Фондот за здравствено осигурување за 50 отсто помалку ќе им исплаќа на лабораториите за изработка на ковид тестовите, јавува „СДК.мк“. Наместо досегашните 3.600 денари, исплатата за направен корона тест на државните болници и лаборатории ќе изнесува 1.850 денари. Граѓаните и во иднина ќе можат да се тестираат бесплатно во јавното здравство, но од Фондот се надеваат дека ваквиот потег...

Од денеска со еден негативен тест за оздравени од ковид-19 ќе се сметаат пациентите на домашно лекување

Од денеска, во системот на МојТермин, во функција е новиот алгоритам за евиденција на оздравени пациенти од ковид-19, кој се однесува на пациентите на домашно лекување, но не ги опфаќа хоспитализираните пациенти. За прв ден на заболување се зема денот на првиот потврден позитивен тест, информираат од Министерство за здравство. „За разлика од досегашниот алгоритам, каде со истек од 14...

Светиниколчани заборавени – остануваат по месец и пол во изолација

Во двете општини Свети Николе и Лозово активни се 181 случај на ковид-19, иако значаен дел од нив се повеќе од еден месец во изолација, во исчекување некој да ги тестира и потврди дека повеќе не се позитивни. Брисевите ги земаат вработени во Центарот за јавно здравје во Велес, кои за потребите на жителите на овие две општини, треба...

Епидемиолозите предупредуваат дека на есен случаите на ковид ќе бидат многу побројни од сега

Собирањето на повеќе луѓе на едно место, како што последно се случи вечерта по изборите или сите други приватни собири на кои секојдневно сме сведоци, можат да го зголемат бројот на новозаразени лица со ковид-19, предупредуваат епидемиолозите, кои нагласуваат дека ако не се почитуваат препораките за лична заштита, бројот на нови случаи на ниво на држава, нема да се...

За првпат бројот на оздравени лица е значително повисок од бројот на новозаразени со ковид-19

Министерството за здравство денеска регистрирало 205 случаи на новозаболени лица од ковид-19 во земјата, 336 оздравени пациенти, како и шестмина починати лица. Она што може да се забележи е дека бројот на оздравени пациенти е најголем во едно деноноќие (336) од почетокот на епидемијата, а во исто време, овој број за првпат е и значително поголем од бројот на...

Разрешен директорот на ЦЈЗ Скопје, Арбен Зибери, нов в.д. директор е Александар Стојанов

Министерството за здравство информира дека е разрешен в.д. директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, д-р. Арбен Зибери. На негово место е назначен епидемиологот д-р Александар Стојанов. „Одлуката следува откако Зибери на својот профил на Фејсбук, пласира неточни изјави изјави во јавноста со што директно наштети на угледот на членовите на Комисијата за заразни болести, доведувајќи го во прашање кредибилитетот...

Контраспин: ДУИ како и ВМРО-ДПМНЕ – епидемијата им е ринг за изборни цели

Контроверзните тврдења на д-р Арбен Зибери, кандидат за пратеник од ДУИ, дека издејствувал(ле) отворање на границите „без протоколите од СЗО“ за да дојдат Албанците од дијаспората и да гласаат за ДУИ, се директно подривање на довербата во Комисијата за заразни болести и здравствено-политичките власти, со што се создава опасност по јавното здравје Д-р Арбен Зибери, директор на скопскиот Центар за...

Филипче: Зибери користи евтина и лоша предизборна реторика

Не е вистина изјавата на директорот на Центарот за јавно здравје Арбен Зибери, дека тој како член на Комисијата за заразни болести, издејствувал да се отворат границите и за да можат иселениците Албанци да дојдат да гласаат. Тој воопшто не е член на комисијата, а ова е само евтина предизборна реторика, оцени министерот за здравство Венко Филипче, откако Зибери...

Се шири заразата и во осма поголема компанија во Штип

Вкупно пет случаи на ковид-19, заедно со најновите денешни, се потврдени во поголема штипска компанија од кожарско-текстилната индустрија. На почетокот од неделата во компанијата беа потврдени три случаи, а со денешните два нови, тој број порасна на пет. Сопственикот, како што потврдија од Центарот за јавно здравје од Штип, одлучил да го прекине производството во наредните седум дена. Во...

Реката Вардар е место за фрлање отпад и извор на болести, ќе успееме ли да го прочистиме до 2026 година? (видео)

Бактериолошки во највисока четврта категорија на загадување, додека хемиски може да се случи да биде меѓу четврта и петта категорија на загадување во зависност од годишното време и водостојот. Ова е тажниот резултат од испитувањето на квалитетот на водите на реката Вардар во Скопскиот регион, којшто со години наназад го добива доктор Љупчо Костадиновски, специјалист по хигиена и здравствена...

Жирафата Флопи угинала од тумор на црниот дроб, соопшти Зоолошката градина

Oфицијалните резултати од обдукцискиот наод за угинувањето на жирафата Флопи, покажал дека тој угинал како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови, соопшти скопската...