fbpx
Таг: трошоци

таг: трошоци

Администрацијата ќе добива К-15, дневници за превоз, трошоци за ноќевања и други бенефиции

Владата на вчерашната шеста седница го овласти министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски да го потпише Гранскиот колективен договор со репрезентативниот синдикат УПОЗ. „Ова ќе биде прв Грански колективен договор за административните службеници и правосудните органи после 1995 година, со кој администрацијата се стекнува со право на К-15, дневници за трошоците за превоз и трошоците за ноќевање за...

Кочани и Кавадарци со субвенции за граѓаните за еколошки печки, инвертер – клими и велосипеди

Сто и еден граѓанин на Кочани добија субвенции од општината за купување на печки на пелети и за инвертер - клими. Најголем дел од барањата или 91, се за набавка на инвертер - клими, а само десет граѓани набавиле печки на пелети. Висината на поединечната субвенција по барател односно домаќинство изнесува 10.000 денари. Субвенционирањето се вршеше по принципот „прв...

Загадувањето на воздухот последно на листата за инвестиции и даноци

Во период кога загадувањето на воздухот е топ тема во државата најновите податоци на Државниот завод за статистика откриваат дека најмалку пари се инвестираат за справување со овој проблем, како и дека најмалку даноци се наплатуваат по оваа основа. Имено, трошоците за заштита на животната средина се состојат од две компоненти: инвестиции во средства за заштита на животната средина и...

Во екот на загадувањето на воздухот, се заборава за проблемот со отпадните води

Во период кога јавноста е преокупирана со загадувањето на воздухот речиси незабележано поминуваат новите податоци на Државниот завод за статистика за проблемот со испуштањето на отпадните води кои покажуваат дека во нашата држава поголем дел од нив непречистени се испуштаат во реките и во природата. Од вкупно 110 милиони кубни метри отпадни води дури 80 милиони непречистени завршиле во реките...

Градот Скопје за јавни набавки троши колку 46 други општини заедно

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави базата на податоци за јавни набавки на општините во 2018 година чија вредност изнесува 97 милиони евра што е 17 милиони евра, односно за 21 проценти повеќе од 2017 година. Базата содржи податоци за сите 3.898 договори за јавни набавки што локалните власти ги склучиле со 1.331 фирма. „На врвот според договорите за јавни...

Родителите сами плаќаат за тоалетна хартија и сапун за учениците (инфографик)

Меѓу сите други работи за на училиште кои деновиве ги купуваат родителите пред почетокот на новата учебна година, тие мора да издвојат пари дури и за тоалетна хартија која нивните деца ќе ја користат додека трае наставата. Иако цената на оваа хартија не е висока, училиштата, односно општините кои се нивни основачи, не ја набавуваат. Набавката на тоалетна хартија, сапуни, бришачи...

Во јули за основни трошоци биле потребни 531 евра

lugje minuvachi kupuvanje shoping potroshuvachka koshnichka
Во јули, за да ги задоволи основните животни потреби на едно семејство му биле потребни 531 евро – сума во која се вклучени трошоците за храна, за сметки, за превоз, за здравје. Новите податоци за минималната синдикална кошница што ги објавува Сојузот на синдикати на Македонија покажуваат минимален пораст на трошоците во однос на лани, истиот месец , пренесува...

Експанзија на „легалната“ лихва на грбот на граѓаните: експрес-кредити без камата но со највисоки трошоци

Финансиските друштва за експрес-кредити во последните години се во голема експанзија и покрај критиките во јавноста дека, иако често пати се рекламираат дека не наплаќаат камата, сепак наплаќаат убедливо највисоки трошоци на пазарот, односно многу поголеми од тие на банките. Тоа го констатира и Народната банка. „Активностите на финансиските друштва опфаќаат „брзо“ одобрување кредити на мали износи, но со исклучително...

Ревизорите во Министерството за одбрана утврдиле незаконски набавки, нецелосен попис и неосигурен имот

Слабости во системот за јавни набавки во одбраната, незаконитости во набавките, нецелосен попис на имотот и неосигурен имот на Министерството за одбрана и АРМ утврдил Државниот завод за ревизија (ДЗР) во извештајот за буџетот на Министерствоот за 2017 година. Ревизорите изразиле неповолно мислење за вистинито и објективно прикажување на финансиските извештаи и за усогласеноста на финансиските трансакции со релевантната...

