fbpx
Таг: тоалети

таг: тоалети

Учениците ќе вадат маска од лице само кога јадат, ќе чекаат ред за во тоалет, родителски средби нема да има

Владата денеска го усвои протоколот за физичка настава во основните и во средните училишта. Наставата во училиштата низ државата ќе започне на 1 октомври, а дотогаш училишните раководства треба да ги подготват објектите за да може непречено и безбедно да се реализира наставата. Здравствените и образовните власти одлучија наставата да се одвива онлајн, освен за учениците од прво до трето...

Секое училиште треба да обезбеди услови за одржување менструална хигиена

Мијалник, влошки, тампони, менструални чашки, сапун, хартија и две корпи за ѓубре. Ова е сѐ што е потребно да се направи и обезбеди во постоечки училиштен тоалет, за да можат девојчињата во нормални услови да одржуваат менструална хигиена.  Ученичките во основното училиште „Гоце Делчев“ во Ресен, од денеска ги имаат потребните услови, бидејќи беше пуштен во употреба вториот адаптиран...

Инспекторите проверуваат колку се чисти тоалетите во училиштата

Санитарните инспектори овој и следниот месец проверуваат во каква состојба се училишните тоалети низ државата. Тие прават два надзори годишно, а по оној во мај и во јуни, сега проверуваат дали директорите ги поправаат недоследностите што тогаш биле утврдени. Последниот пат инспекторите утврдија дека во училиштата не се прави превентивна дезинфекција, дека во многу од нив инвентарот е дотрајан, а...

За 34 здравствени установи низ земјава ќе се набавуваат 1.300 кревети и 700 телевизори

Министерството за здравство ги објави двата тендера за реновирање на 34 здравствени установи низ земјава, како и за набавка на 1.300 болнички кревети и 700 телевизори за потребите на овие установи. Тендерот за набавка на градежно - занаетчиски работи ќе опфати комплетно молерисување на здравствените објекти, поправка и репарирање на внатрешните врати и прозорци и замена на зидните и...

Инспекторите затвориле два училишни тоалети и две сали поради лоша хигиена

Од 308-те училишта и 114-те детски градинки во кои биле инспекторите од Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ), дури во 156 биле утврдени различни недостатоци во врска со хигиената на тоалетите и другите простории.  „Мета.мк“ побара информации од ДЗСИ за состојбата со хигиената во училиштата и во градинките, а според она што го добивме како одговор, недостатоците се главно од...

Кога имаат менструација не одат во школо поради валканите и неопремени тоалети (инфографик)

Цели 90 отсто од ученичките во селата во Македонија отсуствуваат од училиште четири до пет дена во текот на месецот кога имаат месечен циклус, а 75 отсто од ученичките во урбаните средини изостануваат два до три дена поради истите причини. Ова го покажало истражувањето кое го направиле Институтот за јавно здравје и „Новинари за човекови права“. Како причини за ова...

Училиштето во село Лажец руинирано, се бараат донации

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта, подрачното основно училиште „Крсте Петков Мисирков“ во битолското село Лажец го дочека со истата ужасна слика - објектот е руиниран, а покривот само што не паднал, известува „Порталб“. Во училиштето во селото на околу километар и пол од грчката граница, во кое живеат и Македонци и Албанци,  учат 20 ученици. Граѓанското...

Јавните тоалети во Охрид повторно надвор од употреба, обиени автоматите за наплата

Не престануваат континуираните оштетувања на јавните тоалети поставени во централното градско подрачје во Охрид. Овој пат насилно се исечени автоматите за влез во јавните тоалети поставени кај малиот плоштад. И овој случај на уништување на јавните добра е пријавен во полиција и се` додека не се санира штетата тоалетите ќе бидат надвор од употреба. Пред два месеци беа обиени автоматите за...

Триесетгодишна девојка пронајдена мртва во тоалет на трговски центар во Скопје

Триесет годишна девојка синоќа била пронајдена мртва во тоалетите на трговски центар во Скопје, информираше денеска Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, вечера околу 19.30 часот во Единицата за информирање и команда Скопје, Д.С. пријавила дека од страна на обезбедувањето на трговски центар во Скопје, во тоалетите на приземјето од објектот, било пронајдено починато женско лице. Смрт констатирала екипа на Итната...

Лицата со попреченост бараат прилагодени тоалети во угостителските објекти

Под мотото „Живот без пречки, тоалет за секого“, вечерва од 18 до 21 часот во ресторанот „Александрија“ во скопската населба Влае ќе се одржи хуманитарен настан чија цел е да ги поттикне институциите и угостителските објекти да обезбедат тоалети погодни за користење од лицата со попреченост. „Лицата во инвалидска количка не може да се социјализираат и да излегуваат во угостителски...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...