fbpx
Таг: трговска размена

таг: трговска размена

Анализа на „Порталб“: Економски последици – кризно „цунами“ од Русија, преку Украина и ЕУ до Македонија!

Пред околу 15 години Русија беше еден од најзначајните трговски партнери на Македонија, со трговска размена поголема од 660 милиони евра. Петнаесеттина години подоцна – Русија е на 20. место како трговски партнер на земјава. Но, и натаму останува високата зависност на земјава од руските енергенси – од гасот кој од Русија преку Украина и европската траса завршува во...

Бектеши-Галовеј: Трговската размена со Велика Британија лани бележи раст и покрај пандемијата

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј и новиот директор на Одделот за меѓународна трговија во Амбасадата денеска се сретнаа со министерот за економија Крешник Бектеши каде разговараа за можностите за уште поуспешна соработка меѓу двете земји, пред се по потпишувањето на Спогодбата за партнерство, трговија и соработка, по нејзиното стапување на сила на почетокот на оваа година. Имено, министерот за надворешни работи,...

И покрај ветувањата за пораст, трговската размена меѓу Албанија и Македонија во надолна линија

Албанија и Македонија продолжуваат со слаб индекс на перформанси во однос на трговската размена. За време на заедничките меѓувладини состаноци, шефовите на двете држави се заложија дека ќе ја зајакнат соработката меѓу двете земји. Но, официјалните бројки за увоз - извоз не го покажуваат тоа, пренесува „Порталб.мк“. Првата меѓувладина средба меѓу Албанија и Македонија, што се одржа на 16 декември...

Извозот лани бил зголемен за четири отсто во однос на 2018 година

Лани извозот изнесувал 7.187.566.000 американски долари и бележи пораст од  четири проценти во однос на 2018 година, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 9.470.289.000 долари, што е за 4,6 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит изнесува 2.282.723.000 долари. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е...

Извозот лани зголемен за 4,2 проценти во однос на 2018 година

Вкупната вредност на извозот на стоки во периодот од јануари до ноември 2019 година, изнесува 6.627.763.000 долари и бележи пораст од 4,2 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 8.589.760.000 долари, што е за 3,5 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот...

Трговската размена во првите пет месеци речиси седум милијарди евра

Вкупната трговска размена со странство во периодот од јануари до мај 2019 година изнесувала 6.866.074.000 американски долари, објави Државниот завод за статистика. Извозот во овој период бил 2.959.957.000 долари и бележи пораст од 6,4 проценти, а увозот 3.906.117.000 долари што е за 5,6 проценти повеќе во споредба со истиот период лани. Трговскиот дефицит изнесувал 946.160.000 долари. Во извозот најголемо учество имаат...

Азески-Рукичи: Бизнисмените бараат побрза изградба на автопатот кон Косово

Претседателите на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и на Стопанската комора на Косово, Берат Рукичи, одржаа работна средба, на која разговараа за перспективите за унапредување на економската соработка меѓу двете земји, но и за зајакнување на меѓукоморската соработка, која е на исклучително високо ниво во изминатите години. „Азески и Рукичи разговараа за тековните проектни активности во рамките на Коморскиот...

Извозот лани зголемен за 21,8 проценти во однос на 2017 година

Вредноста на извозот на стоки од Македонија, лани изнесувал 6.907.998.000 долари и бележи пораст од 21,8 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 9.052.195.000 долари, што е за 17,3 проценти повеќе во споредба со 2017 година. Трговскиот дефицит, истиот период изнесува 2.144.197.000 долари. Според вкупниот обем на надворешно-трговската...

Заев: Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија, после Германија

Премиерот Зоран Заев, денеска во Гевгелија се сретна со стопанственици од Jугоисточниот регион на Македонија и од Грција и Бугарија, со кои разговараше за економските придобивки од членството на Македонија во ЕУ и НАТО и од воспоставеното пријателство со Грција преку постигнувањето на договорот во Преспа. - Овој регион е многу важен бидејќи партиципира сериозно во вкупниот БДП, трговската размена,...

Околу осум илјади компании може да ја искористат државната финансиска помош

Mинистерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска оцени дека околу осум илјади компании би можеле да ги исполнат условите за користење на владината финансиска поддршка. „Првичната бројка на компании кои можеа да ги искористат предвидените средства од државата беше седум илјади, но со олабавувањето на законската можност што помина во Собранието, бројката барем од сегашна перспектива, ќе изнесува...

