fbpx
Таг: Тито Петковски

таг: Тито Петковски

Прв круг со најмала разлика во последните пет избори (инфографик)

Фото: Борче Поповски
Првиот круг од претседателските избори што се одржа вчера ја има најмалата разлика во гласови меѓу двајцата кандидати на последните пет круга претседателски избори, односно Стево Пендаровски освои само 4.606 гласови повеќе од Гордана Сиљановска - Давкова. Поради тоа, многу се мали и шансите за успешно предвидување на исходот од вториот круг, ако се обидуваме да правиме споредба со...

Петковски: ВМРО-ДПМНЕ не смее да биде во новата влада, местото на Груевски е во суд

„Македонија треба час поскоро да направи влада без ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, а нив да ги испрати на вистинското место, по судовите и на буништето на историјата“, е ставот на лидерот на Нова социјалдемократска партија (НСДП), Тито Петковски. Доколку ВМРО-ДПМНЕ успее да формира нова влада со старите партнери, тогаш политичката криза наместо да се надмине, таа, според Паетковски, драстично ќе...

НСДП: Изборите на 11 декември имаат референдумско значење за државата

„Предвремените парламентарни избори на 11 декември имаат референдумско значење за државата. Граѓаните се исправени пред историски предизвик за повторно поставување на темелите на институциите и за возобновување на правниот поредок и на демократијата“, истакнал претседателот на НСДП, Тито Петковски, во Битола на средбата со ракводствата и со членовите на општинските организации на партијата од петтата изборна единица. „Криминалот и корупцијата вгнездени...

Петковски: Функционери вмешани во изборен криминал да не учествуваат на изборите

Лидерот на НСДП, Тито Петковски, денеска се сретнал со амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли. Како што стои во соопштението од партијата, на средбата станало збор за актуелните политички состојби и процеси во државата поврзани со обврските што произлегуваат од договорот постигнат во Пржино, како што е процесот на прочистување на избирачкиот список, функционирањето на Специјалното јавно обвинителство и...

Петковски: Груевски е побогат и од Љубчо Георгиевски

Никола Груевски го надмина по богатство дури и Љубчо Георгиевски. Затоа, оваа Влада не поттикна реваншизам меѓу политичарите, а Георгиевски, пак, побара амнестија за сите  - кој крадел, крадел. Ова денеска во Битола го изјави лидерот на НСДП, Тито Петковски, на трибината „Како да се дојде до падот на груевизмот“. - Оназис рекол „Не прашувајте ме од каде ми е првиот...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...