fbpx
Таг: Трисомија 21

таг: Трисомија 21

„ENGAGE 2022“ – сведоштва за активизам, одговорност и ангажирање во средината

Домашни и странски говорници и активисти беа дел од годинешниот „ENGAGE 2022“ во Куршумли Ам, каде презентираа лични инспиративни приказни за тоа како се алармира за проблеми во животната средина, како е да се известува од војна, како медиумите можат да го променат јавниот наратив за општествени и егзистенцијални проблеми, но и како младите можат да изградат успешен старт...

Инклузивниот ансамбл преку изложба порача: Нашите реки се предмет на искористување

Инклузивниот ансамбл по повод Светскиот ден на водите - 22. Март, со мултимедијалната изложба „Слободни реки за слободни деца“ испратија порака до сите нас да се запрашаме што се случува со нашите реки и дека можеме да влијаеме на одлуките на властите коишто можеби решаваат да ги искористат реките за одредени тесни интереси, иако реките ни припаѓаат на сите. За...

Вечерва отворање на изложбата „Слободни реки – слободни деца“ по повод денот на водите

Вечерва со почеток во 19:00 часот во просториите на Културно-социјалниот простор „Центар - Јадро“, а по повод Светскиот ден на водите ќе се отвори изложбата „Слободни реки за слободни деца“. Отворањето ќе започне со проекција на филмот „Заробени реки“ и мини концерт на инклузивниот хор на Колектив Ветерница и Трисомија 21 Скопје. Изложбата е во организација на КСП „Центар- Јадро“, Колектив...

Децата со нетипичен развој се вистински херои, кај нас стигматизирани, во светот одликувани

Дени, кој сам научил да свири хармоника иако не гледа убаво, е само едно од децата со нетипичен развој кои се вистински херои, препознаени и одликувани во светот онака како што заслужуваат. https://soundcloud.com/ilinka-iljoska-333638294/deki-vaka-negleda-just-let-there-be-no-war-anymore?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing&fbclid=IwAR2WtU6qrEWhWKWAIstKLU58IFqWCHlTGjvtdJOe_cSlztjLt-l0OcRnB0U   Нивните освоени медали во пливање, танцување, па дури и во меѓународни научни натпревари сведочат колку труд и љубов вложуваат во тоа што го прават. Кон крајот на минатата...

Алиса во земјата на танцот: Уште една незаборавна изведба на првиот инклузивен хор

Членовите на инклузивниот ансамбл на Колектив Ветерница и здружението Трисомија 21 Скопје ја одушевија публиката во Драмски театар со својата изведба која беше дел од претставата „Алиса во земјата на танцот“. Оваа седма по ред инклузивна претстава на талентираната дружина на танцувачкото студио „Денсерс Јунајтед – Денс и Фитнес студио“ се одржа во пресрет на 3 декември, Светскиот ден на...

Првиот концерт на хорот на лица со Даунов синдром гласно одекна во срцето на Скопје

Лидуду, Јано мори, Со маки сум се родила, Неправда, Чукни во дрво, Чили Вили се дел од песните кои одекнаа викендов во центарот на Скопје на првиот концерт на инклузивниот хор на лица со Даунов синдром. Марио, Стефан, Ена, Матеј, Илина, Оливер, Матеј, Елизабета, Филип, Даре и Коста заедно со нивната диригентка Билјана Димитрова се погрижија гостите да ги дочекаат...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...