fbpx
Таг: Трикафта

таг: Трикафта

Болните од цистична фиброза ќе протестираат по Велигден ако не го добијат лекот „трикафта“

Помина еден месец откако законските измени беа донесени и сè уште немаме никаков прогрес во однос на набавка на лекот „трикафта“, реагираа денеска членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза. Оттаму велат дека ако работите се движат во оваа насока, по празниците ќе организираат поголем протест, на кој ќе изразат незадоволство од начинот на кој се одвиваат работите. Тие велат...

Лекови за ретки болести наместо од трговци, ќе можат да се набавуваат директно од производители

Отсега па натаму ќе биде можно директно да се набавува извесен лек преку договор меѓу државата и производителот на иновативен лек што го патентирал и кој нема конкуренција на пазарот. Ова досега не беше можно, односно набавката на лекови одеше единствено преку јавни набавки и договори со трговци на лекови. Собранието вчера вечерта донесе Закон за дополнување на Законот за...

Ковачевски очекува пратениците да ги поддржат измените за набавка на лекови директно од производител

Премиерот Димитар Ковачевски очекува горливиот проблем на пациентите со цистична фиброза стар 15 години, да има разрешница на 16 март за кога е закажана собраниска седница за законски измени поврзани со набавка на оваа терапија. Инаку, лекот „Трикафта“ за најкритичните пациенти со цистична фиброза пред неколку дена пристигна на Клиниката за детски болести и Клиниката за пулмологија. Ковачевски рече дека со...

Лекот „Трикафта“ стаса на Детската клиника, лекувањето на критичните пациенти започнува деновиве

Утрово на Клиниката за детски болести пристигна лекот „Трикафта“, па деновиве ќе започне лекувањето на најкритичните осуммина пациенти кои боледуваат од цистична фиброза. Ова го најави денеска министерот за здравство Фатмир Меџити на прес-конференција. Тој кажа дека во соработка со сите надлежни институти, се решава најголемото прашање за оваа категорија пациенти. „Очекуваме дека со оваа терапија значително ќе се подобри...

МАЛМЕД издаде одобрение за интервентен увоз на лекот „Трикафта“

Осум пациенти кои боледуваат од цистична фиброза, а чија состојба во моментов е најкритична набргу ќе го добиат потребниот лек „Трикафта“. Директорот на МАЛМЕД, Љирим Шабани потврди дека претпладнево е издадено одобрение за увоз на лекот и истакна дека сега останува уште да се реализира постапката. Оваа вест следи откако пред десетина дена министерот за здравство Беким Сали на Фејсбук...

Контраспин: Проблемот со заболените од цистична фиброза не се решава со дневни спинови

За овој проблем знaeле и во 2012 година и во 2015 и во 2018 и во 2020 година сите надлежни институции. Оттука, нема потреба од спинови за дневна употреба, какви што можеа да се регистрираат на 09.02.2023 година од премиерот Ковачевски и од министерот Сали. Наместо тоа, потребно е системско решение и пари за сите граѓани со ретки болести...

Не требаше да почине Благојче за да се најдат пари за „Трикафта“, порачаа родители од пред Владата

Родители на деца со цистична фиброза, како и нивни роднини, пријатели и поддржувачи, денеска на мирен протест пред Владата му оддадоа почит со едноминутен молк за починатиот Благојче Илиевски, кој вчера ја загуби битката со болеста. Присутните рекоа дека не требало да се случи Благојче да почине за да експресно се најдат пари за набавка на лекот. Во меѓувреме,...

Лицата со цистична фиброза денеска пред Влада ќе се збогуваат со Благојче Илијевски

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза (АЦФ) во 14 часот денеска пред Влада ќе се збогуваат најтешко болниот пациент од цистична фиброза, Благојче Илијевски кој почина вчера чекајќи го лекот „Трикафта“. Тој ќе биде погребан во Битола, во истото време. https://meta.mk/pochina-blagojche-ilievski-pacient-so-cistichna-fibroza-ne-go-docheka-lekot-trikafta/ „Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат...

Почина Благојче Илиевски, пациент со цистична фиброза – не го дочека лекот „Трикафта“

Благојче Илиевски, пациент со цистична фиброза почина денеска, соопштија од Асоцијацијата за цистична фиброза. Во нивната објава на Фејсбук пишува дека нивниот соборец, до последен здив верувал дека ќе ја дочека новата терапија со Трикафта. „Тоа беше надеж која заедно со него ја крепевме со последните атоми, стотина пациенти во државата, главно деца и млади со цистична фиброза. Заради ова,...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...