fbpx
Таг: тинејџер

таг: тинејџер

Уапсен тинејџер од Шишево: Фрлил куче од мост, па се фалел на интернет

Полицијата на граничниот премин Табановце го уапси О.К.(18) од с. Шишево, општина Сарај, затоа што при пасошка контрола било констатирано дека за него бил распишан централен распис од ЕВР Ѓорче Петров поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „мачење животни“ по член 233 од Кривичниот законик, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тинејџерот бил спроведен во ЕВР Ѓорче Петров...

Полицијата го откри тинејџерот што предизвика пожар кај Мојанци и објави видео на ТикТок од потпалувањето

Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство - Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-годишниот малолетник од скопското село Мојанци поради предизвикување на пожарот на нискостеблеста шума и вегетација во близина на селото. Тој на 4 август на социјалната мрежа ТикТок објави видео како го потпалува пожарот. Фотографиите и видеата биле споделени на повеќе социјални мрежи,...

Прободен тинејџер во гостиварско Чегране

Синоќа околу 21 часот, шеснаесетгодишник од гостиварското село Чегране, во салон за забавни игри, најпрво физички се пресметувал со седумнаесетгодишник од истото село, воедно и негов роднина, а потоа од панталоните извадил нож и му нанел убодна рана во левата нога, информираат од Секторот за внатрешни работи Тетово. На местото на настанот е извршен увид и е пронајден шестаесетгодишникот. Неговиот нож...

Четиримина повредени во напад со нож во училиште во Русија

Средношколец стар 17 со нож нападнал соученичка и професорката по информатика, а потоа се обидел да се самоубие. Нападот се случил во едно од училиштата во градот Стерлитамак во руската република Башкортостан. Во инцидентот е повредена уште една ученичка, која по тревогата скокнала од прозорец. Повредени се вкупно четиримина, заедно со напаѓачот, јавија руските медиуми. По нападот тинејџерот, кој во...

За исцртаните кукасти крстови во Прилеп осомничен 15-годишник

За исцртаните кукасти крстови на Меморијален музеј „11 Октомври 1941 година – Участакот“ во Прилеп, кој е заштитен со закон, и на уште неколку други објекти, кои беа забележани на 30 јануари годинава, прилепската полиција осомничи 15-годишен прилепчанец. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп, до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднела посебно Известување против 15- годишниот К.Д. од Прилеп за кривично...

Малолетник и 19-годишник ги испишале графитите во Битола

На разговор во полициска станица во врска со графитите со говор на омраза што беа испишани во петокот на Широк Сокак во Битола, битолската полиција повикала еден малолетник и еден 19-годишник. Случајот потоа бил расчистен и било утврдено дека младите битолчани ги испишале графитите, и по документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени пријави.

Уапсен шести осомничен за нападот во лондонското метро

Британската полиција уапси 17-годишно момче поради поврзаност со минатонеделниот терористички напад во лондонското метро, пренесуваат британските медиумите. Тинејџерот е шестиот уапсен во врска со бомбашкиот напад, кој се случи на 15. септември во близина на метро-станицата Парсонс грин, а во кој беа повредени 30 лица, јавува „Би-би-си“. Сите шестмина уапсени се задржани и остануваат во притвор во полициска станица во...

Тинејџер пукал во школо кај Москва, четворица се повредени

Московската полиција уапси тинејџер кој пукал и фрлил димна бомба во училиште во московскиот регион и притоа ранил четири лица, јавуваат руските медиуми. Според првичните информации, 15-годишникот фрлил димна бомба во училницата и пукал во воздух, соопшти портпаролот на руското Министерство за внатрешни работи. Четири лица се хоспитализирани, а според информациите на новинската агенција ТАСС, станува збор за тројца ученици и за...

Тинејџер направил профил на покојник на „Фејсбук“, па им пишувал на роднините

Тинејџер од Тетово влезе во полицискиот билтен бидејќи направил лажен профил на „Фејсбук“ со податоци од покојник, па потоа преку него им пишувал на роднини и на пријатели на починатото лице. СВР Тетово поднел известување за кривично дело злоупотреба на лични податоци против 15-годишникот, откако на 5 јули еден тетовец утврдил дека е направен лажен профил на неговиот покоен татко и...

Тинејџер украл „ауди а4“

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Д. (18) од Скопје поради соменевање дека украл автомобил марка „ауди а4“, за што му е одредена мерка притвор во траење од осум дена. Од МВР информираат дека осомничениот го украл возилотo од улица Македонска преродба, по што се упатил кон Охрид. „На патот кон Охрид, на Стража, движејќи се со одземеното возило, му пукнала...

Полицијата уби малолетен Афроамериканец во Сент Луис

Американската полиција уби уште еден Афроамерикански малолетник во текот на рацијата во сверниот дел на градот Сент Луис, во сојузната држава Мисури. Група гневни луѓе се собрала на местото на инцидентот, а некои од демострантите скандирале „Животот на црнците значи“, парола која стана позната во текот на протестот против убиството на Афроамериканскиот тинејџер Мајкл Браун во соседниот град Фергусон. Началникот на...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...