fbpx
Таг: трговија со дете

таг: трговија со дете

Единаесет лица една година терале дете на полови дејствија за сума од 50 до 200 евра

Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, реализираше случај за сторено кривично дело „трговија со дете“, кое го извршиле 11 лица. „Во периодот од 2020 година до септември 2021 година Г.Ш., искористувајќи ја состојбата на немоќ и ранливост на детето,...

Кривични пријави против 10 лица за силување малолетничка и изготвување порнографски материјал

Десет лица од Скопје, Велес и Тетово се осомничени за трговија со дете, производство и дистрибуција на детска порнографија и полова злоупотреба на немоќно лице. Јавното обвинителство соопшти дека поради страв од опасност од бегство, влијание врз сведоци или уништување на докази, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за осуммина, додека за...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...