fbpx
Таг: трет пакет мерки

таг: трет пакет мерки

Поддршка од 17,2 милиони евра ќе добијат 400 компании за ублажување на економските последици од ковид кризата

Директна финансиска поддршка во висина од вкупно 17,2 милиони евра ќе добијат 400 домашни компании за да го ублажат ударот врз работењето што го имаат како последица на ковид кризата, одлучи Владата на синоќешната 19 седница. „Средства се дел од третиот пакет мерки, наменети се за опоравување на домашната економија за време на здравствено-економската криза, а ќе ги добијат 400...

Граѓаните со ваучерите и картичките ќе може да плаќаат само за услуги и производи

Со платежните картички што ќе ги добијат граѓаните нема да можат да се подигаат пари од банкомати, туку со нив ќе може само да се платат услуги или производи.  Забрзано се работи на изгледот и начинот на употреба на платежните картички за што Владата ќе донесе посебна уредба, со која ќе се утврди кои производи и услуги граѓаните ќе...

ОРМ: Третиот пакет мерки ќе влијае позитивно, владата да се консултира со бизнис заедницата

angel dimitrov orm
Третиот пакет економски мерки на Владата за ублажување на штетите од корона кризата се очекува да има позитивно влијание врз стопанството. Тоа е првичната оценка на Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ). „Конечниот став ќе можеме да го кажеме откако мерките ќе бидат преточени во Уредби со законска сила, затоа што понекогаш се предвидуваат некои критериуми кои преставуваат пречка за...

Синдикатите незадоволни: Владата не ги прифати нашите забелешки за третиот пакет мерки

Повеќе синдикати, граѓански организации и здруженија не се согласни со третиот пакет мерки за економска помош на Владата и реагираат дека е тој донесен без усогласување со нивните ставови и барањата, посочени на заедничкиот состанок со владините претставници. Во нивното заедничко соопштение стои дека Владата не прифатила ниту една од дадените забелешки. „Особено сме незадоволни од мерката за паричен надоместок...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...