fbpx
Таг: Титаник

таг: Титаник

Заев како сведок во „Титаник“ посочи неколку институции кои биле вмешани во изборните нерегуларности

Премиерот Зоран Заев денеска сведочи на суд за предметот „Титаник“ кој се однесува на изборни нерегуларности. Тој посочи неколку институции преку кои се вршеле притисоците врз гласачите како што се УЈП, Државниот пазарен инспекторат, Трудовиот инспекторат, Финансиска полиција, Шумска полиција. „Центрите за социјална помош беа злоупотребени, тие шетаа со списоци од примателите на социјална помош и им се закануваа дека...

Судот одби да му го врати пасошот на Мијалков за да се лекува во странство

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје како неосновано го одби барањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, да му биде вратен пасошот. Мијалков го бараше пасошот со образложение дека има потреба од оперативен зафат кој треба да му биде извршен во странство. -Барањето на еден од осудените лица со првостепена пресуда во предметот со КОК бр. 62/17...

Апелација ги одби жалбите на Јанакиески и Божиновски за укинување на притворот

Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, по вчерашните јавни седници, денеска одлучи да ги одбие жалбите на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски на мерките притвор во траење од по 30 дена за предметот на СЈО „Титаник“. „Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни седници, донесе одлуки со кои жалбите на обвинетите Миле Јанакиески од Скопје и Кирил...

Јанкулоска: Нема причина за построги мерки за претпазливост

Екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска пред почетокот на рочиштето за „Титаник“, порача дека мерките за претпазливост што ги има ги почитува и дека нема потреба од построги мерки. - Мерките за претпазливост ги почитувам, не постои никаква причина да бидат преиначени – рече Јанкулоска. Јанкулоска која е неправосилно осудена на 6 години затвор во случајот „Тенк“, одземен и е пасошот...

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски од утрово во притвор

СЈО поради сомневање за бегство, побара притвор за поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ и обвинети во случајот „Титаник“, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Кривичен суд го прифатил предлогот на СЈО и одреди 30 дневен притвор на двете лица. „Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за...

Судењето за „Титаник“ се одложи за 24 септември поради болест на Протоѓер

Поради болест на обвинетиот Мартин Протоѓер судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 24 септември. Адвокатот на Протоѓер, Дончо Наков, на судот достави лекарска документација и објасни дека обвинетиот ноќеска во два часот бил однесен на ургентен центар. Обвинителката Лиле Стефановска, рече дека со лекарската потврда се докажува спреченоста на обвинетиот да присуствува на рочиштето, но таа...

Протоѓер во „Титаник“: Ноќта на петти на „А1“ ќе им се мочам у уста

По паузата во Кривичниот суд продолжи објавувањето на прислушуваните разговори во предметот „Титаник“. До сега објавени се 219 од вкупно 1.063 „бомби“. Во разговор од 31 мај 2011 година меѓу ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и шефот на кабинетот на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, таа му раскажува дека тогашниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Поп Арсов не бил популарен...

Претседателот на ДИК, Деркоски, во 2011 добивал наредби од Јанакиески за гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, во „бомбите“ кои се пуштаат денеска во судница за време на рочиштето за „Титаник“ на СЈО, два дена пред изборите во 2011 година добива инструкции од обвинетиот Миле Јанакиески да се залепат плакати за сателитската партија СДПМ, за да се збунат гласачи на СДСМ. Станува збор за партијата која на секои избори излегува со...

Во Кривичен суд продолжува слушањето бомби за „Титаник“

Во Основен суд Скопје 1, односно Кривичниот суд денеска продолжува слушањето на „бомбите" во предметот „Титаник" на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Преслушувањето почна во четвртокот, а продолжи во петокот со 106 од вкупно 1.063 „бомби“. Досега на снимките се слушнаа разговори меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески, поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески,...

Јанкулоска влијаела Антикорупциска да отвори предмет за имотот на Јасна Црвенковска

Дел од прислушуваните разговори кои денеска беа објавени на рочиштето за случајот „Титаник“ на СЈО, покажуваат дека Мартин Протоѓер за време на изборната кампања во 2011 година и наложува на тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да провери дали сопругата на тогашниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, има куќа на хрватскиот остров Корчула. „Ова е многу важно, ќе направи...

