fbpx
Таг: топење на мразот

таг: топење на мразот

Со поместување на мразот на Гренланд, научниците го открија најсеверниот остров на светот

Поместувањето на дебелите санти мраз на Гренланд им овозможи на научниците да го откријат најсеверниот остров на светот, јавува „Гардијан“. Досега тоа беше островот „Oodaaq“, кој исто така се наоѓа на Гренланд. Сепак, неодамнешната научна експедиција откри нов остров на 780 метри северозападно од него, кој е широк околу 30 метри и има врв висок три метри. Новооткриениот остров засега...

Џиновска санта мраз се одвои од Антартикот, четири пати е поголема од Њујорк

Европската вселенска агенција објави дека џиновска санта мраз се одвоила од Антартикот во Веделовото море. Станува збор за ледена површина од 4.320 километри квадратни, која е долга 175 километри, а е широка 25 километри, пренесува Гардијан. Ова е најголемиот леден брег што досега се отцепил, којшто по територија е четири пати поголем од Њујорк, односно во македонски услови е...

Најголемите 10 дезинформации во Грција: Лек за ракот, пчели кои сакаат икони, проститутки за мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Топењето на Антарктикот за 26 години го покачило морското ниво за 7,6 милиметри

Големо истражување на 84 научници од 44 меѓународни организации покажа дека топењето на мразот на Антарктикот го покачило нивото на морињата и океаните за 7,6 милиметри од 1992 година досега, а речиси половина од тоа покачување се случило во последните пет години. Ендрју Шепард од Универзитетот на Лидс во Обединетото Кралство и Ерик Ајвинс од Лабораторијата за млазен погон на...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...