fbpx
Таг: трифун костовски

таг: трифун костовски

Трифун Костовски побара поддршка за спас на Еуростандард банка и прекин на стечајната постапка

Бизнисменот Трифун Костовски, еден од најголемите акционери во Еуростандард банка за која е отпочната постапка за стечај по барање на Народната банка, која претходно ѝ ја одзеде лиценцата за работа, побара општа поддршка за неговата намера за спас на банката, односно за прекинување на стечајната постапка. Во неговото обраќање до јавноста, тој порачува дека иако некој ќе рече дека законски...

Ангеловска ги демантира дезинформациите за нејзиниот депозит во пропаднатата Еуростандард банка

Министерката за финансии Нина Ангеловска вели дека во однос на нејзината функција и нејзиниот депозит во Еуростандард банка, во јавноста се пласирани многу неточни информации и дека единствено што е точно е дека имала депозит во банката и дека го повлекла. Вели дека тоа биле пари наменети за бизнис-инвестиции, а откако поради функцијата, бизнисот го ставила во втор план, решила...

Народна банка: Сопствениците на Еуростандард банка не понудија реално решение за нејзина продажба

По вчерашната прес-конференција на Трифун Костовски, најголем акционер и поранешен претседател на Управниот одбор на Еуростандард банка, кој обвини дека Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање, со соопштение до јавноста денеска се обрати Народна банка. Таа порачува дека Еуростандард банка немала доволно капитал, а сопствениците не понудиле реално...

Трифун Костовски: НБРМ и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање

Народната банка на Северна Македонија и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање, вели најголемиот акционер во банката Трифун Костовски. НБРМ е виновна затоа што правела опструкции и не дозволувала банката да биде купена од странски инвеститор, а поранешниот менаџмент затоа што на своја рака правел злоупотреби на капиталот и манипулативни трансакции. Ова на денешната прес-конференција...

Трифун Костовски: Не се обидов да си го вратам „Утрински весник“

Последниот број на „Утрински весник“ ќе излезе в сабота, на 29 април, тврдат новинарите кои се вработени во овој медиум. Официјален став од издавачот „Медија принт“ за затворањето на „Утрински весник“ сè уште нема. Не е познато ниту дали весникот претходно бил понуден на продажба на друга компанија или лице. Бизнисменот Трифун Костовски беше мнозински сопственик и заедно со уште неколку уредници...

ВМРО-ДПМНЕ: Дебатата за тиранската платформа почна да се реализира на дело

„По најавата на уценетиот Зоран Заев за отворање дебата за елементите од тиранската платформа, дебатата почна да се реализира на дело. Човекот што го навредуваше и го потценуваше македонскиот народ во секоја своја изјава, Питер Ванхауте, ја откри крајната цел на ова сценарио, а тоа е федерализација на Република Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него...

Компаниите тактизираат и чекаат политичка разврска

Последните податоци од извештајот на Народна банка, говорат за пад на економските показатели во многу значајни сегменти, како што се инвестициите, индустриското производство, дефицит во надворешната трговија. Бизнис-секторот е во очекување на завршница од политичката криза и ако состојбата потрае, ќе продолжи да се оди во надолна линија. Сите активности се одложени за некои подобри времиња, се тактизира во однос на управување со...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...