fbpx
Таг: трошоци

таг: трошоци

Трошоците за живот во март се минимално зголемени во однос на лани

Индексот на трошоците за живот во март 2018 година е на исто ниво како и претходниот месец, а има зголемување од 1,6 отсто во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Пораст на индексите на трошоците на животот во март, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото и разладеното овошје за 7,1 отсто, житата за...

„Метаморфозис“: Податоците за трошењата ќе бидат покорисни во машински читлив формат

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ ѝ препорачува на Владата на Република Македонија да ги објави во машински читлив формат податоците за трошоците на министерствата и другите институции од централната власт. „Метаморфозис“, која е една од граѓанските организации што цврсто се залагаат за примена на принципите на доброто владеење, отчетност, транспарентност и отвореност, го поздравува потегот на Владата да ја...

Алaѓозовски: Трошоците се од бифето на Министерството за вода и кафе за сите гости

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, вели дека неговите лични трошоци за шестте месеци додека е министер, не надминуваат 6.000 денари месечно. Како што изјави тој денеска, дезинформација е веста дека потрошил речиси 9.000 евра за угостителски услуги. Тој посочи дека во наведениот износ не се издвоени неговите лични трошоци. - Расчленетите ставки од алатката за транспарентност беа прикажани како групен...

Владата ќе ги објави податоците за трошењата на функционерите во машински читлив формат

Владата планира да ја објави целата дата-база на трошоците на носителите на јавни функции во машински читлив формат на нејзиниот веб-сајт, најави за „Мета“ портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. - Концептот на „отворени податоци“ и е важен на оваа Влада и ќе работиме да отвораме податочни сетови создадени од институциите, кои би биле корисни за граѓаните - вели Бошњаковски, одговарајќи...

Владата вети и воведе „Отчетномер“

Владата на Република Македонија на прес конференција на 21.03.2017 година претстави електронска алатка (што ние неофицијално ја нарековме Отчетномер), за „мерење“ на трошоците на министерствата и другите институции од централната власт, што го оценуваме како исполнето предизборно ветување и ветување наведено во програмата за работа, пишува Теофил Блажевски на „Вистиномер.мк“. Ветување: (Владата) Ќе воведе принцип на т.н. „активна транспарентност“ на институциите,...

И министерските трошења во бифеата на државните институции ќе бидат објавувани

Не само предложениот дневен ред од седниците на владите, туку актуелната власт планира целосниот усвоен дневен ред, материјалите и записите од седниците на Владата јавно да се објавуваат, рече Роберт Поповски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност на денешната средба со претставниците на медиумите и невладините организации, на која се расправаше за актуелните политики и процеси...

ЕЛЕМ го раскина договорот со „Трансмет“, компанијата треба да плати 300.000 евра

ЕЛЕМ информира дека „Трансмет“ се откажал од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, поради неможност да ги исполни обврските за ископ според утврдената динамика. „Од денеска договорот со „Трансмет“ е раскинат и ЕЛЕМ ќе ги преземе сите правни дејствија кои му стојат на располагање, согласно договорот и законите за да ја намали штетата која му е причинета од несовесното...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не само што не ги намалува трошоците туку ги дуплира

Одлуката да се именуваат пет наместо актуелните три потпретседатели на Собранието не значи ништо друго освен дополнителен трошок за граѓаните, изјави денеска Дафина Стојаноска на прес-конференција од ВМРО-ДПМНЕ. -Месечниот трошок за еден потпретседател на Собранието по основ на плата, асистент, секретарка, возач, гориво, репрезентации и други трошоци изнесува 225.000 денари или приближно 4.000 евра. За двајцата нови потпретседатели кои власта...

Само пофални зборови за буџетот за 2018 година од пратениците на СДСМ

На првото продолжение на 12. седница на Комисијата за финансирање и буџет, која се одвива без присуство на опозицијата, пратениците на СДСМ го оценија како реформски предлог-буџетот за 2018 година. Според нив, тој ќе обезбеди поголем економски пораст и повисок животен стандард на граѓаните. Тие сметаат дека за разлика од претходните буџети, овој не е популистички. Пратеничката на СДСМ, Кети Смилевска, рече дека...

