fbpx
Таг: тезги

таг: тезги

Охриѓани почнаа да пазаруваат во затворениот Зелен пазар

Почна да функционира затворениот Зелен пазар во Охрид и конечно охридските пазарџии имаат достојно место каде ќе ги продаваат своите производи. Изградбата на овој проект „тежеше“ 3,5 милиони евра, изграден е по најсовремени стандарди и значи модернизирање на условите за работа, исполнување на стандардите за трговија со земјоделски и прехранбени производи и подобрување на условите за граѓаните и компаниите...

Шилегов: Хаосот на Бит пазар мора да се реши, бесплатни тезги за нелегалните продавачи

Град Скопје нема да отстапи во намерата да ги расчисти тротоарите на Бит пазар од сите пречки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот за пешаците, велосипедистите и возачите, рече денеска на прес-конференција градоначалникот, Петре Шилегов. Тој нагласи дека со отстранување на нелегалните продавачи на тротоарот на булеварот Крсте Мисирков, кај Бит пазар, ќе се реши хаосот и ги повика продавачите, кои...

СКМ: Дивите пазарџии се нелојална конкуренција и нанесуваат штета на буџетот

Дивите пазарџии кои во камиони продаваат овошје и зеленчук на улиците и околу пазарите се нелојална конкуренција на тие што имаат тезги на пазарите и плаќаат даноци на државата, сметаат од Групацијата на пазари којa функционира во рамките на Стопанска комора на Македонија. Претседателот на групацијата, Сашо Стаматов, смета дека овие продавачи нанесуваат повеќекратна штета на локалниот и на централениот буџет. -...

„Мета“ со мигрантите во Гевгелија: Литар вода евро, килограм банани – четири!

На железничката станица во Гевгелија, стотици мигранти чекаат да ги предадат документите во полициската станица, за да добијат потврда со која им се овозможува 72 часовен престој во Македонија. Речиси сите сенки под дрвјата се исполнети со бегалци. Дел од нив полицијата се обидува да ги групира во редови, за да може побрзо и поефективно да добијат потврди. Еден полициски службеник за...

Општина Тетово почна да издава тезги под закуп во центарот на градот

Општина Тетово почна да издава тезги под закуп во централното градско подрачје, откако деновиве спроведе акција за остранување на дивите тезгеџии. Покрај градската библиотека, веќе се поставени шест тезги, а се планира ист број вакви тезги да има и на градскиот плоштад. - Ја поздравуваме ваквата одлука на Општина Тетово. Сега тезгите каде ја продаваме стоката се регуларни и нема потреба да...

Искршени тезгите во Охрид

Вчеравечер, непознати лица искршиле дел од тезгите што Општина Охрид ги постави на плоштадот, кај старото дрво – Чинарот. Предходно, од Општината упатија апел до закупците на тезгите да не ги нагрдуваат новопоставените продажни објекти со најлони за да не се нарушува естетиката на централниот дел од градот.

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...