fbpx
Таг: тркалезна маса

таг: тркалезна маса

Изложба, промоција на зборник и тркалезна маса во Музеј на Македонија

Утре со почеток од 12 часот, во Музејот на Република Северна Македонија ќе одржи промотивен настан со фокус на сеопфатно истражување на првото македонско женско списание „Македонка – Орган на АФЖ”. Настанот го организира Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК), во партнерство со Музејот и Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“. Настанот ќе започне со...

Каракаш: Имаме сè помалку добри читатели заради образовниот систем

Kнижевноста е оаза која треба да ја зачува уметноста од политиката. Секако дека разликувам политички ангажман на писателите и на секој создател, но да не се дозволи литературата да се претвори во едно поле на слобода на политиката. Некако не сум уверен дека постои онаа генерална слобода, за неа страшно мораме да се бориме секој ден, но работата на...

Тркалезна маса за дигитализација на високото образование: скап процес, а скромен буџет

Младинскиот образовен форум (МОФ) денеска организираше тркалезна маса на тема „Дигитализација на високото образование – предизвици и можности“ каде беа презентирани клучните наоди и препораки од истоимениот документ за јавна политика, а беше презентирана и дигиталната алатка развиена од студентки за време на студентскиот хакатон. Документот за јавни политики на МОФ е изработен во рамки на проектот „Студентска акција за...

Градежната експанзија и урбанизмот е проблемот што најмногу ги мачи жителите на Карпош

Преку анкета на јавно мислење на граѓаните во Општина Карпош, утврдено е дека 30 отсто од анкетираните лица рекле дека најголем проблем во општината е градежната експанзија, 10 отсто е невработеноста, додека 8 отсто од граѓаните имаат проблем со безбедноста. Овие резултати ги презентираше Данче Даниловска Бајдевска, програмска координаторка во Фондацијата Отворено Општество Македонија на денешната тркалезна маса „Корупција?...

Компаниите бараат функционалност на Коридорот 10 зашто нема алтернатива

Воспоставувањето целосна инфраструктурна функционалност на Коридорот 10 и обезбедувањето непречен пристап на стоките од и до пристаништето во Солун треба да биде приоритет, бидејќи во моментов нема алтернатива. Ова е еден од заклучоците на тркалезната маса на тема „Сигурност во снабдувањето со стоки и со нафтени деривати - Можности и алтернативи“, која се одржа во Стопанска комора на Македонија. - Инфраструктурата,...

Вклученоста на Ромите во образовниот процес е значително подобрена, велат невладините организации

Состојбата на Ромите и нивното вклучување во образованието етапно се подобрува, како резултат на проектите што ги спроведуваат невладините организации, сметат учесниците на тркалесната маса „Подобрување на состојбата на Ромите во образовните процеси“. Од невладината „Сонце“ велат дека бројката на Роми што се запишуваат во основно и во средно образование е многу зголемена. Ваквиот став го делат и други невладини организации што учествуваа...

Беса: ДУИ не е достојна да свика средба на албанските партии

Бучавата што се прави за заедничката тркалезна маса на албанските парламентарни партии е за некои албански партии во Македонија да придобијат политички поени во пресрет на локалните избори, велат од Движењето Беса. Ставот на Беса е дека не прифаќа состанок кој е инициран од претседателот на ДУИ во Скопје. „Тие што беа главни виновници што на Беса ѝ беа одземени два пратеника за да...

Ѓукановиќ и Месиќ утре на тркалезната маса по повод 95. години на Стопанска комора

Тркалезна маса на тема „Позицијата на малите земји во меѓународната економија - предности и недостатоци“ ќе организира Стопанска комора по повод 95-годишнината од коморското организирање во Македонија. На тркалезната маса која почнува утре во хотелот „Александар Палас“ во 11 часот, ќе учествуваат домашни и странски реномирани претставници од научната и стручната јавност, сегашни и поранешни претседатели и премиери на држави од...