ВМРО-ДПМНЕ: Поголема акциза за нафтата значи помалку пари во семејниот буџет

Со зголемување на акцизата на горивата за фрапантни 3,54 денари, ќе се одземат пари од семејниот буџет на граѓаните, изјави на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на најавеното зголемување на акцизата на нафтата и на нафтените деривати во предлог-буџетот за 2018 година. Тој додаде дека зголемувањето на акцизата на горивата ќе значи и поголем трошок за повеќе производи кои директно зависат...

ВМРО-ДПМНЕ засега има најскапа, а Левица најскромна изборна кампања

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ потрошила најмногу пари во првите 10 дена од кампањата за локалните избори, покажа финансискиот извештај на Државната изборна комисија. Поранешната владејачка партија од членарина собрала околу 488.000 евра, додека од 207 донатори добила околу 47.000 евра. На листата на донатори се и кандидатите за градоначалници Иван Франгов. Коце Трајановски, Јохан Тарчуловски и Владо Мисајловски, кои донирале по 1.000...

Тевдовски: Се подготвува буџетот за 2018 година, ќе се кратат непродуктивните трошоци

Работиме на подготовка на буџетот за 2018 година и ги прецизираме макроекономските проекции, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, во интервју за телевизија „Сител“. Тој додаде дека за следната година може да се очекува повисок економски пораст од годинава. Најави дека и следната година ќе се кратат непродуктивнтие трошоци, за, како што посочи, да им се даде шанса на оние...

Груевски: Се што прави СДСМ е спротивно на намалувањето на трошоците

Како и за најголем дел од ветувањата на СДСМ, така и од ветувањето за намалување на трошоците за живот за граѓаните, нема да има ништо, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по денешната посета на општина Бутел, како коментар на воведувањето дополнителен термин за евтина струја како една од мерките за намалување на трошоците за живот. - Се што прават...

Зголемувањето на пензиите ќе се усогласува со порастот на трошоците за живот, велат од МТСП

Усогласувањето на пензиите во 2017 година се врши согласно член 37 од законот за пензиското и инвалидското осигурување, информираат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Оттаму велат дека, усогласувањето на пензијата се врши според движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија...

Николовски со колегите од Србија и од БИХ ќе дефинира став за извозот во Хрватска

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска во Сараево ќе се сретне со своите колеги од БИХ и од Србија, Шемсудин Дедиќ и Бранислав Недимовиќ. Тројцата министри на средбата се очекува да дефинират заеднички став во врска со правилникот за контрола при увозот на овошје и на зеленчук што го воведе Хрватска. Со новиот правилник за увоз на овошје...

Пратениците и денеска ќе расправаат за ребалансот на буџетот

Пратениците денеска на пленарна седница во Собранието, која ќе почне во 11 часот, четврти ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот. На досегашните расправи, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит. Тие исто така сметаат дека со ребалансот нема да...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти додека Тевдовски говереше за буџетот

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница за ребалансот на буџетот пред пратениците во Собранието ја образложи целта на ребалансот. Додека траеше експозето на Тевдовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кренаа транспаренти на кои главната порака беше дека „се крати од Македонија“ и беа наведени сумите што е предвидено да се скратат со ребалансот на буџетот. На транспарентите имаше и хаштаг...

Ребалансот на буџетот прв ден на пленарна седница во Собранието

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница ќе расправаат за ребалансот на буџетот за 2017 година. Седницата ќе почне во 10 часот, а освен буџетот, на дневен ред има уште шест точки. Пратениците имаат можност пет дена да расправаат за буџетот, кој се очекува да биде изгласан в недела, на 6 август. Пред почетокот на седницата, на која расправата за...

ВМРО-ДПМНЕ го демантира Сугарески за вредноста на автопатот Миладиновци – Штип

Горан Сугарески јавно изнесува невистини дека новиот автопат Миладиновци – Штип ќе чини дополнителни 20 милиони евра, пари што наводно требало да ги платат граѓаните на Република Македонија, одговори ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Од опозициската партија велат дека дополнителните работи на автопатот нема да чинат ништо. „Не туку мафтајте со некакви документи и...

Тевдовски: Целта на ребалансот на буџетот е да се намалат непотребните трошоци

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада. - Ребалансот не е нов буџет, туку прилагодување на тековниот буџет. Поради тоа, за реализацијата на неговата основна цел,...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем...