fbpx
Таг: тревога

таг: тревога

„Гугл“ ја претстави Address Maker, бесплатна апликација за известување за опасност од пожари на „Гугл Мапс“

По катастрофалните пожари што ја погодија северната хемисфера на Земјината топка изминатово лето, компанијата „Гугл“ деновиве се одлучи да промовира нова бесплатна апликација, која што ќе им помогне на властите и на невладините организации во справувањето со пожарите преку редовно и навремено информирање на граѓаните за ваквата опасност, се наведува во блог постот на компанијата. https://twitter.com/googlemaps/status/1443319819688976399 Address Maker е најновата апликација,...

Поради тревога, ирски авион принудно слетал во Франција

Ирската авиокомпанија „Ер Лингус“ на летот Даблин – Мадрид прогласи вонредна состојба и го пренасочи авионот на аеродромот во Бордо, соопштија од компанијата. Авионот полетал во 7.16 часот по локално време, а требало да слета во Мадрид во 10.45 часот. Како што се наведува, на летот пријавена е вонредна состојба додека летал над Франција. Засега не се открива од која причина е...

Ураганот Марија ја опустоши Доминикана

Четвртиот голем ураган оваа година - Марија, кој се засили, преминувајќи во петта категорија, ги погоди карипските острови Гвадалупе и Доминикана. Предупредување е издадено и за Порторико и за Девствените Острови, каде се подготвени 450 засолништа за околу 68.000 луѓе, јавуваат светските медиуми. Ветровите дуваат со околу 260 километри на час, а ураганот Марија се движи по речиси истата рута...

Лажна тревога на универзитетот во Бостон

Бостонскиот универзитет соопшти дека полицијата верува дека тревогата што денеска беше објавена во кампусот била лажна и оти е можно телефонскиот повик да бил од странство. Бостонскиот универзитет претходно соопшти дека во кампусот има „голем број полицајци поради тревога“ и оти од луѓето се бара да го напуштат подрачјето. Американските медиуми јавија дека нешто се случува во зградата каде се сместени универзитетската...

Обилните врнежи предизвикаа поплави во Франција

Како последица на обилните врнежи изминатите неколку денови, реката Сена денеска се излеа преку поставените насипи и поплави делови од главниот град на Франција. Поплавени се и други делови од државата, а спасувачките служби извршиле повеќе од осум илјади операции за спасување во близина на границата со Белгија. Поради зголеменото ниво на водата на реката, затворени се патиштата по должината на...

Белгија го намали нивото на безбедност

Белгиските власти денеска го намалија засилениот степен на безбедност, воведен поради стравувањето од напади на милитантите во Брисел за време на прославата на Нова година. Белгискиот кризен центар, државно тело кое ја советува владата за безбедноста, соопшти дека статусот на предупредување за можни мети, како што се полицијата, војската и главниот плоштад во Брисел, е намален на второ ниво. Сепак, сеопштото...

Шведска го зголеми степенот на опасност врз основа на „конкретни информации“

Шведската полиција за безбедност денеска го зголеми степенот на опасност од напад од четврто на максимално петто ниво, повикувајќи се на „конкретни информации“. „Една од причините е што безбедносната полиција примила конкретни информации и донела заклучок дека е потребно да дејствуваме во согласност со рамките за антитерористички организации“, се наведува во соопштението. Нивото четири значи дека постои веројатност дека „лица планираат...

САД: Војник со експлозив се обидел да влезе во база

Американски војник, кој се обидел да влезе во базата Форт Брег во сојузната држава Северна Каролина, облечен во костум на бомбаш-самоубиец, предизвикал тревога, вклучувајќи и потрага по експлозивот, наведуваат воените медиуми. Неименуван војник, кој на себе носел костим сличен на појас со експлозив, се обидел да мине низ контролниот пункт. Инцидентот предизвикал вонредна состојба, вклучувајќи и затворање на капијата додека експертите...

Австрија го зголеми степенот за опасност од лавини

Австриските власти во покраината Тирол го зголемија степенот на тревога за опасност од лавини на четврто од можни пет нивоа. Покраинските служби апелираат неискусните скијачи да не ги напуштаат обезбедените патеки и додаваат дека ситуацијата е мошне тешка, особено на пределите кои се наоѓаат на надморска височина поголема од 2.200 метри.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...