Тркалезна маса во Охрид: „Секој може и има право да биде вработен“

Институтот за економско истражување и политики „Фајненс тинк“ (Finance Think) од Скопје, денеска во Охрид организира тркалезна маса под мотото „Секој може и има право да биде вработен“. Тема на дебатата ќе бидат проблемите и можностите за вработување на жителите на Охрид, градот кој, веќе години наназад, е на самиот врв според бројот иселени од земјава, а заминуваат, главно, млади...

Македонските студенти ретко пријавуваат корупција

Студентите во Македонија ретко пријавуваат корупција, покажа истражувањето на проектот „Можностите за законот за заштита на укажувачи и спречување на корупција во високото образование во Македонија“. Универзитетскиот професор Миша Докмановиќ смета дека студентите малку го познаваат законот за заштита на укажувачи и затоа не се осудуваат да пријават корупција. - Ние направивме анкета на 513 македонски студнети од четирите најголеми...

Тасева: Нема политичка волја за заживување на Законот за заштита на укажувачите

Во ниту една државна институција во земјава не се спроведува Законот за заштита на укажувачите (whistleblowers), иако е донесен пред точно една година, а нема ниту интерес и политичка волја кај надлежните за имплементација на законот. Ова беше главна тема на денешната завршна тркалезна маса во рамките на проектот на „Транспаренси интернешнл Македонија“, насловен „Законот за заштита на сведоци -...

Денеска почнува августовскиот дел од Научната и уметничка визита „Охрид 2016“

Денеска почнува вториот, августовски дел од Научната и уметничка визита „Охрид 2016“, во организација на Македонската академија на науките и уметностите. Предавање во Куќата на Уранија ќе одржат академиците Вера Битраковска-Грозданова и Газанфер Бајрам, на тема „Мозаиците во минатото и современоста“. Научната и уметничка визита продолжува со изложби и со промоции, како и свечена академија по повод 1.100-годишнината од упокојувањето на...

МАНУ ја откажа дебатата во Охрид и наместо неа ќе одржи тркалезна маса

На Научната и културна визита Охрид – 2016, во организација на МАНУ, за утре беше предвидено да се одржи дебата на тема „МАНУ и македонската наука и уметност“. Во меѓувреме, од Академијата соопштија дека оваа дебата е откажана и, наместо неа, утре, во Куќата Уранија во Охрид, ќе се одржи тркалезна маса под наслов „МАНУ, науката, уметноста и високото образование -...

Потребни се законски измени за поголема заштита на потрошувачите

Неопходни се измени на законската регулатива за заштита на потрошувачите и на конкуренцијата за да се подобри општата состојба во овие области, оценија претставниците на компаниите членки на Американската стопанска комора во Македонија, Државниот пазарен инспекторат и Организацијата на потрошувачите на Македонија на тркалезната маса во организација на комората. - Постои голем јаз меѓу практиките на меѓународно конкурентните компании и локалната законска...

Јолевски во САД побарал на Македонија да ѝ се даде покана за членство во НАТО

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, денеска присуствуваше на тркалезната маса што се одржа во Комитетот за вооружени сили во Сенатот на САД. Говорници на настанот биле сенатори, конгресмени и претставници од Југоисточна Европа. Како што информираат од Министерството за одбрана, Јолевски истакнал дека интеграцијата на земјите од регионот во НАТО и во Европската унија ќе придонесе за понатамошно зајакнување на земјите од...

Тркалезна маса за улогата на Судскиот совет во независноста на судиите

Денеска во просториите на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во Скопје, ќе се одржи трета тркалезна маса на тема „Улогата на Судскиот совет и на највисоките судови во заштита на судиите од мешање во нивната независност“. Тркалезната маса е во организација на Судскиот совет на Република Македонија . На форумот ќе присуствуваат судии и претставници на релевантни институции. Цел...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...