fbpx
Таг: Томас Герберих

таг: Томас Герберих

Уставен суд ги избрка новинарите и не дозволи проследување на средбата Жбогар-Мурати

Уставниот суд не им дозволи на новинарите да ја проследат средбата помеѓу претседателот на судот, Сали Мурати и амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. И покрај инсистирањето да се присуствува и да се земат изјави по завршување на средбата, службите од судот сугерираа изјавите да се земаат само надвор од објектот. Не е позната темата на средбата, а Мурати по неговото назначување...

Анѓушев-Дефа: Германски искуства до побрз економски развој на државата

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев се сретна со германскиот амбасадор Томас Герберих и со Валтер Дефа, специјалниот советник номиниран од Владата на Германија, кој како искусен професионалец се очекува да даде поддршка на Владата во спроведување на економските политики. „Анѓушев и Дефа разговараа за стратешките приоритети на Владата за развојот на економијата на Република Северна Македонија и како да...

Герберих: Владата и опозицијата да ја спроведат волјата на населението за излез од чекалната на ЕУ и НАТО

Со преку 91 отсто од гласовите „за“, гласачите во Македонија јасно гласаа за европскиот пат и за понатамошната ЕУ и НАТО перспектива на својата земја. Иако, за жал, само 37 проценти од официјалната бројка на гласачи учествуваа на референдумот и со тоа не се постигна официјалниот кворум, рече германскиот амбасадор Томас Герберих по повод Денот на националното единство. - Но,...

Со македонските возачки дозволи ќе се вози и во Германија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на Германија, Томас Герберих, денеска во Скопје ја потпишаа заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно министерство за транспорт и дигитална инфраструктура, за олеснување на постапките за меѓусебна замена на возачките дозволи на граѓаните од Република Македонија и Сојузна Република Германија. Со тоа македонските државјани во Германија ќе може да управуваат...

Стабилна политичка клима и правна сигурност се значајни за германските инвеститори

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска остварила работна средба со германскиот амбасадор Томас Герберих, на која што разговарале за економско-трговските релации помеѓу двете земји. Амбасадорот Герберих потенцирал дека, стабилизацијата на политичката клима, работата на реформскиот процес, особено обезбедувањето на правна сигурност се значајни фактори за германските компании да инвестираат во Македонија. „Заеднички беше констатирано дека досегашната економска соработка помеѓу двете држави...

Герберих: Клучни се реформите и дијалогот власт – опозиција

Потребни се реформски зафати што ќе ги опфатат сите во општеството и вистински дијалог меѓу власта и опозицијата, рече германскиот амбасадор Томас Герберих говорејќи за евроатлантските интеграции на Македонија на конференцијата „Македонија: Евроатлантска интеграција, нови предизвици и можности“ што се одржа во Министерството за надворешни работи. Според германскиот амбасадор,  Владата во изминатата година постигнала голем напредок, поради што стаса и...

Герберих на Заев му ја пренел поддршката од Германија за евроатлантските аспирации

Премиерот Зоран Заев претпладнево се сретна со амбасадорот на Германија, Томас Герберих кој пренел поддршка од Германија за евроатлантските аспирации на државата. Герберих го информирал Заев дека Македонија ја има мнозинската поддршка и од германскиот Бундестаг за пристапување на земјава во Европската унија. „Амбасадорот Герберих соопшти дека пратениците од германскиот Бундестаг се вратиле во Германија со позитивни импресии од посетата на Македонија,...

Заев – Герберих: Германија ги поддржува реформските процеси

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Томас Герберих, новоименуваниот амбасадор на Република Германија во Република Македонија. Герберих, како што соопшти владината прес-служба, истакнал дека се случува позитивен и охрабрувачки развој на Република Македонија преводен од новата влада. - Охрабрува реформската посветеност на Владата за обезбедување квалитетен живот на граѓаните и колку добро ги развивате односите со соседите за што...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...