Подобри услови за фирмите и помали трошоци ќе се обезбедат со дел од 420 милиони евра од Светска банка

Подобри услови за фирмите и помали трошоци за стопанисување ќе обезбедат дел од проектите од Рамката за партнерство во износ од 420 милиони долари, од Светска банка, информираат од Министерство за финансии. Преку нив, ќе се намалат увозните и извозните трошоци на фирмите, а исто така ќе се обезбеди поврзување на домашните фирми со странските инвестиции. „Светска банка оценува дека трошоците...

Синдикалната кошничка во март изнесувала 32.852 денари

Според минималната кошница што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија, на едно четиричлено семејство во март му биле потребни минимум 32.852 денари за храна, комунални трошоци, превоз и друго. Најмногу пари или 13.798 денари биле потребни за храна, додека за комунални трошоци и покуќнина требало да се одвојат минимум 10.414 денари. За лична хигиена и за хигиена на домот на...

Повеќе трошиме на алкохол, проституција и наркотици отколку на лекови

Македонските граѓани трошат многу повеќе пари на алкохол, проституција и наркотици отколку на лекови и книги, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.  Во периодот од 2014 до 2016 година годишните трошоци за проституција кај домаќинствата во земјава се зголемиле од 53 на 69 милиони евра, за наркотици од 32 на 39 милиони евра, а за алкохол од 126...

Захарова: Единствена закана за регионот е косовската армија обучена од НАТО

Со тоа што ќе стане членка на НАТО, Македонија ќе ја изгуби својата способност да ја следи својата надворешна политика како суверена држава, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, за време на вчерашниот брифинг со новинарите. Според неа, нејасно е од кого НАТО би ја штитело државата и оцени дека единствената опасност во регионот е армијата на...

Скоро 74 проценти од месечните трошоци се за храна и за сметки

За храна, најсиромашните месечно трошат 74 евра, најбогатите 340 евра. Просечно, на едно семејство му се потребни 528 евра за да го истурка месецот – односно да ги подмири неопходните животни трошоци. Во измнатиот период, иако инфлацијата се движи во очекувани рамки а според прогнизите таа ќе се засили во следните две години, што значи дека е можен бран на...

Tрошоците во постапките пред нотарите и извршителите се намалуваат

Владата на 90. седница ги прифати предлог – законите за изменување и дополнување на законот за извршување и на законот за нотаријат. Од таму информираат дека главната цел на овие измени е намалување на трошоците на најсиромашните граѓани кои не можат да си ги платат сметките за комунални трошоци и кои земаат мали потрошувачки кредити. „Во постапките пред нотарите овие граѓани...

Елези: Се намалуваат трошоците за брзите кредити до 200 евра

Високите трошоци за брзите кредити се намалуваат, а тоа ќе се овозможи со законските измени, кои ги изготви Министерството за финансии. Вкупните годишни трошоци за потрошувачки кредити се ограничуваат на 55 отсто од кредитот, а порано годишните трошоци не беа ограничени и достигнуваа и до 500 отсто од кредитот. Со измените се опфаќаат и мали кредити под 200 евра кои...

Град Скопје предлага одржувањето на фонтаните во Центар да го преземе ЈП „Водовод“

Со предлог-одлуката за отстапување на чување, одржување, заштита и користење на фонтани, која ќе се најде пред Советот на Град Скопје на утрешната седница, се предлага јавното претпријатие „Водовод и канализација“ да ја презеде обврската за чување, одржување, заштита и користењето на поголем број фонтани лоцирани во централното градско подрачје, информираат од Град Скопје. „Со предлог-одлуката Градот Скопје оваа обврска...

Владата денеска треба да објави колку потроши за прославата

Се очекува Владата денеска да го објави деталниот извештај со трошоците направени за големата прослава што се одржа во саботата во 15 градови низ Македонија по повод поканата за преговори за членство во НАТО. Од Владата велат дека извештајот е во подготовка и се очекува во текот на денот да биде испратен до медиумите. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави дека...

Заев: Прославата чини колку две театарски претстави, опозицијата да не сее омраза

Прославата што е најавена за утре во повеќе градови низ Македонија, во врска со врачувањето на поканата на Македонија за почеток на преговори за членство во НАТО, за премиерот Зоран Заев е многу вредна и има за цел „да се одбележи децениската аспирација на Република Македонија“. Тој појасни дека прославата се организира со одлука на Влада, дека концептот значи децентрализација,...

Град Скопје има буџет за уште околу 300 барања за субвенции за велосипеди

Град Скопје ги информира граѓаните дека од објавениот jавен повик на 21 април до денеска, се поднесени 2.860 барања за субвенции за купување велосипед. „Според предвидените финансиски средства за оваа намена во буџетот на Град Скопје, преостануваат средства за уште околу 300 барања. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50 отсто од вредноста на велосипедот,...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...