fbpx
Таг: ТомиславКежаровски

таг: ТомиславКежаровски

Апелација пресуди две години затвор за новинарот Кежаровски

Новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна од  Апелацискиот суд, чија одлука денеска била доставена од Основниот суд Скопје 1, соопштија од судот. Пресудата на Апелацискиот суд следува по жалбата на Кежаровски на провстепената пресуда, со која тој беше осуден на четири и пол годишна затворска казна во случајот „Ликвидација“, а беше обвинет дека го открил идентитетот...

Демократски сојуз бара анкетна комисија за случајот на Томислав Кежаровски

Демократскиот сојуз денеска соопшти дека ќе иницира постапка за формирање анкетна комисија во Собранието за случајот со новинарот Томислав Кежаровски, кој со првостепена пресуда во октомври 20013 година е осуден на четири и полгодишна казна затвор во случајот „Ликвидација“ и сè уште ја очекува одлуката на Апелацискиот суд по жалбата на пресудата, пренесува порталот „Нова тв“. „Демократскиот сојуз смета дека обвинението...

Иницијативниот одбор за Кежаровски бара итно објавување на одлуката на Апелација

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска, преку соопштение, го повика Апелацискиот суд Скопје до петок, 16 јануари, да ја соопшти одлуката по жалбата на новинарот на првостепената пресуда, со која е осуден на затворска казна. Оттаму потсетуваат дека судијата на Апелацискиот суд, Сафет Кадриу, минатиот месец потврди дека одлуката е донесена. „Ваквата состојба на исчекување го доведува нашиот...

Апелација ја одложи одлуката за Кежаровски за по Нова година

Неизвесноста околу одлуката на Апелациониот суд по жалбата на новинарот Томислав Кежаровски, кој со првостепена пресуда е осуден на затворска казна во случајот „Ликвидација“, нема да заврши пред Нова година, како што се очекуваше и какви што беа најавите од Апелација. Судијата на Апелациониот суд, Сафет Кадриу, за „Мета“ вели дека одлуката требало денеска да биде доставена до Основниот суд...

ЗНМ со декларација побара ослободување од вина на новинарот Томислав Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), на денешното редовно изборно собрание, едногласно усвои Декларација за Томислав Кежаровски, со која побара негово ослободување од вина. - Ние, македонските новинари, и денеска и одовде од изборното собрание на ЗНМ, упатуваме уште еднаш силна поддршка за нашиот неправедно осуден и притворен колега, Томислав Кежаровски. Бараме од Апелацискиот суд во Скопје, додека сè уште...

Случајот на Кежаровски, пример за политичкото влијание врз слободата на печатот

Случајот на новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, појасно од кој било друг го покажува степенот  на политичкото влијание врз слободата на печатот, стои  во  извештајот на Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, насловен  „Алармантната состојба со слободата на печатот во Европа“. Комесарот за човекови права во извештајот наведува осум чекори кои треба да се преземат за да се...

Презентиран извештајот и насоките за унапредување на Дигиталната агенда во Северна Македонија

Постојниот одлив на кадар на високо административно ниво, недостатокот на ажурирање и имплементација на стратегиите, ограничениот пристап до електронските услуги, но и нискиот степен на интерес на граѓаните за...