fbpx
Таг: ТомиславКежаровски

таг: ТомиславКежаровски

Наградата „Јасмин“ за Тошо Филиповски, Томислав Кежаровски, Аделина Марку и Марјанчо Николовски

Тошо Филиповски, Томислав Кежаровски, Аделина Марку и Марјанчо Николовски се годинашните добитници на државната награда „Мито Хаџивасилев-Јасмин“, информираат од Министерството за култура. Наградата за 2021 година за остварувања во областа на публицистиката ја добија Тошо Филиповски и Томислав Кежаровски, додека во областа на новинарството Аделина Марку и Марјанчо Николовски. Наградата ќе им биде врачена на добитниците на 21 декември 2021 година...

Кежаровски организира хуманитарна акција за донација на книги на затворениците во Скопје

Новинарот Томислав Кежаровски преку Фејсбук организира хуманитарна акција за собирање книги кои ќе се донираат на штитениците на затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. До сега во соработка со членовите на Фејсбук-групата „Книгохоличари“ се собрани над 300 примероци книги кои ќе бидат однесени во текот на викендот, како форма на помош која е исклучително важна за понатамошна ресоцијализација на луѓето кои...

Одбележана годишнина од протестот за Кежаровски

Неколку десетици граѓани и новинари денеска се собраа на платото пред Музејот на револуционерната борба, за да ја одбележат годишнината од протестот кога беше уапсен новинарот Томислав Кежаровски. На годишнината присуствуваше и Кежаровски со семејството. Иницијативата за одбележување на денот беше на Кежаровски. Тој на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ напиша дека сака да им заблагодари на колегите што...

Кежаровски останува на слобода, Апелација ја отфрли жалбата на обвинителството

Отфрлајќи ја жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал, Апелацискиот суд денеска ја потврдил одлуката на Основниот суд Скопје 1 за условен отпуст на новинарот Томислав Кежаровски, што значи дека тој нема да се враќа во Истражниот затвор „Скопје“, каде што требаше да издржи уште три месеци од досудената казна, пишува „Фокус“. „Донесена е одлука со која се...

Апелација за два дена треба да одлучи дали Кежаровски останува на слобода

Апелацискиот суд во Скопје најдоцна до вторник треба да се изјасни дали новинарот Томислав Кежаровски ќе остане на условна слобода или ќе мора да се врати в затвор и да ги одлежи преостанати три месеци од затворската казна, пишува „Фокус“. Апелцискиот суд му ја намали заканата на Кежаровски од четири и пол години на две откако му се пресмета притворот. По...

Новинарските здруженија се шокирани од одлуката на Обвинителството за Кежаровски

По одлуката на Обвинителството да ја обжали одлуката на Основниот суд Скопје 1 за условен отпуст на новинарот Томислав Кежаровски, реагираа од еснафските здруженија. Претседателката на Синдикатот на новинари, Тамара Чаусидис, вели дека е изненадена и шокирана од оваа одлука. - Го чекаат последниот ден и во петок реагираат, сакајќи да ги намалат или минимизираат реакциите. Илузорно е поради тоа да...

Обвинителството бара Кежаровски да се врати во затвор

Жалба на одлуката за условен отпуст за Томислав Кежаровски поднесе Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. „Во законски предвидениот рок, надлежниот јавен обвинител ја разгледа одлуката за условен отпуст, донесена од Основниот суд Скопје 1. Сметајќи дека со одлуката погрешно е утврдена фактичката состојба во случајот и дека осуденото лице не ги исполнува условите за условен отпуст, надлежниот...

Новинарот Кежаровски избран за потпретседател на ЗНМ

Управниот одбор на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), на својата последна седница одржана вчера, едногласно го избра новинарот Томислав Кежаровски за потпретседател на ЗНМ. Тој претходно беше избран за член на Управниот одбор на ЗНМ, односно на последното Собрание на здружението кое се одржа во декември минатата година. Кежаровски во моментот се наоѓа на условен отпуст, откако беше експресно затворен...

„Глобал воисес“ повика на итно ослободување на заточените медиумски работници

Заедницата „Глобал воисес“ денеска издаде соопштение со кое го осудува затворањето на блогери, медиумски работници и интернет-активисти во целиот свет. Имињата на лицата кои се во затвор  - од Кина, преку Бахреин, до Македонија и до Мексико - беа прочитани на отворањето на годинашниот Самит на граѓанските медиуми на „Глобал воисес“, коj се одржа на Филипини. Во сооштението се повикува на...

