fbpx
Таг: Трајко Славески

таг: Трајко Славески

Трајко Славески вели дека нема услови за свикување седница на Совет за аерозагадувањето во Скопје

Претседателот на Собранието на град Скопје, Трајко Славески денеска изјави дека не е собран потребниот број на советнички потписи за свикување на вонредна седница и нема услови за свикување на истата, откако претходно советниците од СДСМ, ДОМ и ЛДП побараа итна седница на која скопските градски власти ќе донесат мерки за справување со загадувањето на воздухот во Скопје. „Во однос...

СДСМ бара седница на скопскиот совет за загадувањето, Славески бара потписи од третина од советниците

Иако 12 советници на СДСМ и советниците од ДОМ и ЛДП ја потпишаа иницијативата за одржување вонредна седница на која би требало да се дебатираат предлог-мерки за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје, според претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески не се собрани доволно потписи за свикување на седница. Советничката група на СДСМ во Советот...

Циркузи во Советот на град Скопје: Кој кому ги украл микрофоните за водење седница?

Обвинувања, навреди, полиција и прекинување на седницата е денешниот епилог од собирањето на советниците од Советот на Град Скопје и градоначалничката Данела Арсовска заради одговарање прашања од интерес на граѓаните. Денот во Град Скопје започна со обвинување на претседателот на Советот, Трајко Славески, дека му се украдени микрофоните од страна на Данела Арсовска, па продолжи со повикување полиција од Данела...

Контраспин: Ако Арсовска се однесува „како четиригодишно дете“, кабаетот, сепак, е кај ВМРО-ДПМНЕ

Проблемите кои сега се на површина меѓу градоначалничката Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ очигледно се многу подлабоки, а на самата партија одамна ѝ се познати. Тие требало да се воочат и да се надминат уште пред локалните избори, кога ѝ понудиле, а Арсовска прифатила (или обратно), партијата да не истакнува свој кандидат на локалните избори, туку да ја поддржат нејзе....

Трајко Славески избран за претседател на Советот на град Скопје

Поранешниот министер за финансии и предводникот на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славески денеска беше избран за нов претседател на Советот на град Скопје. Зад неговиот избор застанаа 26 советници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива и ЛДП/ДОМ. Неговиот избор не го поддржаа советниците од СДСМ, ДУИ и Зелен хуман град. И покрај тоа што...

СДСМ: Порастот од 1,2 отсто во последниот квартал на 2017 е закрепнување на економијата

Порастот на Бруто домашниот производ (БДП) од 1,2 отсто во последното тромесечје од 2017 година ја потврдува исправноста на економските политики на Владата предводена од СДСМ и е уште еден во низата показатели дека економијата се стабилизира и се движи во добар правец, порачува СДСМ. Во однос на обвинувањата за нула отсто на економскиот пораст што вчера ги искажа Трајко...

Славевски: Нема пораст, нема инвестиции – издишаа економските очекувања од СДСМ

Издишаните очекувања кај економските субјекти од новата власт предводена од СДСМ се гледаат преку непостоечкиот пораст на економијата, а дополително падот на бруто-инвестициите укажува дека и во следните години македонската економија ќе остварува ниски стапки на пораст, порача денеска Трајко Славевски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. - Во периодот кога вообичаено се очекува забрзување на порастот на економијата по...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...