„Титаник“: Протоѓер го навредува Шврговски зошто отворил истрага за изборни манипулации

Во една од бомбите објавена денеска во судница за случајот „Титаник“, меѓу Мартин Протоѓер и Гордана Јанкулоска во 2011, пред тогашните избори, се редат навреди за тогашниот републички јавен обвинител Љупчо Шврговски, а сегашен адвокат на Сашо Мијалков. - Абе овој Шврговски, ова копиле скапано. Да му е..м мајката, по допрен глас ќе постапувал за сторијата на „А1“. Четири месеци...

Во Кривичен суд продолжува слушањето на „бомбите“ за „Титаник“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во кое се обвинети повеќе поранешни функционери за изборни нерегуларности. На вчерашното рочиште почнаа да се слушаат „бомбите“ во присуство на јавноста, а Специјалното јавно обвинителство побара во седум од 1.063 „бомби“ поради приватни разговори да биде исклучена јавноста. Одбраната бараше „бомбите“ воопшто да...

За 7 од 1.063 бомби во „Титаник”, СЈО побара исклучување на јавноста

Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Мартин Протоѓер и другите обвинети во случајот „Титаник“ се вратија на обвинителните клупи во Kривичниот суд. Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на денешното рочиште побараа од СЈО да достави доказ за тоа како се обезбедени „бомбите“ кои СЈО ги користи како доказ. Еден од шесте адвокати на Груевски, Еленко Миланов, рече дека „бомбите“...

Продолжува судењето за „Титаник“, Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Во Кривичниот суд во Скопје денеска и утре се закажани рочишта на кои по судската ферија треба да продолжи судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, а последната недела од август и судењата за „Т.Н.Т.“ и „Тврдина-Таргет“. Минатото рочиште за „Титаник“ требаше да се одржи на 3 јули, но беше одложено поради неприсуство на обвинетата Гордана Јанкулоска која, како...

Продолжува судењето за „Титаник“, Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Во четврток, по еден месец пауза, продолжува рочиштето за случајот „Титаник“, а на обвинителна клупа се враќаат Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко и други 12 лица. Според обвинението од СЈО, тие се товарат за злосторничко здружување, поткуп при избори, уништување на изборен материјал, но и злоупотреба на средства за финансирање на...

Мијалков и Тачи во судот ги слушаа „бомбите“ за изборните нерегуларности

Две „бомби“ беа пуштени на судењето за случајот „Титаник 2“ на СЈО, во кој меѓу обвинетите за изборните нерегуларности на локалните избори во 2013 година се и Сашо Мијалков и Мендух Тачи. Првата бомба, која веќе беше објавена во јавноста, открива разговор меѓу Мијалков и Тачи. Сашо Мијалков, како тогашен директор на УБК му се јавува на лидерот на ДПА, Тачи...

Јанкулоска не дојде во суд поради ризична бременост – „Титаник“ одложен за 3 јули

Поради неприсуство на обвинетата Гордана Јанкулоска заради влошена здравствена состојба односно ризичната бременост, рочиштето за предметот на СЈО „Титаник“ денеска се одложи за 3 јули. Како што информираше адвокатката на Гордана Јанкулоска, Сања Алексиќ, поранешната министерка за внатрешни работи била спречена да дојде на рочиштето поради состојбата во која се наоѓа, при што достави лекарска потврда. Јавната обвинителка Лиле Стефановска истакна...

Јанкулоска и Димовски во „Титаник“ се повикуваат на помилувањето од Иванов

Адвокатот на одбраната во случајот на СЈО „Титаник“, Петар Василев денеска одби да даде воведни зборови повикувајќи се на одлуката на Врховниот суд во Грција да не ги екстрадира Горан Грујевски и Никола Бошкоски, поради помилувањето од претседателот Ѓорге Иванов. Според Василев, кој е адвокат на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и пратеникот Илија Димовски, поради помилувањето истрагата...

Укинати притворите на Темелко и Поповски

Основниот суд Скопје 1 им ги укина притворите на поранешниот началник во МВР, Оливер Поповски кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, како и на градоначалникот на Општина Пустец, Едмонд Темелко, обвинет во предметот на СЈО „Титаник“. „Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција, постапувајќи по предлог на одбраната на Поповски, опфатен со обвинителниот акт поврзан...

СЈО побара да се конфискува имот на Груевски, Протоѓер и Димовски, вреден 2,26 милиони евра

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска побара на дел од обвинетите во процесот „Титаник“, вклучувајќи го и поранешниот премиер Никола Груевски, да им биде конфискуван имот. Обвинителката Лиле Стефанова, во воведниот говор покрај осудителна пресуда, побара за надоместување на незаконски обезбедените средства за финансирање на изборната кампања во 2011 година конфискација на имот на Никола Груевски и Мартин Протoѓер во вредност...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...