Извозот во првите осум месеци поголем за 13,2 проценти во однос на лани

Во периодот од јануари до август 2017 година, извозот изнесувал 3.530.976.000 долари и бележи пораст од 13,2 проценти во однос на истиот период од лани, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 4.777.516.000 долари, што е за 8,6 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит во првите осум месеци изнесува 1.246.540.000...

Бектеши и Река разговарале за изградба на далноводот Битола – Елбасан

Проектот за изградба на далноводот Битола - Елбасан, кој се очекува да ја стабилизира и да ја зајакне дистрибутивната мрежа за електрична енергија, бил една од темите на разговор помеѓу министерот за економија, Крешник Бектеши, и амбасадорот на Албанија во Македонија, Фатос Река. Од Министерство за економија информираат дека двајцата соговорници се согласиле за продлабочување на меѓусебната соработка преку поголема трговска...

Словенечките и македонските компании ќе ја подобруваат соработката

Словенечката амбасада во Скопје денеска и утре организира средба на словенечки и на македонски компании кои најдобро котираат на берза или т.н. компании „блу чип“ (blue chip). „Тоа е општа промоција на словенечката и на македонската економија, на која нивните највисоки претставници ќе разговараат за продлабочување на соработката, пронаоѓање начини за соработка, препознавајќи ги потенцијалите за зајакнување на истата, што ќе...

Македонските компании ќе користат позитивни искуства од унгарските

Системот „Хунгарикум“ кој ги обединува и промовира националните автохтони унгарски производи и услуги, беше презентиран пред претставници на македонски компании во хотелот „Гранд плаза“. Целта на оваа конференција организарана од Сојуз на стопански комори на Македонија, во соработка со Амбасадата на Унгарија во Македонија и со Министерството за земјоделство на Унгарија, е да се презентираат позитивните примери, да се направи размена на искуства,...

Иванов и Николиќ ги повикаа бизнисмените од двете држави да соработуваат повеќе

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги повикал српските бизнисмени да инвестираат во Македонија, а македонските бизнисмени да соработуваат со нивните колеги од Србија, бидејќи тоа придонесува за економско зајакнување на регионот, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. На отворањето на бизнис-форумот Србија – Македонија во Стопанската комора на Србија, на кој учествувале 200 бизнисмени од двете земји, Иванов истакнал дека трговската...

Вучиќ и Рама го отворија првиот српско-албански бизнис-форум

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, денеска го отворија првиот српско-албански бизнис-форум, на кој присуствуваат околу 300 бизнисмени од двете земји. Вучиќ рече дека Србите и Албанците се двата најголеми народи на Балканот и дека не треба да дозволат некој друг да им ги уредува односите и иднината. Тој оцени дека без оглед на политичките...

Извозот во првите седум месеци изнесува 2,7 милијарди долари

Вкупната вредност на извозот на стоки во периодот јануари-јули изнесува 2.710.526.000 долари и бележи пораст од 5,6 проценти во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 3.821.115. 000 долари, што е за 4,4 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-јули, изнесува 1.110.590.000 долари. Трговската размена по производи покажува дека во извозот...

Македонија и Косово ќе ја подобруваат трговската размена

Министерот за економија, Дритон Кучи денеска оствари билатерална средба со косовската министерка за трговија и индустрија, Хикмете Бајрами. Тие оцениле дека постоечките билатерални односи се добра основа за натамошно надградување и унапредување на соработката. Косовската министерка за трговија и индустрија рече дека меѓу Косово и Македонија има одлична трговска соработка, но додаде дека се уште има простор за нејзино понатамошно подобрување. -...

Извозот на храна достигна 66,3 милиони евра во првиот квартал од годинава

Извозот на храна во првиот квартал од годинава достигна 66,3 милиони евра и е за 17,7 отсто повеќе споредено со истиот период лани, објави Народната банка. Според податоците за трговската размена, за 60 отсто е зголемен извозот на овошје и зеленчук на вкупно 32,2 милиони евра, а за 300 илјади евра е зголемен извозот на жита и преработки од жита. Во...

Стоковата размена во јануари помала за 8,6 отсто во однос на истиот месец 2015 година

Вкупната вредност на стоковата размена на Македонија со странство, во јануари 2016 година, изнесува 694.140.000 долари и бележи пад од 8,6 отсто во однос на истиот период минатата година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вкупната вредност на извозот на стоки во јануари 2016 година, изнесува 309.706.000 долари и бележи пад од 7,9 отсто во однос на истиот период од минатата година. Вкупната...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...