fbpx
Таг: традиција

таг: традиција

Училиштето „Григор Прличев“ домаќин на ученици од Естонија, децата се воодушевени од храната и од топлото време

Oсновното училиште „Григор Прличев“ во општината Гази Баба, неделава е домаќин на ученици и наставници од естонскиот град Тарту, поточно од училиштето „Veeriku Kool“. Македонските ученици, заедно со нивните врсници од Естонија, заеднички се дел од проект од Еразмус + програмата, насловен како „Медиуми и дигитални вештини - начини на следење на на географијата, културата, животната средина и училишните...

Агенцијата за млади и спорт ќе го организира Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон, соопштуваат оттаму. „Годинава е 60 годишниот јубилеј на Охридскиот маратон. Како традиција, која Охрид и државата ги става во центарот на светската спортска мапа, Агенцијата за млади и спорт, заедно со Владата и Агенцијата за млади и спорт и сите надлежни институции, нема да дозволат овој...

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Иванов приреди ифтарска вечера за дипломати, бизнисмени и претставници од јавниот живот

Претседателот, Ѓорге Иванов синоќа приреди ифтарска вечера по повод светиот муслимански месец Рамазан, соопштија од кабинетот на претседателот. - Ова се денови кога треба да се укаже чест и внимание, кога треба да се негуваат обичаите на нашата специфична македонска култура на традиција и соживот - рече претседателот Иванов во своето обраќање. Тој додаде дека постот не е само откажување од храна,...

На традиционалното искачување на Титов Врв учествувале 800 планинари

Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово, на 26 и на 27 мај го организираше традиционалното искачување на Титов Врв, по триесет и седми пат. Од клубот информираа дека, на овој настан имало 800 учесници, 14 планинарски клубови од Македонија и 17 од регионот. Настанот официјално го отворил холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, кој искажал особена чест што присуствува на овој настан и е дел од...

Германската компанија „Кеслер“ ќе произведува електромотори во ТИРЗ-Скопје 1

Германската компанија „Кеслер“ ќе произведува електромотори во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ)-Скопје1. Компанијата најави дека планира да започне со работа кон крајот на 2018 година, а производството ќе биде наменето за германскиот пазар. Се планираат најмалку 80 работни места во наредните три години, ќе бидат вработени машински и електро-инжинери, како и друг високо-квалификуван кадар. Согласно договорот, компанијата ќе добие на користење градежно земјиште...

Заев – Бејкер: Владата ќе продолжи да го поддржува концептот едно општество за сите

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со рабинот Ендру Бејкер, директор за меѓународни еврејски работи во Американскиот еврејски комитет (AJC). Заев и Бејкер најавиле поддршка за одржување на комеморација по повод 75-годишнината од депортацијата на Евреите, што ќе се одржи следната година. Премиерот истакнал дека еврејската заедница е значаен дел од традицијата и од историјата на државата и дека Владата ќе продолжи...

Фестивалот „Макфест“ повторно ќе се одржува во октомври

Фестивалот на забавна музика „Макфест“ се враќа на старите датуми на одржување, односно на 5, 6 и на 7 октомври. Според директорот на „Макфест“, Љупчо Мирковски, стариот датум се враќа на барање на штипјани, кои изданието на овој фестивал го врзуваат за месецот октомври. Мирковски соопшти дека е завршен конкурсот за нови песни, а од денеска комисијата почнува да ги преслушува...

На Струмичкиот карневал годинава имаше повеќе од 1.000 учесници

Меѓународниот карневал што традиционално се одржува во Струмица, заврши и на него учествуваа околу 1.100 учесници од Албанија, Русија, Бугарија, Црна Гора, Србија и од Аруба. Според Александар Цицимов од Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, годинава не биле присутни некои од традиционалните гости од странство, поради совпаѓање на православниот и на католичкиот Велигден и одржувањето на традиционалните карневали во другите земји. Сепак, како што...

Иванов го честиташе празникот Свети Сава на српската заедница во Македонија

„Македонија и Србија имаат долга историска и културна традиција која не може да биде нарушена поради различни ставови по некое прашање. Изминативе години ни покажаа дека таму каде што постојат различни ставови и мислења, треба да ги решиме по пат на дијалог“, се вели во честитката на претседателот Ѓорге Иванов упатена до српската заедница во Македонија по повод празникот...

Меѓународен „Фолклорен мост“ во Струга

На платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, вечерва од 20 часот ќе се одржи меѓународната манифестација „Фолклорен мост“. Традиционално манифестацијата ќе почне со свечено дефиле на учесниците. На годинашното издание на фестивалот ќе учествуваат фолклористи од Македонија и од земјите на Балканот, како и фолклорни групи од Полска. Учесниците, преку песни и игри, ќе ги престават фолклорните традициии и културните...

(ФОТОГРАФИИ) Вевчани – село со богат градски живот

Актери од селото театарската претстава „Печалбари“ ја играле меѓу двете светски војни
Многувековна културна традиција стои зад населбата Вевчани која, со околу 3.500 жители, денес е една од најмалите, а најафирмираните општини во земјата. За познатиот Вевчански василичарски карневал велат дека е со традиција подолга од еден милениум. Основно училиште на мајчин македонски јазик имаат уште од 1835 година (од годинава тамошните деца први во Македонија  учат на тач-табли), библиотеката е најстара во регионот,...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...