fbpx
Таг: тинејџери

таг: тинејџери

Компанија за електронски цигари ќе плати 440 милиони долари поради создавање зависност кај тинејџери

Американскиот производител на електронски цигари „Џул Лабс“ (Juul Labs) ќе плати речиси 440 милиони американски долари како спогодба по двегодишната истрага спроведена во 33 држави во САД за маркетингот на компанијата околу производите за испарување со висока содржина на никотин, поради што компанијата беше обвинета за предизвикување на пораст на пушењето електронски цигари меѓу тинејџерите, пишува „Гардијан“. Дополнително, „Џул“ се...

„Готен“ го објави тинејџерскиот роман „Прегрни ме цврсто“ од Лоф Ју

Издавачката куќа „Готен“ го објави романот за тинејџери „Прегрни ме цврсто“ од шпанскиот авторски пар Лоф Ју. Преводот од шпански јазик е на Марија Саревска-Тодоровска, информираат од „Готен“. „Романот „Прегрни ме цврсто“ е роман за тинејџери во кој преку потрагата за љубов на неколку млади луѓе се открива светот на тинејџерите исполнет со многу емоции, страсти, но и наивност и...

Тинејџерски рок бенд од Украина со песната „Војна“ иницира на мир со Русија

Додека руските трупи се наоѓаат на границата со Украина претставувајќи закана за можна инвазија, тинејџерскиот рок бенд од градот кој се наоѓа на помалку од километар со граничната линија, Авдивка, својот мир го наоѓаат во музиката, пренесува Би-би-си. „Иако многумина мислат дека тука има немири и се пука, Авдивка е многу мирен и убав град“, вели Максим, тапанарот во бендот. Во...

Стојанова – Атанасовска: Ковид-19 сè повеќе ги напаѓа децата и прави лоша клиничка слика

Во ординацијата „Медико Марија“ секојдневно доаѓаат пациенти што се жалат на тегоби кои се типични за стомачен вирус, но подоцна се докажува дека всушност се работи за ковид-19, вели д-р Весна Стојанова - Атанасовска, доктор по општа и семејна медицина. Според она што во последниов период го забележала, сè повеќе на тегоби се жалат деца и тинејџери, за кои...

Инстаграм ги прави автоматски затворени профилите на тинејџерите под 16 години

Инстаграм
Профилите на новите корисници на Инстаграм кои се помлади од 16 години, автоматски ќе бидат поставени како приватни, односно затворени, што значи дека само одобрените следбеници ќе можат да ги гледаат, лајкуваат или коментираат нивните слики и објави, се вели во најновото соопштение на оваа социјална мрежа. Тестовите на Инстаграм покажале дека само еден од пет нови корисници со автоматска...

Објавен конкурс за оригиналнo прoзно дело за тинејџери

Детски културен центар „Карпош“ и Град Скопје распишуваат конкурс за оригиналнo прoзно дело за тинејџери. Пријавените прозни дела напишани на македонски јазик кои треба да имаат најмалку 50 страници и наративна форма, може да бидат во жанрот на роман, новела или збирка раскази. Воедно, делата треба да бидат наменети за тинејџерска возраст и досега да не биле објавувани. „Особено внимание ќе...

„МакеДокс“ организира бесплатна филмска работилница за тинејџери

Отворен е конкурс за млади лица од 13 до 19 години кои сакаат да научат за креативниот документарен филм. Учеството на филмската работилница за избраните кандидати за годинешната работилница за креативен документарен филм „Докуникулци 2018“ е бесплатно, порачува организаторот „МакеДокс“, кој ќе ја реализира работилницата заедно со фестивалот „ДримОН“. Заинтересираните треба да снимат кратко видео (најмногу пет минути, снимено со...

На странските инвеститори им недостигаат 500 квалификувани работници

Странските компании бараат квалификувани физички работници кои ги нема на пазарот на труд во Македонија и тоа е сериозен проблем во нивното работење, истакна претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, Штефан Питер. Истражувањето на кое одговориле 40 компании, покажува дека лани тие имале потреба од 500 квалификувани физички работници и половина од нив имале проблем да ги...

Во Сиднеј уапсени двајца тинејџери кои планирале напади

Австралиската полиција соопшти дека двајца тинејџери, уапсени при акција на специјалната полиција во предградие на Сиднеј, подготвувале напад инспириран од Исламска држава. Момчињата на возраст од 16 години се уапсени во акција на антитерористичката полиција во близина на џамија во сиднејското предградие Бенкстаун. Полицијата кај момчињата пронашла два ножа што личеле на бајонети, кои ги купиле на денот на нивното апсење, како и...

Десет деца и исто толку тинејџери загинале во нападот во Ница

Десет деца и десет тинејџери се меѓу загинатите во нападот во Ница, потврди францускиот обвинител Франсоа Молин. Ајфеловата кула денеска ќе биде осветлена во боите на француското знаме во чест на 84 загинати откако во нив влета камион на шеталиштето во Ница. Американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија, Сегеј Лавров, заедно ја посетија француската амбасада во Москва за...

Неидентификувани напаѓачи во Венецуела убија 11 луѓе

Неидентификувани напаѓачи во Венецуела убија 11 луѓе меѓу кои тројца се тинејџери како и еден Колумбиец. Напаѓачите им наредиле на жртвите да излезат од своите домови и веднаш ги ликвидирале. Побегнале од местото на злосторството со автомобили и моторцикли. Невладини организации наведуваат дека степенот на криминал во Венецуела расте бидејќи економијата во државата е во рецесија поради цената на нафтата. Се истакнува...

Тинејџери од ИД убија 25 луѓе

Видеоснимка која, наводно, покажува дека милитанти на Исламската држава убиваат 25 луѓе во амфитеатарот на античкиот град Палмира во Сирија, е објавена на интернет. Снимката го покажува убиството на војници кои се борат за режимот на претседателот Башар ал-Асад, а беа заробени во Хомс. Таа беше раширена на веб-страници за кои се знае дека се поврзани со милитантите на Исламската...

Тројца британски тинејџери спречени да ѝ се приклучат на ИД

Поради сомневање дека тргнале на пат за Сирија за да ѝ се приклучат на Исламска држава (ИД), тројца британски тинејџери, на возраст од 17 до 19 години, се уапсени во Турција, по налог на Скотланд јард. Алармот стасал од родителите на тинејџерите, кои се посомневале во намерите на своите деца и навреме успеале да ја алармираат британската полиција. Во соработка...

Велика Британија: Уапсени тинејџери осомничени за тероризам

Двајца тинејџери се уапсени вчера под обвинение за тероризам во британскиот град Мослиј, јавува „Манчестер ивнинг њуз“. Момчето и девојката, двајцата на возраст од 16 години, се уапсени поради вмешаност во подготовка и во поттикнување терористички чин и се наоѓаат во притвор. Во рамките на истрагата се пребаруваат и нивните домови, јавува весникот. - Сè уште не сме пронашле докази кои укажуваат...

Тројца ранети во престрелка пред училиште во САД

Тројца тинејџери, од кои две момчиња и едно девојче, се ранети вчера во престрелка пред училиште во американскиот град Портланд, во државата Орегон, пренесуваат медиумите во САД. Според информациите од преставници на полицијата, станува збор за ученици во средното училиште „Розмари Андерсон“. Тројцата тинејџери биле во контактибилна состојба кога биле пренесени во болница. Престрелката се случила пред училишната заграда, а полицијата...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...