Новинари од регионот бараат слобода за Кежаровски

Новинари од регионот преку отворено писмо ги осудуваат постапките на македонските власти и изразуваат поддршка за новинарот Томислав Кежаровски. „Срамно и лицемерено е од македонските власти, кои себе си дадоа право да се огласат по повод трагичниот напад на редакцијата на сатиричниот француски весник „Шарли ебдо“, кој го обедини светот во борбата за право за јавно искажан збор и слобода...

Кежаровски е пуштен, ама го држат на кратко условно јаже

Новинарот Томислав Кежаровски е на слобода. Како што ненадејно беше затворен, по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор, така новинарот експресно и ненадејно е пуштен со решение за едномесечен отпуст. Денеска судот објави дека го прифатил барањето за условен отпуст на Кежаровски. Редоследот на настаните и околностите го наметнуваат прашањето дали по сите перипетии и судски контроверзии, Кежаровски...

Чаусидис до Попоски: Најопасни се незнаењето и свесната глупост

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска изјави дека е нејасно зошто новинарите вчера протестираа за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски кога тој веќе бил пуштен на слобода од затворот „Скопје“. - Повеќето од нас не разбираат за што беше протестот бидејќи, знаеме, сите беа информирани дека лицето кое го споменавте е на слобода. Мислам дека би било погрешно да...

ВМРО – ДПМНЕ побара, судот веднаш го објасни затворот за Кежаровски

Одделот за извршување на санкции при Основниот суд Скопје 1, експресно одговори на апелот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ судот да ги објасни сите детали околу затворањето на новинарот Томислав Кежаровски. Судијата за извршување санкции денеска, преку соопштение , информира за деталите околу префрлањето на Кежаровски од домашен притвор во затворот „Скопје“ еден ден по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд, со која новинарот е...

Протестот за Кежаровски е бунт против политиките на власта

Неколку стотини новинари, граѓани и студенти кои денеска излегоа на протест против пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, својата огорченост и осуда ја искажаа пред Владата, местото каде, според нив, е скроена неправедната одлука за затворање, а потоа и за привремено ослободување на новинарот. Со маски со ликот на Кежаровски на своите лица, транспаренти и со свирежи, протестот почна пред Апелацискиот...

ЕК за Кежаровски: Владата да престане да ги игнорира проблемите

Европската комисија се огласи по затворањето на новинарот Томислав Кежаровски, нагласувајќи дека Европска Унија одблиску го следи судскиот случај со Кежаровски, но не коментира за индивиудални случаи. - Медиумската слобода е екстензивно покриена во извештајот за напредокот на поранешната југословенска република Македонија, истакнувајќи ги проблематичните области како владиното рекламирање, необјективното медиумски известување за време на избори, улогата на јавниот сервис и...

ВМРО-ДПМНЕ бара судот да ја објасни одлуката за Кежаровски за да нема шпекулации

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ апелира до повисоките судски инстанци да ја проверат процедурата и да ја објаснат одлуката во случајот со новинарот Томислав Кежаровски за да се спречат шпекулациите и манипулациите со јавноста, соопштуваат од партијата. Оттаму велат дека ја осудуваат секоја политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот „Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата за новинарот Кежаровски. „Апелираме до...

Советот за етика во медиумите бара итно ослободување на Кежаровски

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска ја осуди пресудата на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно префрлање од домашен притвор во затворот „Скопје“. „Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа порака за самоцензура до сите новинари во земјава. Етичките принципи на новинарството можат да се бранат и да се одржуваат единствено кога на новинарите...

Мијатовиќ: Затворањето на Кежаровски е порака за застрашувачка цензура во Македонија

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, на својот твитер-профил напиша дека затворањето на новинарот Томислав Кежаровски е опасен преседан за слободата на медиумите во Македонија, пренесува порталот „Локално.мк“. Таа вели дека „одлуката на скопскиот суд да се испрати новинарот Кежаровски во затвор испраќа порака за застрашувачка цензура“. Завчера Апелацискиот суд Скопје го осуди новинарот Томислав Кежаровски на...

„Јас сум Кежаровски“: Новинарите се солидаризираа со својот колега

Со транспаренти „Јас сум Кежаровски“, напишани на француски, како аналогија на манифестирањето солидарност по масакрот во „Шарли ебдо“, македонските новинари и новинарски задруженија денеска пред Апелацискиот суд го искажаа својот револт од пресудата на судот со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затвор во случајот „Ликвидација“. Новинарите се солидаризираа со својот колега и најавија понатамошни чекори за...

Реакции: Скандалозна и политичка е одлуката за казната на Кежаровски

„Скандалозна и политичка, а не судска одлука“ е ставот на новинарските здруженија и на новинарите по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд, со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна за случајот „Ликвидација“, во кој беше обвинет за откривање на идентитет на заштитен сведок. Утре, во 11 часот, пред Апелацискиот суд е закажан собир на новинарите...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...